!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Orlické hory opět ovládne extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long
Orlické hory opět ovládne extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long
"> "> "> "> Start a cíl závodu je obec Jedlová v Orlických horách "> "> "> Oficiální zahájení se bude konat 20.1.2015 v 17 hodin v Deštném
Zimní sporty

Orlické hory opět ovládne extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long

Vydáno 20. ledna 2020
V Deštném v Orlických horách se od 21. do 25. ledna 2020 opět pojede nejdelší závod psích spřežení v České republice a jeden z nejtěžších v Evropě - Šediváčkův long. Téměř stovka musherů bude muset zvládnout trať dlouhou 200 nebo 300 kilometrů.

Úterní vyhlášení závodu a start trasy na 300 km

Šediváčkův long, který trvá od 21. do 25. ledna 2020, je extrémní čtyř etapový závod psích spřežení o délce 200 nebo 300 kilometrů po hřebenech Orlických hor s jedním povinným bivakem (nocleh na sněhu), který se letos nalézá na Zámečku – Pádolí. Start a cíl závodu je tradičně obec Jedlová v Orlických horách.

Oficiální zahájení 24. ročníku se bude konat 21. 1. 2020 v 17 hodin v Deštném v Orlických horách pod sjezdovkami Ski centrum Deštné. Proběhne zde ukázka zápřahu, představení závodníků, nebudou chybět ani stánky s občerstvením a upomínkové předměty.

Hned večer startují závodníci se svými psy na nejdelší trasu 300 km. Start na noční etapu proběhne v 17:30 hodin.
 

Středeční start na 200 km a další místa, kde potkáte mushery

Základnou pro celý závod je chata Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách. V jejím okolí najdete nejen start a zázemí pro návštěvníky, ale i místo oficiálního vyhlášení závodu a start závodníků na 200 km. Ten se bude konat ve středu 22. 1. 2020 od 10 hodin.

Nejzajímavější je však zázemí samotných závodníků, místa, kde psi odpočívají před i po absolvování denní dávky kilometrů, tedy tzv. stake-outy. I ty si můžete prohlédnout.

MusherA jaká další místa vám tedy doporučujeme navštívit? S mushery a jejich psími parťáky se určitě potkáte u Masarykovy chaty na Šerlichu. Výhodou je zde snadná dostupnost, probíhat tu bude zhruba první třetina denní vzdálenosti. Dobré místo k pozorování je též hřeben Orlických hor – zvláště mezi Šerlichem a Pěticestím jsou na spřežení krásné pohledy. Vidět psy odpočívat můžete na chatě Bedřichovce a stanování musherů na sněhu si prohlédnete na Zámečku – Pádolí.

Od roku 2002 je Šediváčkův long zařazen do série čtyř extrémních závodů psích spřežení o titul Iron Sled Dog Man (dva z těchto závodů jsou pořádány v rakouských a jeden ve Švýcarských Alpách).
Skicentrum Deštné v Orlických horách

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Kompletně vybavené středisko zimních sportů najdete v Deštném v Orlických horách. Na jeden skipas můžete vyzkoušet jízdu na 6 sjezdových tratí všech různých obtížností, pro odvážnější vyznavače freestyle je k dispozici denně profesionálně upravovaný snowpark s mnoha skoky a překážkami.

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Oblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Cestou narazíte na dva výborné bufety, které vás dostanou rychle do formy.

Masarykova chata na Šerlichu - za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Masarykova chata na Šerlichu - za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Svojí polohou, dostupností i nadmořskou výškou je Šerlich ideálním výchozím místem k nejzajímavějším místům Orlických hor - na Velkou Deštnou, do národní přírodní rezervace Bukačka, k Šerlišskému mlýnu, dále na Sedloňovský černý kříž, nebo na Vrchmezí.

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.

Křižovatka Pěticestí v Orlických horách

Křižovatka Pěticestí v Orlických horách

Hřebenová křižovatka turistických trasa a významné místo pro turistiku se nachází u Zdobnice v Orlických horách.

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich (1027 m) leží v hlavním hřebenu Orlických hor. Je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů Orlických hor. Původně zde stávala horská osada Schierlichhäuser, která vznikla koncem 17. století.

Další aktuality