Úvod > Aktuality > České značky: Albi, království deskových her, chytrých knížek a voňavého chleba
Zážitky

České značky: Albi, království deskových her, chytrých knížek a voňavého chleba

Poslechněte si audio verzi článku
Přáníčka a karty, deskové hry, hlavolamy, puzzle, hrnky, polštáře a plyšáci, drobné dárky, knížky včetně samolepkových či enycklopedií: to všechno nabízí společnost Albi. V současnosti má 450 zaměstnanců, provozuje 31 značkových obchodů ve třech evropských zemích a před dvěma lety obrat poprvé v historii překročil miliardu korun.
Něco od Albi má doma téměř každá česká domácnost, zvlášť ty, kde žijí děti. Schválně se zkuste podívat do vaší zásoby deskových her: je mezi nimi Bang, Osadníci z Katanu nebo Carcasonne? A máte vy, děti nebo vnoučata v knihovně třeba některou ze sad s kouzelnou tužkou anebo chytré knížky z edice Kouzelné čtení, které rozvíjí paměť, koncentraci, slovní zásobu i logiku? Pak si Albi našlo cestu až k vám domů. Znáte příběh, jak tahle firma začínala? Rozhodně stojí za to!
 

Albi a kariéra na Staroměstském náměstí

Bylo nebylo, příběh Albi začal roku 1991. Dva vysokoškoláci tehdy dostali nápad, jak snadno a zábavně vydělat první peníze. Na kolejích vyndali z pantů dveře skříňky, v trafice nakoupili po jedné koruně tisíc pohlednic a s tímto vybavením vyrazili do centra Prahy na Staroměstské náměstí. Stačilo jen najít dobré místo, vystavit pohlednice na dvířka skříňky jako do výlohy, a „cosi velkého“ na sebe nenechalo dlouho čekat. Úspěch se dostavil a mladíci mohli hned první den zhodnotit jako vydařený – užili si legraci a na prodeji pohlednic vydělali!

Prý podobně jako praotec Čech zavětřil na Řípu mléko a strdí, tak i Antonín Kokeš, spoluzakladatel a majitel Albi, tehdy vycítil, že práce může být zábava. Když se spolužáky začali vyrábět ladovské a pak prvorepublikové retropohledy, skupinky nadšených lidí si všiml i největší výrobce pohlednic na světě, Hallmark. Zahájení spolupráce s Hallmarkem znamenalo další mílový krok vpřed, protože Albi v Čechách uvedlo převratnou novinku – humorná přáníčka. Na tom úplně prvním byl v roce 1995 jeden starý, olysalý a utahaný pes, nad ním pak bylo napsáno: Toto není tvůj případ!

Tak začala éra veselých přáníček, kterým Češi nakonec zcela propadli. A protože jsme od přírody vtipkující a hravý národ, přišlo Albi brzy s dalším odvážným projektem: hrami.
 

Firma, kde si lidé v práci hrají

Původní koncept byl založený na prodeji her, které vznikaly v Německu: nikde jinde se totiž hry nehrají tolik jako právě tam. Zpočátku Albi hry licenčně přejímalo, včetně nejslavnějších her jako Carcassonne a Osadníci z Katanu, ale dnes už jde vlastní, originální cestou a hry vymýšlí samo. A nejenom hry: například Kouzelné čtení, které se na tržbách podílí zhruba 20 procenty, firma téměř celé vyvinula sama.

Další herní i knižní pochoutky chystá Albi vlastně nepřetržitě a když vyvine něco nového, také si to otestuje – na svých dětech a jejich kamarádech, na příbuzných a dalších členech domácnosti i v hráčských komunitách. Takže kdo pracuje v Albi, ten si v práci občas hraje.

Ostatně naplno to rozehrála celá firma: sklad se z jedné umaštěné papírové krabice rozrostl do rozměrů větších než fotbalové hřiště, z dílny na vysokoškolských kolejích je sídlo firmy s výhledem na celý Karlín a improvizovaný stánek na Staroměstském náměstí nahradily desítky nápaditě a vtipně řešených prodejen Albi. Zdaleka v nich nenajdete jen ladovské pohlednice: jsou tu přáníčka, diáře a kalendáře, dárky všeho druhu nebo plyšáci a polštáře.
 

Antonínovo pekařství: vůně čerstvého chleba a dobrot

Po úspěšné expanzi Albi na slovenský a polský trh se Antonín Kokeš v roce 2013 rozhodl, že otevře pekařství – žádný snobský podnik s pekaři v bílém, ale hezkou malou pekárnu, kde si sednete a dáte si něco čerstvého, vyrobeného a upečeného na místě kvalitně a z poctivých surovin, a k tomu dobrou kávu.

A tak vzniklo Antonínovo pekařství, kde pekaři připravují dobroty přímo před očima zákazníků. Místo, kde pečou ty nejlepší rohlíky a ten nejchutnější chleba. Místo, kam budete chodit nakupovat s chutí a kde se pokaždé můžete zamilovat do nového kousku sladkosti, polévky či vůně dobře upražené kávy.

První pekařství se otevřelo v lednu 2014 na Vinohradech u náměstí Jiřího z Poděbrad. O dva roky později se otvírala další pobočka v blízkých Vršovicích a po roce se Antonínovo pekařství rozrostlo do Karlína, přímo na Karlínské náměstí s výhledem na kostel sv. Cyrila a Metoděje. Další pekařství vzniklo v témže roce na Strossmayerově náměstí v Holešovicích, kousek od kostela sv. Antonína, v roce 2019 přibyly Dejvice a v listopadu 2020 se Antonínovo pekařství objevilo i na Smíchově na Arbesově náměstí. Vůně čerstvého pečiva prý není nikdy dost – a u Antonína Kokeše platí totéž pro nápady. Nejčerstvější projekt je zaměřený na dámskou módu pod značkou Kinoko, funkční oblečení do města i pro sport.
Dostihy a sázky – česká verze slavné hry Monopoly

Dostihy a sázky – česká verze slavné hry Monopoly

Nakoupit lukrativní pozemky, postavit na nich hotely a pak zruinovat spoluhráče, když je hrací kostka dovede na políčko s vaším majetkem: to je princip slavné hry Monopoly. V roce 1984 se na trhu objevila česká hra Dostihy a sázky, pro kterou byly Monopoly jedním z inspiračních zdrojů. Populární desková hra, v níž místo pozemků kupujete koně, sestavujete stáje a sázíte na vítěze dostihů, se prodala v milionech kusů.

7 věcí, které nevíte o… kempování a Světovém dni kempování

7 věcí, které nevíte o… kempování a Světovém dni kempování

Na 29. června připadá Světový den kempování. Oslavte ho s přáteli a rodinou a užijte si třeba noc v přírodě pod nebem plným hvězd, ať už se stanem nebo nadivoko. Kudy z nudy vám k svátku všech nadšených cestovatelů přináší pár skvělých tipů, jak si takový den vychutnat a strávit společné chvíle s radostí a zábavou.

České značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc

České značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc

Sedíte doma a už vám vážně docházejí nápady, co byste mohli podniknout? Vyzkoušejte deskové hry – a tím nemyslíme šachy, dámu nebo go, ale skutečně moderní deskovky, které v posledních desetiletích zažívají svůj zlatý věk.

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl