Úvod > Aktuality > České značky: Albi, království deskových her, chytrých knížek a voňavého chleba
Zážitky

České značky: Albi, království deskových her, chytrých knížek a voňavého chleba

  • Vydáno21. února 2021
Přáníčka a karty, deskové hry, hlavolamy, puzzle, hrnky, polštáře a plyšáci, drobné dárky, knížky včetně samolepkových či enycklopedií: to všechno nabízí společnost Albi. V současnosti má 450 zaměstnanců, provozuje 31 značkových obchodů ve třech evropských zemích a před dvěma lety obrat poprvé v historii překročil miliardu korun.
Něco od Albi má doma téměř každá česká domácnost, zvlášť ty, kde žijí děti. Schválně se zkuste podívat do vaší zásoby deskových her: je mezi nimi Bang, Osadníci z Katanu nebo Carcasonne? A máte vy, děti nebo vnoučata v knihovně třeba některou ze sad s kouzelnou tužkou anebo chytré knížky z edice Kouzelné čtení, které rozvíjí paměť, koncentraci, slovní zásobu i logiku? Pak si Albi našlo cestu až k vám domů. Znáte příběh, jak tahle firma začínala? Rozhodně stojí za to!
 

Albi a kariéra na Staroměstském náměstí

Bylo nebylo, příběh Albi začal roku 1991. Dva vysokoškoláci tehdy dostali nápad, jak snadno a zábavně vydělat první peníze. Na kolejích vyndali z pantů dveře skříňky, v trafice nakoupili po jedné koruně tisíc pohlednic a s tímto vybavením vyrazili do centra Prahy na Staroměstské náměstí. Stačilo jen najít dobré místo, vystavit pohlednice na dvířka skříňky jako do výlohy, a „cosi velkého“ na sebe nenechalo dlouho čekat. Úspěch se dostavil a mladíci mohli hned první den zhodnotit jako vydařený – užili si legraci a na prodeji pohlednic vydělali!

Prý podobně jako praotec Čech zavětřil na Řípu mléko a strdí, tak i Antonín Kokeš, spoluzakladatel a majitel Albi, tehdy vycítil, že práce může být zábava. Když se spolužáky začali vyrábět ladovské a pak prvorepublikové retropohledy, skupinky nadšených lidí si všiml i největší výrobce pohlednic na světě, Hallmark. Zahájení spolupráce s Hallmarkem znamenalo další mílový krok vpřed, protože Albi v Čechách uvedlo převratnou novinku – humorná přáníčka. Na tom úplně prvním byl v roce 1995 jeden starý, olysalý a utahaný pes, nad ním pak bylo napsáno: Toto není tvůj případ!

Tak začala éra veselých přáníček, kterým Češi nakonec zcela propadli. A protože jsme od přírody vtipkující a hravý národ, přišlo Albi brzy s dalším odvážným projektem: hrami.
 
 

Firma, kde si lidé v práci hrají

Původní koncept byl založený na prodeji her, které vznikaly v Německu: nikde jinde se totiž hry nehrají tolik jako právě tam. Zpočátku Albi hry licenčně přejímalo, včetně nejslavnějších her jako Carcassonne a Osadníci z Katanu, ale dnes už jde vlastní, originální cestou a hry vymýšlí samo. A nejenom hry: například Kouzelné čtení, které se na tržbách podílí zhruba 20 procenty, firma téměř celé vyvinula sama.

Další herní i knižní pochoutky chystá Albi vlastně nepřetržitě a když vyvine něco nového, také si to otestuje – na svých dětech a jejich kamarádech, na příbuzných a dalších členech domácnosti i v hráčských komunitách. Takže kdo pracuje v Albi, ten si v práci občas hraje.

Ostatně naplno to rozehrála celá firma: sklad se z jedné umaštěné papírové krabice rozrostl do rozměrů větších než fotbalové hřiště, z dílny na vysokoškolských kolejích je sídlo firmy s výhledem na celý Karlín a improvizovaný stánek na Staroměstském náměstí nahradily desítky nápaditě a vtipně řešených prodejen Albi. Zdaleka v nich nenajdete jen ladovské pohlednice: jsou tu přáníčka, diáře a kalendáře, dárky všeho druhu nebo plyšáci a polštáře.
 

Antonínovo pekařství: vůně čerstvého chleba a dobrot

Po úspěšné expanzi Albi na slovenský a polský trh se Antonín Kokeš v roce 2013 rozhodl, že otevře pekařství – žádný snobský podnik s pekaři v bílém, ale hezkou malou pekárnu, kde si sednete a dáte si něco čerstvého, vyrobeného a upečeného na místě kvalitně a z poctivých surovin, a k tomu dobrou kávu.
A tak vzniklo Antonínovo pekařství, kde pekaři připravují dobroty přímo před očima zákazníků. Místo, kde pečou ty nejlepší rohlíky a ten nejchutnější chleba. Místo, kam budete chodit nakupovat s chutí a kde se pokaždé můžete zamilovat do nového kousku sladkosti, polévky či vůně dobře upražené kávy.

První pekařství se otevřelo v lednu 2014 na Vinohradech u náměstí Jiřího z Poděbrad. O dva roky později se otvírala další pobočka v blízkých Vršovicích a po roce se Antonínovo pekařství rozrostlo do Karlína, přímo na Karlínské náměstí s výhledem na kostel sv. Cyrila a Metoděje. Další pekařství vzniklo v témže roce na Strossmayerově náměstí v Holešovicích, kousek od kostela sv. Antonína, v roce 2019 přibyly Dejvice a v listopadu 2020 se Antonínovo pekařství objevilo i na Smíchově na Arbesově náměstí. Vůně čerstvého pečiva prý není nikdy dost – a u Antonína Kokeše platí totéž pro nápady. Nejčerstvější projekt je zaměřený na dámskou módu pod značkou Kinoko, funkční oblečení do města i pro sport.
 
České značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc

České značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc

Sedíte doma a už vám vážně docházejí nápady, co byste mohli podniknout? Vyzkoušejte deskové hry – a tím nemyslíme šachy, dámu nebo go, ale skutečně moderní deskovky, které v posledních desetiletích zažívají svůj zlatý věk.

Další aktuality

Národní divadlo uvádí v roce 2023 řadu premiér v činohře, opeře i baletu

Rok 2023 je v Národním divadle opět nabitý. Kromě již zavedeného repertoáru vás čeká řada premiér nově nastudovaných klasických, i zcela nových inscenací. Novinky představí Balet Národního divadla, Činohra, Opera, i Laterna magika.
Praha | Kultura

Objevte perly kubistické a funkcionalistické architektury Josefa Gočára

Víte, že v anketě o největší osobnost české architektury 20. století zvítězil Josef Gočár, stavitel kubismu a funkcionalismu? Josef Gočár se narodil 13. března 1880 v Semíně u Přelouče, zemřel 10. září 1945 v Jičíně. Málokterý jiný tvůrce by dovedl zosobnit moderní českou architekturu lépe než Josef Gočár. Jeho díla zdobí řadu našich měst a jeho jméno znají i lidé, kteří se o architekturu příliš nezajímají.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 1. a 2. dubna 2023.
Praha | Zážitky

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi i náš přehled nejznámějších tradic pašijového týdne, hospodyňky ocení pár velikonočních receptů a jestliže plánujete nazdobit vajíčka, mohl by vám pomoci náš návod na jejich barvení přírodními barvami anebo různé styly zdobení kraslic. Užijte si krásné svátky jara!
Praha | Zážitky

50 tipů, kam jít se psem v Praze na procházku

Jaro je tady, květiny a keře začínají kvést... a také krásně vonět. Udělejte si procházku spolu se svým čtyřnohým kamarádem, který bude mít radost z nových vůní, zatímco vy se potěšíte pohledem na kvetoucí rostliny. Kam spolu s vaším pejskem v Praze vyrazit na příjemnou procházku vám poradí Kudy z nudy.
Praha | Životní styl

Na Vltavě v Praze opět fungují všechny přívozy

Od 25. 3. 2023 je opět možné využít v Praze všechny sezonní přívozy. Oblíbené lodní spoje jsou začleněny do systému Pražské integrované dopravy, takže cestujícím stačí jízdenka na MHD. K tradičně nejoblíbenějším patří přívozy v Sedlci či Podbabě, které zpestřují zejména cyklistům výlety v blízkém okolí Prahy. Za zkoušku však stojí také přívozy, které fungují v centru a spojují například Císařskou louku a Smíchov nebo Modřany a Lahovičky. Holešovicko-karlínský přívoz P7 vypluje i letos, ale v provozu bude jen do termínu otevření nové lávky HolKa, které se očekává cca v červenci 2023. Naopak od data ukončení provozu přívozu P7 bude obnoven provoz nejnovějšího pražského přívozu P4 mezi Velkou Chuchlí (Dostihová) a Hodkovičkami (Belárie). Na ostatních sezonních lodních linkách nedochází k žádným změnám oproti loňské sezoně.
Praha | Zážitky

Velikonoční trhy v centru Prahy začnou už tuto sobotu!

Centrum Prahy se opět ponoří do velikonoční atmosféry. Již tuto sobotu 25. března začnou tradiční Velikonoční trhy, které otevřou své brány na Staroměstském i Václavském náměstí a náměstí Republiky. V desítkách prodejních domků nabídnou prodejci typické velikonoční i jarní zboží a pochutiny. Centrem velikonočních oslav bude Staroměstské náměstí, kde se přímo u bohatě nazdobené břízy odehraje každý den pestrý folklórní program. Chybět nebudou oblíbené dětské tvořivé dílny. Novinkou bude zelené pivo. Návštěvníky čeká také kuriozita – největší zajíc s vajíčkem v České republice. Velikonoční trhy potrvají až do 16. dubna 2023.
Praha | Zážitky

Pražská Zoo vstoupí v sobotu už do 92. návštěvnické sezóny

V sobotu 25. března 2023 se od 11 hodin uskuteční slavnostní zahájení 92. sezony Zoo Praha. Stěžejním tématem se stane představení plánů nadcházející sezony. Zástupci zoologické zahrady seznámí veřejnost s vybranými zvířecími osobnostmi a spustí tak novou kampaň Seznamte se! Písničkář Pokáč následně zahraje v živé premiéře svůj nový „zoosong“. Vrcholem dopoledne pak budou křtiny mláděte luskouna.
Praha | Příroda