Úvod > Aktuality > Do Křenku nedaleko Brandýsa nad Labem se přistěhovali bobři
Do Krenku nedaleko Brandýsa nad Labem se pristehovali bobri
Příroda

Do Křenku nedaleko Brandýsa nad Labem se přistěhovali bobři

  • Vydáno16. ledna 2014
Jen 30 km za Prahou, ve Křenku mezi Brandýsem a Kostelcem nad Labem, objevili nedávno myslivci ve svém revíru chráněného bobra evropského. Důkazem jejich přítomnosti jsou desítky stromů okousaných do kuželů a hráz přes potok.
Bobři žijí i v PolabíU Křenku ve středních Čechách, nedaleko Kostelce nad Labem se usadili minimálně dva bobři, kteří sem připlavali po červnové povodni. Oblast u obce Křenek mezi Brandýsem a Kostelcem nad Labem je součást evropsky výzmamné lokality a paltí zde přísná pravidla ochrany přírody. Přesto někdo bobrům na konci prosince jejich vybudovanou hráz zničil. Doufejme tedy, že si bobři postaví nový útulek a z oblasti se neodstěhují. Počet bobrů se neustále zvyšuje, v České republice jich momentálně žije asi na 3000, nejvíc z nich sídlí v povodí Moravy a další početná skupina se nachází v západních Čechách.

Obec Křenek se nachází v úrodné Polabské nížině na pravém břehu řeky Labe. Nedaleko obce vede stará silnice ze Staré Boleslavi do Mělníka a železniční trať z Nymburka do Mělníka.
Jezero Křenek v Polabí

Jezero Křenek v Polabí

Křenecké jezero vzniklo těžbou písku. Po ukončení těžby se jezero s průzračně čistou vodou stalo postupně známou rekreační oblastí Křenek-Ovčáry. Jezero je ze tří stran obklopeno poli a zbytek lesem, přilehlé pláže jsou písčité.

Další aktuality

Vánočně vyzdobený zámek Kačina zahájí období adventu

Druhou adventní neděli 4. prosince 2022 od 10:00 do 16:30 hodin zámek Kačina – muzeum českého venkova – slavnostně zahájí období adventu a zcela mimořádně, mimo návštěvnickou sezónu, otevře pro veřejnost. Návštěvníky čeká představení adventních zvyků a tradičních řemesel. V bývalé kočárovně ochutnáte tradiční staročeskou zabíjačku. Nebudou chybět ani oživené prohlídky vyzdobených Chotkovských interiérů, vánočně naladěný duch Rudolf nebo Mikuláš s čertem a anděli.
Středočeský kraj | Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Zážitky

Zámek Loučeň vstoupí do adventu křestem největšího adventního věnce

Již deset let je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách, zdobící kašnu na nádvoří. Každoročně se zde zahajuje advent krásným rituálem, při kterém čtyři andělé v doprovodu Bílé paní loučeňské slavnostně rozsvěcí svíce na loučeňském věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Advent bude na středočeském zámku zahájen křtem největšího adventního věnce v Česku i tento rok, a to v sobotu 26. listopadu.
Středočeský kraj | Zážitky