Úvod > Aktuality > Do Českého Krumlova na hody i za vojenskými filmy
Do Českého Krumlova na hody i za vojenskými filmy
">

Do Českého Krumlova na hody i za vojenskými filmy

  • Vydáno11. listopadu 2012
Zahradní slavnost ve vyhřívaném stanu s hudbou, ochutnávky a celý týden příjemného setkávání s vínem a vybranými gastronomickými lahůdkami nabídne od 11. do 18. listopadu akce nazvaná Svatomartinské hodování. Vše započne v neděli 11.11. v 11:11 na náměstí Svornosti příjezdem svatého Martina na bílém koni, který do města přiveze Svatomartinské víno. Kromě toho bude ve městě probíhat Festival vojenských filmů, který se každoročně organizuje s cílem připomenout Mezinárodní den válečných veteránů.
Svatomartinské hodování vypukne v neděli 11. listopadu, na den svátku sv. Martina. Proto si lidé společně poprvé připijí Svatomartinským vínem v symbolickém čase: 11. 11. v 11 hodin a 11 minut, a to přímo na českokrumlovském náměstí Svornosti. Celý týden až do další neděle 18. listopadu si užijete podzimní oslavu vína i sezónní gastronomie, což znamená nejen svatomartinskou husu, ale také místní potraviny. Týdenní hodování vyvrcholí v sobotu 17. listopadu Zahradní slavností vína, která začne ve 14 hodin ve vyhřívaném stanu v Pivovarské zahradě.

Ochutnáte zde více než 50 vzorků mladých vín od moravských a českých vinařů a také zjistíte, jak se snoubí víno se sýry z Madety a uzenářskými specialitami firmy Antoni. Vína, která vás zaujmou, si můžete koupit od vinařů za zvýhodněné ceny.

Od pátku 9. listopadu bude v Krumlově probíhat také Festival vojenských filmů. V rámci festivalu budou uvedené nové nejúspěšnější filmy s válečnou tématikou Speciální jednotka, Nickyho rodina a Válečný kůň. Symbolem Dne válečných veteráů je vlčí mák. Prvopočátky tohoto symbolu najdeme v básni „In Flanders Fields“ kanadského vojenského lékaře podplukovníka Johna McCrae, který ji složil v květnu 1915, když se v belgických Iprách účastnil jedné z bitev. Ačkoliv byl vojenským chirurgem, na útrapy a bolest raněných vojáků si nemohl zvyknout a svoji bolest mírnil psaním básní. Toho rána, kdy lékař dopsal svou báseň vál jemný východní vítr a vlčí máky se vlnily mezi hroby jakoby vlnily. John McCrae svou bolest vepsal do básně, ale papírek s ní zahodil. Kolemjdoucí důstojník jej však zvedl a poslal do Anglie. Časopis Punch publikoval báseň 8. prosince 1915. Tradice nošení vlčího máku se John McCrae nedožil, padl před koncem války.