Úvod > Aktuality > Do Křenku nedaleko Brandýsa nad Labem se přistěhovali bobři
Do Krenku nedaleko Brandýsa nad Labem se pristehovali bobri
"> Do Krenku nedaleko Brandýsa nad Labem se pristehovali bobri "> Dukazem jejich prítomnosti jsou desítky stromu okousaných do kuželu "> Oblast u obce Krenek mezi Brandýsem a Kostelcem nad Labem je soucást evropsky výzmamné lokality
Příroda

Do Křenku nedaleko Brandýsa nad Labem se přistěhovali bobři

  • Vydáno16. ledna 2014
Jen 30 km za Prahou, ve Křenku mezi Brandýsem a Kostelcem nad Labem, objevili nedávno myslivci ve svém revíru chráněného bobra evropského. Důkazem jejich přítomnosti jsou desítky stromů okousaných do kuželů a hráz přes potok.
Bobři žijí i v PolabíU Křenku ve středních Čechách, nedaleko Kostelce nad Labem se usadili minimálně dva bobři, kteří sem připlavali po červnové povodni. Oblast u obce Křenek mezi Brandýsem a Kostelcem nad Labem je součást evropsky výzmamné lokality a paltí zde přísná pravidla ochrany přírody. Přesto někdo bobrům na konci prosince jejich vybudovanou hráz zničil. Doufejme tedy, že si bobři postaví nový útulek a z oblasti se neodstěhují. Počet bobrů se neustále zvyšuje, v České republice jich momentálně žije asi na 3000, nejvíc z nich sídlí v povodí Moravy a další početná skupina se nachází v západních Čechách.

Obec Křenek se nachází v úrodné Polabské nížině na pravém břehu řeky Labe. Nedaleko obce vede stará silnice ze Staré Boleslavi do Mělníka a železniční trať z Nymburka do Mělníka.
Jezero Křenek v Polabí

Jezero Křenek v Polabí

Křenecké jezero vzniklo těžbou písku. Po ukončení těžby se jezero s průzračně čistou vodou stalo postupně známou rekreační oblastí Křenek-Ovčáry. Jezero je ze tří stran obklopeno poli a zbytek lesem, přilehlé pláže jsou písčité.

Další aktuality