Úvod > Aktuality > Orlické hory opět ovládne extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long
Zimní sporty

Orlické hory opět ovládne extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long

  • Vydáno19. ledna 2024
V Deštném v Orlických horách se od 23. do 25. ledna 2024 opět pojede nejdelší závod psích spřežení v České republice a jeden z nejtěžších v Evropě – Šediváčkův long. Téměř stovka musherů bude muset zvládnout trať dlouhou 200 nebo 300 kilometrů. Mezinárodní etapový závod psích spřežení letos sice nebude Mistrovstvím České republiky v Longu, ale do Orlických hor se tak sjede na 700 tažných psů a téměř 90 závodníků z 10 zemí Evropy.

Úterní vyhlášení závodu a start trasy na 300 km

Šediváčkův long, který trvá od 23. do 25. ledna 2024, je závod psích spřežení a pořádá se nejen pro mushery, ale také pro návštěvníky a lidi, kteří mají rádi psy, psí sport a vše, co se točí kolem přírody. Je to jedinečná možnost nahlédnout do drsného světa musherů, jejich příprav, do zákulisí, a samozřejmě vidět na vlastní oči závod, který je nejnáročnějším a nejdelším nejen v ČR, ale v celé střední Evropě!  Extrémní čtyř nebo pěti etapový závod psích spřežení o délce 200 nebo 300 kilometrů se jede po hřebenech Orlických hor s jedním povinným bivakem (nocleh na sněhu), který se letos nalézá na Zámečku – Pádolí. Start a cíl závodu je tradičně obec Jedlová v Orlických horách u chaty Kristýna.

musherUpravené trasy zavedou psí spřežení i přímo do obce Deštném v Orlických horách nebo se proženou nad místními sjezdovkami. Psi v 5 etapách uběhnou 300 km a nastoupají bezmála 10 000 m. Nejdelší bude páteční etapa, která měří 80 km. Té předchází čtvrteční povinný 4 hodinový bivak v Černé Vodě. V pátek budou musheři bivakovat u Zámečku – Pádolí. Slavnostní vyhlášení výsledků je plánované na sobotu po 15. hodině na chatě Kristýna. Závodit se bude ve více kategoriích, od běžkařů s jediným psem (skiering) až po dvanáctihlavá spřežení. Prosíme vás, abyste byli během pohybu po trati a v okolí chaty Kristýna opravdu opatrní. Psí spřežení je často hodně dlouhé a bývá problém jej „na místě“ zastavit. Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti a především uposlechnout pokynů pořadatelů, kterých se na trati vyskytuje poměrně hodně.
 

Středeční start na 200 km a další místa, kde potkáte mushery

Základnou pro celý závod je chata Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách. V jejím okolí najdete nejen start a zázemí pro návštěvníky, ale i místo oficiálního vyhlášení závodu a start závodníků na 200 km. Ten se bude konat ve středu 24. 1. 2024 od 10 hodin. Nejzajímavější je však zázemí samotných závodníků, místa, kde psi odpočívají před i po absolvování denní dávky kilometrů, tedy tzv. stake-outy. I ty si můžete prohlédnout. Přijměte prosím pozvání a přijeďte načerpat seversky mrazivou atmosféru, která štěkotem psů připomíná volání divočiny!

MusherA jaká další místa vám tedy doporučujeme navštívit? S mushery a jejich psími parťáky se určitě potkáte u Masarykovy chaty na Šerlichu. Výhodou je zde snadná dostupnost, probíhat tu bude zhruba první třetina denní vzdálenosti. Dobré místo k pozorování je též hřeben Orlických hor – zvláště mezi Šerlichem a Pěticestím jsou na spřežení krásné pohledy. Vidět psy odpočívat můžete na chatě Bedřichovce a stanování musherů na sněhu si prohlédnete na Zámečku – Pádolí.

Od roku 2002 je Šediváčkův long zařazen do série čtyř extrémních závodů psích spřežení o titul Iron Sled Dog Man (dva z těchto závodů jsou pořádány v rakouských a jeden ve Švýcarských Alpách).
Skicentrum Deštné v Orlických horách

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Kompletně vybavené středisko zimních sportů najdete v Deštném v Orlických horách. Na jeden skipas můžete vyzkoušet jízdu na 6 sjezdových tratí všech různých obtížností, pro odvážnější vyznavače freestyle je k dispozici denně profesionálně upravovaný snowpark s mnoha skoky a překážkami.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Svojí polohou, dostupností i nadmořskou výškou je Šerlich ideálním výchozím místem k nejzajímavějším místům Orlických hor – na Velkou Deštnou, do národní přírodní rezervace Bukačka, k Šerlišskému mlýnu, dále na Sedloňovský černý kříž, nebo na Vrchmezí.

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Oblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Cestou narazíte na dva výborné bufety, které vás dostanou rychle do formy.

Křižovatka Pěticestí v Orlických horách

Křižovatka Pěticestí v Orlických horách

Hřebenová křižovatka turistických trasa a významné místo pro turistiku se nachází u Zdobnice v Orlických horách.

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich (1027 m) leží v hlavním hřebenu Orlických hor. Je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů Orlických hor. Původně zde stávala horská osada Schierlichhäuser, která vznikla koncem 17. století.

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda