Úvod > Aktuality > Evropským stromem roku se stal polský dub Fabrykant, česká hrušeň skončila jedenáctá
Polský vítěz - dub Fabrykant
Příroda

Evropským stromem roku se stal polský dub Fabrykant, česká hrušeň skončila jedenáctá

  • Vydáno22. března 2023
V soutěži Evropský strom roku pořádané Nadací Partnerství zvítězil polský Dub Fabrykant, následovaný Dračím dubem ze Slovenska a ukrajinskou Jabloní z města Krolevets. Česká hrušeň skončila na 11. místě z celkem 16 soutěžních zemí. Polsko vyhrálo v mezinárodní anketě již podruhé v řadě, kdy vloni získal titul Dub Dunin.
fabrykantV letošním roce se pro stromy sešlo celkem 177 486 hlasů. Evropským stromem roku se stal majestátní Dub Fabrykant z Lodže. Dub Fabrykant soutěž suverénně ovládl se 45 718 hlasy. Klíčem k úspěchu byla účinná a intenzivní kampaň na sociálních sítích, do které se zapojili influenceři. Ačkoli se zdálo, že o prvním místě je rozhodnuto již před tajnou fází hlasování, závod o další medailové pozice byl dramatický až do konce. Nakonec se na druhém místě s 18 198 hlasy umístil prastarý a statný Dračí dub ze západoslovenského Lozorna poblíž Bratislavy. Jedná se o nejúspěšnější strom ze Slovenska, který kdy soutěžil. Pro ukrajinský strom z válečné zóny finálové umístění rovněž historickým milníkem. Ukrajina se evropské soutěže účastnila letos poprvé, kdy vystřídala vyloučené Rusko. Silný příběh jabloně ze stromové kolonie ze severoukrajinského města Krolevets (česky Krolevec), která byla svědkem dvou světových válek, hladomoru letech 1932-33 a probíhající ruské invaze na Ukrajinu, našel odezvu u 14 219 hlasujících.

Hrušeň hnilička z DrásovaČeská Hrušeň hnilička z Drásova bohužel nedokázala zopakovat úspěch z národního kola a skončila s podporou 6 664 hlasů v druhé půlce výsledkové listiny na 11. místě. Houževnatý 300letý ovocný strom roste pouhých 25 metrů od bývalé uranové šachty, která byla otevřena na konci 50. let 20. století. Vytěžená hlušina se ukládala na haldu v blízkosti stromu. Těžba naštěstí neměla dlouhého trvání a okraj haldy se zastavil 20 metrů od stromu. Hledání dalšího Stromu roku České republiky, který automaticky postoupí do mezinárodního kola, nově začne už 1. dubna 2023.

Evropský strom roku odhaluje nejen pozoruhodné evropské stromy a jejich působivou historií, ale také širší ekologický kontext. Díky příběhům stromů lépe chápeme, co se v naší krajině děje: co stromy ohrožuje, co jim prospívá, a jak my sami můžeme přicházet s účinnými řešeními na jejich ochranu.
 

Další aktuality

Den Kozla Velké Popovice nabídne nejen skvělé pivo

V pivovaru ve Velkých Popovicích se v sobotu 10. června 2023 od 10:30 uskuteční již dvacátý osmý ročník Dne Kozla. Součástí těchto tradičních oslav piva bude bohatý hudební program. Na dvou pódiích se představí celkem sedm kapel a hudebníků. Největším lákadlem budou zajisté legendární české kapely a interpreti jako jsou No Name, Brutus nebo O5&Radeček .
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrnčířské trhy v Berouně zaplní náměstí keramikou

O víkendu 10. a 11. června 2023 ožije Husovo náměstí v Berouně hrnčířskými trhy. Tyto trhy jsou největší v České republice s pravidelnou účastí 200 vybraných hrnčířů a keramiků. Najdete zde nejenom repliky zmíněné berounské keramiky, ale také širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí. Součástí akce bývají rovněž koncerty, ochutnávky staročeských specialit, piva i českých a moravských vín.
Středočeský kraj | Kultura

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na víkend 10. až 11. června 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Historické traktory a zemědělské stroje v pohybu uvidíte v Čáslavi

Zájemce o historickou zemědělskou techniku láká na tradiční akci muzeum v Čáslavi. Pro návštěvníky je připraven ve dnech 3. a 4. 6. 2023 bohatý program. Tradičně budou předváděny v chodu unikátní exponáty ze sbírek muzea, ale i od soukromých sběratelů. Po celý víkend bude probíhat předváděcí akce historické zemědělské techniky s názvem Pradědečkův traktor.
Středočeský kraj | Kultura

Královský průvod císařovny Elišky se vydá na cestu Berounskem

Tento víkend 3. a 4. června se opět můžete přenést s Královským průvodem rovnou do středověku. Čtvrtá manželka českého krále a císaře římského Karla IV., Eliška Pomořanská, vyrazí Berounskem v doprovodu vévody Štěpána II. Bavorského na pouť za uzdravení svého manžela. Průvod na koních, vozech i s pěším doprovodem projde tradiční trasou kolem Berounky, kde bude na císařovnu Elišku i lid obecný čekat velkolepé uvítání a zábavný program po celý víkend. K průvodu se můžete dokonce sami přidat, ať v kostýmech nebo bez nich.
Středočeský kraj | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Středočeského kraje: aquapark Čestlice, Mirakulum a areál Sedlec

Milovníci vodních radovánek se postarali o to, že nejnavštěvovanějším místem Středočeského kraje je aquapark AquaPalace v Čestlicích. Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie objeví rodiny s dětmi v Mirakulu v Milovicích nad Labem a na zámku Loučeň. Pozornost obdivovatelů historie patří Kutné Hoře a jejím významným památkám.
Středočeský kraj | Památky

Do Kutné Hory se po třech letech vrátí Královské stříbření

Poslední červnový víkend 24. a 25. 6. 2023 opět ožije Kutná Hora oslavami a příjezdem krále Václava IV., který královské horní město navštíví již po dvacáté deváté. V uplynulých třech letech se Stříbření z různých důvodů neuskutečnilo. Pořadatelé si letos dali za cíl obnovit akci tak, jak ji diváci znají. Proto je i v letošním roce připravena ve známém konceptu a se všemi stálými účinkujícími, kteří již ke Stříbření zkrátka patří.
Středočeský kraj | Zážitky

Přijelo panstvo: ubytujte se na hradech a zámcích jako zámečtí páni

Na portálu Kudy z nudy najdete ubytování mnoha stylů a kategorií, dokonce i v chatičkách bez elektřiny anebo v chalupách, kde se vyspíte na peci. Co když se ale budete podobně jako hrdinové z pohádek chtít ubytovat v sídlech králů a princezen? Zámeckých hotelů je spousta, mnohem méně je však hradů či zámků, kde budete téměř sami. Na portálu Kudy z nudy ale víme o místech, kde se budete cítit jako panstvo, které přijelo na své sídlo, kde si užijete romantiku starých časů, z hradeb se rozhlédnete po svém dočasném panství a pak se uložíte do měkoučkých postelí pod načechranými nebesy.
Středočeský kraj | Ubytování