Úvod > Aktuality > Český Krumlov pro rok 2015 nabídne několik novinek
Český Krumlov pro rok 2015 nabídne několik novinek
"> "> ">
Památky

Český Krumlov pro rok 2015 nabídne několik novinek

  • Vydáno27. května 2015
Český Krumlov tak, jak ho známe, je po staletí stále stejný, a přece každý rok jiný. Rok 2015 nabídne několik novinek. Klíčové památky mohou turisté navštívit s Český Krumlov Card. Tato karta je cenově velice zvýhodněnou vstupenkou do 4 nejatraktivnějších muzeí a galerií (úspora 50%) – Hradní muzeum a zámecká věž, Egon Schiele Art Centrum, Museum Fotoateliér Seidel a Regionální muzeum v Českém Krumlově. Po otevření Krumlovských klášterů a Zahradního ateliéru Egona Schiele bude umožněno čerpat zvýhodněný vstup i v těchto atraktivitách.

Krumlovské kláštery

Nejvýznamnější novinkou Českého Krumlova pro rok 2015 je zpřístupnění rozlehlého areálu středověkých klášterů. V rámci Národního zahájení Dnů Evropského historického dědictví dne 5. 9. 2015 s tématem „památky znovuzrozené" bude odhalen další z pokladů „krumlovského rodinného stříbra" – Krumlovské kláštery. Kláštery nabídnou atraktivní programy a prohlídky pro široké spektrum návštěvníků. Od milovníků středověku, gotického výtvarného umění a písemnictví, po zájemce o každodenní kulturu a život klarisek. Přes kreativní návštěvy „oživlých" řemeslných dílen, až po účastníky odborných seminářů věnovaných dobové hudbě, tanci či výtvarnému umění. Návštěvníci klášterů se stanou součástí dávného příběhu, něco nového se dozví a budou se u toho zároveň dobře bavit.
 

Státní hrad a zámek Český Krumlov

Novinkou areálu hradu a zámku bude instalování dřevěného oltáře svaté Anny řezbáře mistra IP v zámecké kapli na první prohlídkové trase. Jedná se o nesmírně cenné dílo, mnohdy označované jako řezbářský zázrak. Další velkou událostí bude zahájení prací na vybudování Centra studijních pobytů na prvním zámeckém nádvoří. V objektu bývalé Sloupové síně vzniknou přednáškové sály a zároveň i ubytovací zázemí pro studenty. Vznikne tak unikátní studijní destinace pro potřeby studentů se zaměřením na kulturu, památkovou péči, historii, environmentální otázky a podobně. Na jednom místě budou soustředěny ubytovací, stravovací a přednáškové kapacity. Projekt bude dokončen k 30. 4. 2016. I v letošním roce budou pokračovat práce na zpřístupnění tzv. Horské zahrady.

V druhé polovině roku by mělo dojít k otevření Muzea dopravních prostředků v prostoru bývalé konírny na V. nádvoří. Mezi exponáty se skrývají opravdu raritní kousky – například skvostné pozlacené sáně z 18. století nebo korunovační kočár, který, přijel do Prahy kníže Josef Adam Schwarzenberg při korunovaci Marie Terezie. V zámecké konírně budou vystaveny také nádherné pozlacené sáně, které sloužily k zimním radovánkám šlechty.

 V roce 2015 se svým prvním návštěvníkům představí také nově zprovozněná kovárna z roku 1654. Kovárna se nachází na I. zámeckém nádvoří, které v minulosti poskytovalo hospodářské zázemí objektu. Byly zde i nejrůznější řemeslné dílny, ledárna, solnice, pivovar – a nechyběla ani kovárna. Její dnešní návštěvníci mohou poznat a na vlastní okusit kůži tajemství zpracování oceli. Prohlédnou a mohou si i osobně vyzkoušet podkovářské nářadí, nástroje na tepání mědi, ruční měchy na dmýchání ohně, drtičku uhlí, kované mříže z různých historických období, kované zemědělské nářadí, ruční bruska a vrtačky a stovky kusů dalších kovářských nástrojů a výrobků.
 

Zahradní ateliér Egona Schieleho

Protipólem rozsáhlého klášterního komplexu je co do velikosti drobný, ale významem velký Zahradní ateliér Egona Schieleho, který bude veřejnosti zpřístupněn v letošním roce. Zahradní domek na skále u řeky Vltavy, v němž v roce 1911 několik měsíců žil a pracoval malíř Egon Schiele, skýtá inspirativní prostředí, jehož atmosféra osloví nejen milovníky umění. Návštěvníci si prohlédnou garsonku vybavenou replikami Schieleho nábytku, uvidí mansardový ateliér a dostanou se i na jinak nepřístupné terasy, kde mohou posedět a vychutnat si tajuplnou atmosféru místa. Zážitek umocní vědomí, že tento prostor obýval a miloval jeden z nejvýraznějších umělců 20. století.
Český Krumlov Card – levnější dovolená s puncem UNESCO

Český Krumlov Card – levnější dovolená s puncem UNESCO

Krumlovské památky si můžete prohlédnout za poloviční vstupné – pomocí Český Krumlov Card. Město Český Krumlov se tak stalo prvním menším českým městem, které má ucelenou kulturní nabídku tohoto druhu.

Muzeum stavebních dějin a řemesel v Českém Krumlově

Muzeum stavebních dějin a řemesel v Českém Krumlově

Návštěvník expozice má na nevelkém prostoru muzea ojedinělou možnost nahlédnout do stavební historie Českého Krumlova od středověku po současnost. Netradiční formou si prohlédne vystavené materiály.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 4 000 m² výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Zahradní domek Egon Schiele v Českém Krumlově

Zahradní domek Egon Schiele v Českém Krumlově

Objevte kouzlo zahradního domku na terasách v jižním meandru řeky Vltavy, ve kterém v roce 1911 žil a tvořil světoznámý malíř Egon Schiele (1890-1918).

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.