ÚvodAktualityPodzimu v trojské botanické zahradě budou kralovat dýně
Příroda

Podzimu v trojské botanické zahradě budou kralovat dýně

  • 8. října 2024
Už posedmnácté rozzáří venkovní expozici trojské Botanické zahrady hlavního města Prahy široká škála tvarů a barev různorodých plodů tykvovitých rostlin. Výstava Dýňový podzim v trojské botanické zahradě se letos koná od 11. do 3. listopadu 2024. Během ní můžete obdivovat paletu odstínů, kterou nedokáže namíchat žádný malíř, ale pouze příroda.

DýněZatímco ještě před pár lety nebyly dýně právě oblíbenou plodinou a lidé si pod tímto slovem představili pouze velký, oranžový, neskladný a také nepříliš chutný plod, dnes si mohou milovníci dobrého jídla, fanoušci originálních dekorací i zapálení zahrádkáři užívat desítky odrůd různých tvarů, barev a velikostí. Prohlédnout si je lze v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji, kde se od 11. října do 3. listopadu 2024 koná tradiční velká výstava Dýňový podzim. O víkendu 11. a 12. října jsou v rámci této výstavy připraveny kreativní dílničky v duchu Mexika. O víkendu 19. a 20. října si užijete Dýňové hrátky a během posledního říjnového víkendu 26. a 27. října v trojské botanické zahradě budete moci dlabat dýně nebo si vyrobit dýňové lucerny. Program bude probíhat v krytém výstavním sále, tedy za každého počasí. Dýňové akce vyvrcholí 31. října oslavami Halloweenu a lampionovým průvodem po setmění.
 

Veselé barevné dýně rozzáří pochmurné podzimní dny

mexické dýněSvými veselými barvami umějí dýně rozzářit i pošmourné podzimní dny. Nenechte si ujít tuto jedinečnou výstavu, která představí přehlídku široké škály odrůd i rodů. Různorodé plody dýní všech velikostí a mnoha zářivých barev, které vnesou pozitivní energii i do deštivých dní, budou zdobit expozici Ornamentální zahrady a expozici Les. Na výstavě se představí i gigantická dýně pěstitele Jana Staňka z Horních Bludovic, jejíž velikost však zatím zůstává tajemstvím...

Dýňová aranžmá jsou letos inspirována oslavami Día de los Muertos – který Mexičané věnují všem mrtvým a svatým. Na rozdíl od smutečních rituálů, jak je známe v Evropě, se tento den v daleké jihoamerické zemi vyznačuje radostným oživováním vzpomínek na zemřelé, jejichž duše se podle mexických věřících právě v tuto dobu vracejí na návštěvu mezi živé. Ústředním motivem jsou proto barevně zdobené lebky, zvané calaveras.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze Příroda

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Další aktuality

Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Rok 1989 byl plný změn, od lednového Palachova týdne přes listopadovou sametovou revoluci až do konce prosince. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít krok za krokem po místech, kde tehdy zápas o svobodu probíhal.
7. listopad 2024 11:37
Památky, Praha

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
7. listopad 2024 7:46
Zážitky, Praha

Nejlepší svatomartinské hody v Praze! Kde si užijte svatomartinské víno a pečenou husu?

Na svatého Martina můžete i v Praze zažít výjimečnou gastronomickou a vinařskou událost. Oživení lidové tradice, setkání se sousedy a přáteli a ochutnávky tuzemských vín a svatomartinské pečené husy připravují na mnohých místech v Praze.
6. listopad 2024 14:58
Gurmánská turistika, Praha

Kam na skvělé štědrovečerní menu? Tipy na pražské restaurace, kde vás obslouží i na Štědrý den

Plánujete štědrovečerní hostinu prožít jinak než v kuchyni u stolu, jako vždycky? Anebo se vám prostě nechce vařit a raději si zajdete na klasické menu do příjemného prostředí, kde se o vás budou vzorně starat? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na báječné posezení v restauraci, kde vám nabídnou štědrovečerní menu, stačí si jen vybrat a zarezervovat si svůj stůl.
6. listopad 2024 14:53
Gurmánská turistika, Praha

Sedm důvodů, proč si letos užijete advent v Praze

Letošní Vánoce v Praze budou opět krásné, vychutnejte si advent takový, jaký má být, jako čas klidu a ztišení, a užijte si to, co se nabízí: vánoční trhy, otevřené zahrady, cukroví od nejlepších cukrářů i krásná zákoutí. Všechno ostatní už přijde samo. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, jak si užít předvánoční čas v Praze.
6. listopad 2024 12:20
Životní styl, Praha

Věda a historie není nuda: Eliška Krásnohorská, Svéhlavička a libreta oper Bedřicha Smetany

Elišku Krásnohorskou známe jako básnířku, spisovatelku a autorku libret k několika operám, například k Hubičce, Tajemství nebo Čertově stěně od Bedřicha Smetany. Dáma, která se zabývala ženským emancipačním hnutím a zasloužila se o vznik Minervy, prvního dívčího gymnázia ve střední Evropě, se narodila 18. listopadu 1847.
6. listopad 2024 10:27
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.11. – 10.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Dny otevřených dveří Astronomického ústavu AV ČR, Bruslení na Černém Mostě – venkovní kluziště pro veřejnost, Knihovna snů 2024, Memoriál 1620, Mezinárodní den archeologie v Národním muzeu v Praze. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
6. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: monstrózní stavby socialismu

Od vítězného února 1948 do sametového listopadu 1989 vznikla řada budov, které dodnes budí vášně. Pro někoho jde o unikátní klenoty stylu brutalismu, které vypovídají o tehdejší době, jiní by je okamžitě strhli a místo nich postavili cokoliv jiného. Které stavby to schytávají ze všech stran a kde heslo „poručíme větru, dešti“ selhalo na celé čáře? Vydejte se s Kudy z nudy na prohlídku fascinujících staveb z druhé poloviny 20. století.
5. listopad 2024 5:31
Památky, Praha