Úvod > Aktuality > Orlické hory opět ovládne extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long
Zimní sporty

Orlické hory opět ovládne extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long

  • Vydáno23. ledna 2023
V Deštném v Orlických horách se od 24. do 28. ledna 2023 opět pojede nejdelší závod psích spřežení v České republice a jeden z nejtěžších v Evropě – Šediváčkův long. Téměř stovka musherů bude muset zvládnout trať dlouhou 200 nebo 300 kilometrů. Mezinárodní etapový závod psích spřežení letos sice nebude Mistrovstvím České republiky v Longu, ale do Orlických hor se tak sjede na 700 tažných psů a téměř 90 závodníků z 10 zemí Evropy.

Úterní vyhlášení závodu a start trasy na 300 km

Šediváčkův long, který trvá od 24. do 28. ledna 2023, je závod psích spřežení a pořádá se nejen pro mushery, ale také pro návštěvníky a lidi, kteří mají rádi psy, psí sport a vše, co se točí kolem přírody. Je to jedinečná možnost nahlédnout do drsného světa musherů, jejich příprav, do zákulisí, a samozřejmě vidět na vlastní oči závod, který je nejnáročnějším a nejdelším nejen v ČR, ale v celé střední Evropě!  Extrémní čtyř nebo pěti etapový závod psích spřežení o délce 200 nebo 300 kilometrů se jede po hřebenech Orlických hor s jedním povinným bivakem (nocleh na sněhu), který se letos nalézá na Zámečku – Pádolí. Start a cíl závodu je tradičně obec Jedlová v Orlických horách u chaty Kristýna.

musherUpravené trasy zavedou psí spřežení i přímo do obce Deštném v Orlických horách nebo se proženou nad místními sjezdovkami. Psi v 5 etapách uběhnou 300 km a nastoupají bezmála 10 000 m. Nejdelší bude čtvrteční etapa, která měří 90 km a je na ni i povinný 4 hodinový bivak v Orlickém Záhoří. Slavnostní vyhlášení výsledků je plánované na sobotu po 15. hodině. Závodit se bude ve více kategoriích, od běžkařů s jediným psem (skiering) až po dvanáctihlavá spřežení. Prosíme vás, abyste byli během pohybu po trati a v okolí chaty Kristýna opravdu opatrní. Psí spřežení je často hodně dlouhé a bývá problém je „na místě“ zastavit. Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti a především uposlechnout pokynů pořadatelů, kterých se na trati vyskytuje poměrně hodně.
 

Středeční start na 200 km a další místa, kde potkáte mushery

Základnou pro celý závod je chata Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách. V jejím okolí najdete nejen start a zázemí pro návštěvníky, ale i místo oficiálního vyhlášení závodu a start závodníků na 200 km. Ten se bude konat ve středu 25. 1. 2023 od 10 hodin. Nejzajímavější je však zázemí samotných závodníků, místa, kde psi odpočívají před i po absolvování denní dávky kilometrů, tedy tzv. stake-outy. I ty si můžete prohlédnout. Přijměte prosím pozvání a přijeďte načerpat seversky mrazivou atmosféru, která štěkotem psů připomíná volání divočiny!

MusherA jaká další místa vám tedy doporučujeme navštívit? S mushery a jejich psími parťáky se určitě potkáte u Masarykovy chaty na Šerlichu. Výhodou je zde snadná dostupnost, probíhat tu bude zhruba první třetina denní vzdálenosti. Dobré místo k pozorování je též hřeben Orlických hor – zvláště mezi Šerlichem a Pěticestím jsou na spřežení krásné pohledy. Vidět psy odpočívat můžete na chatě Bedřichovce a stanování musherů na sněhu si prohlédnete na Zámečku – Pádolí.

Od roku 2002 je Šediváčkův long zařazen do série čtyř extrémních závodů psích spřežení o titul Iron Sled Dog Man (dva z těchto závodů jsou pořádány v rakouských a jeden ve Švýcarských Alpách).
Skicentrum Deštné v Orlických horách

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Kompletně vybavené středisko zimních sportů najdete v Deštném v Orlických horách. Na jeden skipas můžete vyzkoušet jízdu na 6 sjezdových tratí všech různých obtížností, pro odvážnější vyznavače freestyle je k dispozici denně profesionálně upravovaný snowpark s mnoha skoky a překážkami.

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich (1027 m) leží v hlavním hřebenu Orlických hor. Je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů Orlických hor. Původně zde stávala horská osada Schierlichhäuser, která vznikla koncem 17. století.

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Svojí polohou, dostupností i nadmořskou výškou je Šerlich ideálním výchozím místem k nejzajímavějším místům Orlických hor – na Velkou Deštnou, do národní přírodní rezervace Bukačka, k Šerlišskému mlýnu, dále na Sedloňovský černý kříž, nebo na Vrchmezí.

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Oblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Cestou narazíte na dva výborné bufety, které vás dostanou rychle do formy.

Křižovatka Pěticestí v Orlických horách

Křižovatka Pěticestí v Orlických horách

Hřebenová křižovatka turistických trasa a významné místo pro turistiku se nachází u Zdobnice v Orlických horách.

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Další aktuality

Safari Park Dvůr Králové nabízí během jarních prázdnin mimořádné procházky!

V průběhu celých jarních prázdnin od 7. 2. do 17. 3. 2023 nabídne safari park dvakrát týdně speciální komentované výpravy po areálu. Prohlídky se zkušeným průvodcem budou mířit nejen k nové expozici tučňáků brýlových! Sraz pro účastníky prohlídek je během jarních prázdnin vždy ve 13:30 za vstupem do safari parku u Restaurantu Lemur. Průvodce je vám k dispozici v rámci ceny vstupného. Seznámí vás se zajímavostmi ze zákulisí zoo a zodpoví všechny vaše otázky.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy

K zimní pohodě, se sněhem či bez, patří pohodové lenošení s teplým čajem, dekou a filmem, který máte rádi. A proč si nepustit tematický film, kde se jezdí na lyžích, saních, fouká vítr a sníh se sype z nebe o sto šest? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na pár oblíbených komedií, drama nebo detektivku. A přidáme i několik zajímavostí z natáčení...
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

V Deštém se pojede Orlický maraton

První únorový víkend, tedy 4. až 5. 2. 2023 ožije okolí Deštné v Orlických horách již po 39. oblíbeným Orlickým maratonem. Členitý terén dává závodníkům pořádně zabrat a jen těžko najdou místo, kde by si mohli dovolit trochu odpočinku. Ale právě podhorské louky zapadané sněhem a náročnější běžecké tratě jsou to, co závodníky nejvíce láká. Startuje se na trasu 40 km klasicky, či poloviční distance s menším převýšením klasicky i volně. Pro méně zdatné běžkaře je přichystána 10 km trasa.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Hrad a zámek Staré Hrady zve o pololetních prázdninách děti i dospělé na prohlídku

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady zve děti i dospělé na výlet do pohádky. Nechte se unést atmosférou čarodějné pohádkové prohlídky. Otevřeno je v pátek, sobotu a neděli 3. – 5. 2. 2023 od 10.00 do 17.00 hod. Navštívit můžete hrad a zámek s Dračí královskou komnatou, zámecké pohádkové sklepení, hradní pohádkovu půdu, Zdravosvět a Dračí království nebo čarodějnou Bestyjolu.
Královéhradecký kraj | Zážitky