ÚvodAktualityČeské značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc
Zážitky

České značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc

Poslechněte si audio verzi článku
Sedíte doma a už vám vážně docházejí nápady, co byste mohli podniknout? Vyzkoušejte deskové hry – a tím nemyslíme šachy, dámu nebo go, ale skutečně moderní deskovky, které v posledních desetiletích zažívají svůj zlatý věk.
Kdyby vám před časem někdo prozradil, že se z deskových her stane masový fenomén, že se zrodí nové průmyslové odvětví, že budou existovat kluby, půjčovny, kroužky a oddíly hráčů deskovek, pro jejich fanoušky se budou pořádat turnaje, festivaly, výstavy a letní tábory, a hlavně že se téměř každý týden na trhu objeví nové (a často skvělé) kousky, asi byste si ťukali na čelo. Jasně, v době, kdy se dalo hrát tak leda Člověče, nezlob se anebo Dostihy a sázky, což byla česká verze slavnějších Monopolů, by na skvělou budoucnost deskových her asi nikdo nesázel. Ta doba je ale tady a deskovky dobývají svět.
 

Osvědčené trháky

Svět deskových her samozřejmě má svoje ikony a propadáky: mezi ty první patří třeba Osadníci z Katanu, nejhranější deskovka posledních 25 let, které se prodalo přes pětadvacet milionů kusů. Podobně skoro každý zná hry jako Scrabble, Brainbox, Dixit, Dobble nebo Carcassonne – anebo alespoň některé z nich.
I když možná tu nejlepší nenajdete na první pokus, deskové hry zahrnují takovou spoustu témat, že tu „svou“ nepochybně časem objevíte – ať už chcete budovat katedrály, města, zahrady a železnice, prozkoumávat ostrovy a hledat potopené poklady, hasit požáry nebo je naopak zakládat, lovit mamuty, rozjet detektivní pátrání anebo páchat zločiny ve velkém, vydat se do Středozemě, na Divoký západ nebo do Bradavic, bojovat se skřety a draky anebo se ponořit hluboko do historie. Vyberete si starověký Egypt, Řím, Vikingy či středověk? Anebo raději postavíte vesmírnou loď a pustíte se na výlet do neprobádaných hlubin vesmíru? Možné je úplně všechno.
 

Milionové příběhy

Co hýbe světem deskovek? Kromě zpráv o novinkách jsou to především příběhy o dobrých nápadech a správném načasování: třeba jako když Tadeáš Spousta a Markéta Bláhová vytvořili novou deskovou hru Euthia: Torment of Resurrection. Po hře Kingdom Come: Deliverance od studia Warhorse v čele s Danielem Vávrou, která se odehrává ve středověkém Posázaví a v crowdfundingové kampani získala přes milion liber, se Euthia s vybranými 458 tisíci dolary (téměř 11 miliony korun) stala na Kickstarteru druhým nejúspěšnějším projektem z dílny českých tvůrců.

Co Euthia nabízí? Mnoho dílků, karet, kostek a žetonů, s jejichž pomocí se dá na dlouhé hodiny proniknout do zcela nového světa. Hra má daný začátek i konec, ale mezi nimi se odehrává řada scénářů, kdy sami tvoříte a určujete příběh svého hrdiny. A protože svět deskovek nikdy nespí, studio Diea Games už pracuje na dalším titulu – v nové hře se bude prozkoumávat vesmír!
 

Tlama Games a deskovky k sežrání

S Kickstarterem je spojený i začátek firmy Tlama Games a deskovek „k sežrání“. Za nimi stojí Miroslav Tlamicha, kterého na Kickstarteru zaujala nová desková hra Escape Plan. Společně s kamarádem založili vydavatelství Tlama games, hru přeložili do češtiny a dvojjazyčně vydali. Záhy se jim povedlo dostat na český trh nové úspěšné hry, dnes už jich mají na kontě několik desítek. Na e-shopu navíc najdete i hry ostatních vydavatelů a nabídka tak je neskutečně široká.

Díky pandemii prodeje raketově rostou, a zatímco ještě před rokem patřily k hitům party hry jako Bang!, Mazaný lišák nebo kočičí verze ruské rulety s neodolatelným názvem Výbušná koťátka (výstraha: milovníci koček by ji ve vlastním zájmu skutečně hrát neměli!), teď se nejvíc se prodávají rodinné nebo lehčí strategické hry. Není divu: sedíme doma, online prostředí se nám už zajídá, a bez sociálních kontaktů jsou deskovky skvělá možnost jak se sejít a alespoň trochu normálně se pobavit.
 

Osmkrát o deskových hrách

  • Desková hra Monopoly (z níž se vyvinuly Dostihy a sázky) měla zajímavou českou verzi, kterou dodnes některé rodiny střeží jako poklad. Hra se prodávala pod názvem Business a místo koní se kupovaly pozemky v Praze, od nejlevnějších v Braníku až po nejdražší na Václavském náměstí, elektrárna, vodárna či telefonní společnost; políčka Trenér nahradily železniční tratě.
  • Deskovky mají ještě jednu nezanedbatelnou výhodu: nedráždí dospělé, protože kvůli nim děti nemusí zapínat počítač. Navíc se postarají o chvíle strávené pohromadě s rodinou nebo kamarády.
  • Abychom jen nechválili: počítejte s tím, že deskovky většinou nejsou levné a pokud o nich skutečně vůbec nic nevíte, při prvním seznámení vám ceny zřejmě vyrazí dech. Lepší než koupě naslepo je využít půjčovnu deskových her a vyzkoušet si různé typy a druhy, případně napřed prozkoumat internet a přečíst si uživatelské recenze a blogy.
  • U velkých deskovek se neobejdete bez opravdu velkého stolu, ale existují i menší (a levnější) hry, které s sebou snadno vezmete na výlet, na dovolenou nebo do vlaku.
  • Počítejte s tím, že se starými evergreeny jako je Člověče, nezlob se či Dostihy a sázky mají dnešní deskovky společnou často jen tu desku. Jsou komplikovanější, propracovanější a než si přečtete a zapamatujete návod ke hře, může to chvíli trvat.
  • Děti už vám vyrostly a zůstali jste na hry sami? Tak jako pro deskovky existují tematická rozšíření, existují i varianty pro méně hráčů – třeba včetně oblíbených Osadníků z Katanu.
  • Podle firmy Research and Markets v roce 2023 dosáhne hodnota trhu s deskovými hrami 12 miliard dolarů. Mimochodem, jde asi o desetinu částky, kterou má ve stejném období zaznamenat trh s počítačovými hrami.
  • Ještě pořád váháte a říkáte si, že je to zábava jen pro děti? Kdepak, deskovky se hrály se už dávno před naším letopočtem, ve starověku, středověku i novověku, a je dobře, že dnes se jim daří snad jako nikdy dříve. Užijte si je!
České značky: Albi, království deskových her, chytrých knížek a voňavého chleba

České značky: Albi, království deskových her, chytrých knížek a voňavého chleba

Přáníčka a karty, deskové hry, hlavolamy, puzzle, hrnky, polštáře a plyšáci, drobné dárky, knížky včetně samolepkových či enycklopedií: to všechno nabízí společnost Albi. V současnosti má 450 zaměstnanců, provozuje 31 značkových obchodů ve třech evropských zemích a před dvěma lety obrat poprvé v historii překročil miliardu korun.

Dostihy a sázky – česká verze slavné hry Monopoly

Dostihy a sázky – česká verze slavné hry Monopoly

Nakoupit lukrativní pozemky, postavit na nich hotely a pak zruinovat spoluhráče, když je hrací kostka dovede na políčko s vaším majetkem: to je princip slavné hry Monopoly. V roce 1984 se na trhu objevila česká hra Dostihy a sázky, pro kterou byly Monopoly jedním z inspiračních zdrojů. Populární desková hra, v níž místo pozemků kupujete koně, sestavujete stáje a sázíte na vítěze dostihů, se prodala v milionech kusů.

Za zábavou i filmovými kostýmy vyrazte na Housův mlýn do Tábora

Za zábavou i filmovými kostýmy vyrazte na Housův mlýn do Tábora

Trávíte dovolenou na Táborsku a hledáte náplň volného času o prázdninových víkendech? Zavítejte do Tábora, kde vás čeká husitská krčma, velká filmová zbrojnice, mučírna, hlavní sál, výstavní síň a středověký hostel.

7 věcí, které nevíte o… kempování a Světovém dni kempování

7 věcí, které nevíte o… kempování a Světovém dni kempování

Na 29. června připadá Světový den kempování. Oslavte ho s přáteli a rodinou a užijte si třeba noc v přírodě pod nebem plným hvězd, ať už se stanem nebo nadivoko. Kudy z nudy vám k svátku všech nadšených cestovatelů přináší pár skvělých tipů, jak si takový den vychutnat a strávit společné chvíle s radostí a zábavou.

20 tipů na questy a pátrací hry pro rodiny s dětmi

20 tipů na questy a pátrací hry pro rodiny s dětmi

Hledáte tipy, co podniknout s dětmi? Zkuste rodinné hry na bázi tzv. questů čili „pátraček“. Jedná se o venkovní rodinné hry jejichž cílem je zpravidla hledat určité indicie a díky nim vyluštit hádanku. Většinou je k tomu zapotřebí chytrý mobilní telefon, důvtip a kreativita. Hry probíhají ve městech, v zámeckých parcích či lesoparcích. Užijte si zábavu s celou rodinou!

Výprava do virtuálního světa aneb 5 herních tipů, které vás provedou Českem

Výprava do virtuálního světa aneb 5 herních tipů, které vás provedou Českem

Patříte k fanouškům RPG her a mrzí vás, že jich je z českého prostředí tak málo? Máme pro vás dobrou zprávu: našli jsme pět her, ve kterých budete doslova jako doma – objevují se v nich totiž památky, města a známá místa České republiky v různých historických obdobích. Na některých hrách spolupracovali renomované instituce jako je Akademie věd České republiky, Národní archiv, Vojenský historický ústav Praha a další. Jestliže nevíte, po jaké hře za dlouhých podzimních večerů sáhnout, inspirujte se našimi tipy!

21 tipů, jak si užít volno s dětmi i v nouzovém stavu

21 tipů, jak si užít volno s dětmi i v nouzovém stavu

Všude okolo nás jsou slyšet hlasy, že to nejlepší, co pro sebe a své děti můžeme udělat, je aktivní pohyb na čerstvém vzduchu. Zároveň se mílovými kroky blíží jarní prázdniny a zdá se, že nějakou dobu budeme muset ještě setrvat v nouzovém stavu. Kam se ale vypravit s dětmi, když si sjezdovky a zábavní centra zatím neužijeme? Kudy z nudy má pro vás pár nápadů, za kterými stačí vyrazit do přírody. Udělejte si akční výlet za ledopády, projděte se po pohádkových stezkách, zažijte atmosféru hradních zřícenin v zimě anebo si zkuste zahrát některou z rodinných questů – zábavných pátracích her. Uvidíte, že zábava a dobrodružství čekají na každém rohu!

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

Haškův Švejk, český volejbal, Millerův krteček, československé legie, Jiráskova stezka, chata Prašivá, národopisná slavnost Slovácký rok – to je jen malý výběr ze všech stovkových oslavenců. Portál Kudy z nudy všem přeje vše nejlepší a úspěšnou další stovku, ale hlavně nabízí podrobnější seznámení se všemi stovkovými jubilanty. Pojďte se s nimi seznámit do stovkové abecedy!

Hra Kingdom Come zve na virtuální i skutečné toulky Posázavím

Hra Kingdom Come zve na virtuální i skutečné toulky Posázavím

Král unesený vlastním bratrem, národ na pokraji války a okolo vás rozlehlý a živoucí středověký svět, to je hra Kingdom Come: Deliverance. Do děje vtáhne jak fandy realistické historické RPG, tak milovníky středověku. Bonusem pro české hráče je to, že děj se odehrává na skutečných místech v srdci českého království. Vydejte se s námi na výlet!

The Chamber – Kingdom Come: Experience Zážitky

The Chamber – Kingdom Come: Experience

Unikátní fúze únikové hry, divadla a pevnosti Boyard. Řešte hádanky, úkoly a prožívejte tajemný příběh plný zvratů. To vše v unikátních prostorách středověké tvrze Malešov.

Pátračka – zábavná hra na bázi geocachingu v okolí Kutné Hory Zážitky

Pátračka – zábavná hra na bázi geocachingu v okolí Kutné Hory

Hledejte "tajné schránky" okolím Miskovic . Letáčky získáte v knihovně , na poště nebo v našem "krámku".

Další aktuality

Oslavte Světový den hudby!

Že si nedokážete představit svůj život bez hudby? Hudbu můžeme poslouchat prakticky kdykoliv a kdekoliv. Poslech oblíbených skladeb a písniček přináší radost a hezké vzpomínky, zlepšuje spánek a snižuje hladinu stresu. A hlavně i hudba má svůj svátek: Světový a Evropský den hudby slavíme každoročně 21. června. Co by si fandové klasické i moderní hudby měli poznačit do kalendářů?
28. květen 2024 14:59
Zážitky

Tipy pro všechny milovníky modelové železnice

Pro všechny nadšené modeláře a milovníky vláčků dnes přinášíme tipy na návštěvu modelů železnic. Malí i velcí nadšenci se mohou nechat unést do nejmenších podrobností zachycenými vlakovými soupravami i železničními drahami.
28. květen 2024 10:00
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2024

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
27. květen 2024 20:34
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (1.6. – 2.6.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den dětí v Zoo Ostrava 2024, Den dětí v Zoo Jihlava, Pradědečkův traktor v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi, Den dětí v Safari Parku Dvůr Králové, Den dětí na Zubačce. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
27. květen 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (1.6. – 2.6.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Průvodci divočinou 2024 v Národním parku Šumava, Aviatická pouť v Pardubicích 2024, Zahájení lázeňské sezóny ve Velkých Losinách, Česká národní banka – Encéčko slaví 2. narozeniny, Rumfest 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
27. květen 2024 7:00
Zážitky

Naplánujte si výlet vlakem – turistické vlaky a vláčky vyrazily do nové sezóny 2024

Na turistické tratě se na jaře opět vrátily po zimní přestávce vlaky a vláčky motoráčky. Nadšeným cestovatelům se tak nenabízejí jen lákavé nostalgické železniční trasy, ale také zajímavá místa v okolí. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem.
25. květen 2024 15:00
Zážitky

Plavební sezona 2024 na Vltavě je tady – parníky plují na Slapech, Orlíku i Lipně

Na vltavských vodách již začala plavební sezóna a je doslova v plném proudu. Parníkem se můžete projet napříč Slapy, Orlickou přehradou i Lipnem. Parníky jezdí před prázdninami většinou jen o víkendech, v červenci a srpnu pak bude fungovat denní provoz.
25. květen 2024 12:00
Zážitky

Dvanáct míst, kam vyrazit před vrcholnou sezonou aneb daleko od hlučících davů

Nechali jste se nalákat krásnými (a hlavně liduprázdnými) fotografiemi a vyrazili na výlet někam, kde pak kvůli davům není k hnutí? Žádné výletní místo není tak rozsáhlé, aby se tam vešli všichni, ale existuje cesta, jak se dalším nadšeným návštěvníkům vyhnout. Vypravte se na cesty dřív, než začne vrcholná turistická sezona!
24. květen 2024 14:00
Zážitky