!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou
Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou
"> "> "> "> ">
Kultura

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou

Vydáno 9. září 2019
Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Ve dnech 14. a 15. září 2019 zaplaví náměstí Krále Jiřího na dvě stovky stánků s keramikou od výrobců z celé ČR, Slovenska, Polska a Bulharska. To vše doplní ukázka výpalu Raku keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.

Hrnčířský jarmarkKunštátě nedaleko Blanska si za 26 let existence získal svůj respektovaný termín, s kterým se počítá – a to vždy v polovině září. Leto se náměstí Krále Jiřího změní 14. a 15. 9. 2019 v tržiště, hlediště i jeviště.

Přehlídka řemeslného umění lidem představí nepřeberné množství tvarů a glazur na užitkové i dekorativní keramice. O příjemnou atmosféru se během jarmarečním dnů starají umělci. V pestrém kulturním programu si každý najde to své. Výstava ve velkém stanu na nám. K. Bochořáka nabídne tvorbu keramika Milana Růžka, který v Kunštátě žije a tvoří od roku 1975.

Dva dny plné keramiky, desítky stánků a tisíce spokojených návštěvníků, tak vypadají Hrnčířské trhy v Kunštátě na náměstí Krále Jiřího. Doprovodnou, ale nedílnou součástí jarmarku je kulturní program. Letošní ročník jarmarku bude zahájen 13. 9. pátečním koncertem a vystoupením oblíbené regionální kapely Třetí zuby. Na sobotu a neděli jsou připraveny tyto koncerty – skupina Vltava, Ondřej Fencl a Hromosvod, skupina Lake Malawi, Sto zvířat, vokální skupina Skety, Tomáš Matonoha a Inspektor Kluzó, Marta Jandová s kapelou. Chybět nebude dopolední pohádkové představení pro děti a vystoupení dalších regionálních kapel – Kunštátská dechovka, Pružiny a Trní Na větvi.

Záleží jen na vás, zda se budete během Hrnčířských trhů věnovat pouze keramice, anebo si najdete čas také na prohlídku zajímavostí ve městě a okolí. Na prohlídky zvou například kunštátský zámek, Burianova rozhledna na kopci Milenka anebo turistická kuriozita, Jeskyně blanických rytířů v Rudce u Kunštátu.
 

Unikátní psí hřbitov na zámku Kunštát

Kunštátě byste rozhodně neměli minout místní zámek, který pochází ze 13. století a patří mezi nejstarší moravské hrady.

Láká nejen svými interiéry, ale vyniká také dvěma raritami – nejstaršími vykládanými parketami ve střední Evropě a historickým psím hřbitovem, který leží v těsné blízkosti zámku a pochází z období okolo roku 1890. Datum vzniku ho řadí k nejstarším dokonce v celé Evropě.

Zámek Kunštát - jeden z nejstarších moravských hradů

Zámek Kunštát - jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Pamětní síň básníků Františka Halase a Klementa Bochořáka v Kunštátě

Pamětní síň básníků Františka Halase a Klementa Bochořáka v Kunštátě

Pamětní síň básníků Františka Halase a Klementa Bochořáka - stálou expozici najdete v prostorách Městského informačního centra Kunštát.

Barokní kostel sv. Stanislava v Kunštátu

Barokní kostel sv. Stanislava v Kunštátu

Kunštátský farní kostel sv. Stanislava je dominantou vyvýšené východní části Náměstí Krále Jiřího.

Jeskyně blanických rytířů v Rudce

Jeskyně blanických rytířů v Rudce

Unikátní pískovcová jeskyně (podzemní galerie) s tématikou Blanických rytířů. Tvůrcem tohoto uměleckého díla byl sochař - samouk Stanislav Rolínek.

Kunštát s hrnčířskou minulostí

Kunštát s hrnčířskou minulostí

Na rozhraní Boskovické brázdy a Hornosvratecké vrchoviny leží město Kunštát s tradiční hrnčířskou a keramickou tradicí. Kunštát byl založen ve 13. století, o něco málo starší je zdejší hrnčířství.