Úvod > Aktuality > České značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc
Zážitky

České značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc

  • Vydáno23. ledna 2021
Sedíte doma a už vám vážně docházejí nápady, co byste mohli podniknout? Vyzkoušejte deskové hry – a tím nemyslíme šachy, dámu nebo go, ale skutečně moderní deskovky, které v posledních desetiletích zažívají svůj zlatý věk.
Kdyby vám před časem někdo prozradil, že se z deskových her stane masový fenomén, že se zrodí nové průmyslové odvětví, že budou existovat kluby, půjčovny, kroužky a oddíly hráčů deskovek, pro jejich fanoušky se budou pořádat turnaje, festivaly, výstavy a letní tábory, a hlavně že se téměř každý týden na trhu objeví nové (a často skvělé) kousky, asi byste si ťukali na čelo. Jasně, v době, kdy se dalo hrát tak leda Člověče, nezlob se anebo Dostihy a sázky, což byla česká verze slavnějších Monopolů, by na skvělou budoucnost deskových her asi nikdo nesázel. Ta doba je ale tady a deskovky dobývají svět.
 

Osvědčené trháky

Svět deskových her samozřejmě má svoje ikony a propadáky: mezi ty první patří třeba Osadníci z Katanu, nejhranější deskovka posledních 25 let, které se prodalo přes pětadvacet milionů kusů. Podobně skoro každý zná hry jako Scrabble, Brainbox, Dixit, Dobble nebo Carcassonne – anebo alespoň některé z nich.
I když možná tu nejlepší nenajdete na první pokus, deskové hry zahrnují takovou spoustu témat, že tu „svou“ nepochybně časem objevíte – ať už chcete budovat katedrály, města, zahrady a železnice, prozkoumávat ostrovy a hledat potopené poklady, hasit požáry nebo je naopak zakládat, lovit mamuty, rozjet detektivní pátrání anebo páchat zločiny ve velkém, vydat se do Středozemě, na Divoký západ nebo do Bradavic, bojovat se skřety a draky anebo se ponořit hluboko do historie. Vyberete si starověký Egypt, Řím, Vikingy či středověk? Anebo raději postavíte vesmírnou loď a pustíte se na výlet do neprobádaných hlubin vesmíru? Možné je úplně všechno.
 

Milionové příběhy

Co hýbe světem deskovek? Kromě zpráv o novinkách jsou to především příběhy o dobrých nápadech a správném načasování: třeba jako když Tadeáš Spousta a Markéta Bláhová vytvořili novou deskovou hru Euthia: Torment of Resurrection. Po hře Kingdom Come: Deliverance od studia Warhorse v čele s Danielem Vávrou, která se odehrává ve středověkém Posázaví a v crowdfundingové kampani získala přes milion liber, se Euthia s vybranými 458 tisíci dolary (téměř 11 miliony korun) stala na Kickstarteru druhým nejúspěšnějším projektem z dílny českých tvůrců.

Co Euthia nabízí? Mnoho dílků, karet, kostek a žetonů, s jejichž pomocí se dá na dlouhé hodiny proniknout do zcela nového světa. Hra má daný začátek i konec, ale mezi nimi se odehrává řada scénářů, kdy sami tvoříte a určujete příběh svého hrdiny. A protože svět deskovek nikdy nespí, studio Diea Games už pracuje na dalším titulu – v nové hře se bude prozkoumávat vesmír!
 

Tlama Games a deskovky k sežrání

S Kickstarterem je spojený i začátek firmy Tlama Games a deskovek „k sežrání“. Za nimi stojí Miroslav Tlamicha, kterého na Kickstarteru zaujala nová desková hra Escape Plan. Společně s kamarádem založili vydavatelství Tlama games, hru přeložili do češtiny a dvojjazyčně vydali. Záhy se jim povedlo dostat na český trh nové úspěšné hry, dnes už jich mají na kontě několik desítek. Na e-shopu navíc najdete i hry ostatních vydavatelů a nabídka tak je neskutečně široká.

Díky pandemii prodeje raketově rostou, a zatímco ještě před rokem patřily k hitům party hry jako Bang!, Mazaný lišák nebo kočičí verze ruské rulety s neodolatelným názvem Výbušná koťátka (výstraha: milovníci koček by ji ve vlastním zájmu skutečně hrát neměli!), teď se nejvíc se prodávají rodinné nebo lehčí strategické hry. Není divu: sedíme doma, online prostředí se nám už zajídá, a bez sociálních kontaktů jsou deskovky skvělá možnost jak se sejít a alespoň trochu normálně se pobavit.
 

Osmkrát o deskových hrách

  • Desková hra Monopoly (z níž se vyvinuly Dostihy a sázky) měla zajímavou českou verzi, kterou dodnes některé rodiny střeží jako poklad. Hra se prodávala pod názvem Business a místo koní se kupovaly pozemky v Praze, od nejlevnějších v Braníku až po nejdražší na Václavském náměstí, elektrárna, vodárna či telefonní společnost; políčka Trenér nahradily železniční tratě.
  • Deskovky mají ještě jednu nezanedbatelnou výhodu: nedráždí dospělé, protože kvůli nim děti nemusí zapínat počítač. Navíc se postarají o chvíle strávené pohromadě s rodinou nebo kamarády.
  • Abychom jen nechválili: počítejte s tím, že deskovky většinou nejsou levné a pokud o nich skutečně vůbec nic nevíte, při prvním seznámení vám ceny zřejmě vyrazí dech. Lepší než koupě naslepo je využít půjčovnu deskových her a vyzkoušet si různé typy a druhy, případně napřed prozkoumat internet a přečíst si uživatelské recenze a blogy.
  • U velkých deskovek se neobejdete bez opravdu velkého stolu, ale existují i menší (a levnější) hry, které s sebou snadno vezmete na výlet, na dovolenou nebo do vlaku.
  • Počítejte s tím, že se starými evergreeny jako je Člověče, nezlob se či Dostihy a sázky mají dnešní deskovky společnou často jen tu desku. Jsou komplikovanější, propracovanější a než si přečtete a zapamatujete návod ke hře, může to chvíli trvat.
  • Děti už vám vyrostly a zůstali jste na hry sami? Tak jako pro deskovky existují tematická rozšíření, existují i varianty pro méně hráčů – třeba včetně oblíbených Osadníků z Katanu.
  • Podle firmy Research and Markets v roce 2023 dosáhne hodnota trhu s deskovými hrami 12 miliard dolarů. Mimochodem, jde asi o desetinu částky, kterou má ve stejném období zaznamenat trh s počítačovými hrami.
  • Ještě pořád váháte a říkáte si, že je to zábava jen pro děti? Kdepak, deskovky se hrály se už dávno před naším letopočtem, ve starověku, středověku i novověku, a je dobře, že dnes se jim daří snad jako nikdy dříve. Užijte si je!
20 tipů na questy a pátrací hry pro rodiny s dětmi

20 tipů na questy a pátrací hry pro rodiny s dětmi

Hledáte tipy, co podniknout s dětmi? Zkuste rodinné hry na bázi tzv. questů čili „pátraček“. Jedná se o venkovní rodinné hry jejichž cílem je zpravidla hledat určité indicie a díky nim vyluštit hádanku. Většinou je k tomu zapotřebí chytrý mobilní telefon, důvtip a kreativita. Hry probíhají ve městech, v zámeckých parcích či lesoparcích. Užijte si zábavu s celou rodinou!

21 tipů, jak si užít volno s dětmi i v nouzovém stavu

21 tipů, jak si užít volno s dětmi i v nouzovém stavu

Všude okolo nás jsou slyšet hlasy, že to nejlepší, co pro sebe a své děti můžeme udělat, je aktivní pohyb na čerstvém vzduchu. Zároveň se mílovými kroky blíží jarní prázdniny a zdá se, že nějakou dobu budeme muset ještě setrvat v nouzovém stavu. Kam se ale vypravit s dětmi, když si sjezdovky a zábavní centra zatím neužijeme? Kudy z nudy má pro vás pár nápadů, za kterými stačí vyrazit do přírody. Udělejte si akční výlet za ledopády, projděte se po pohádkových stezkách, zažijte atmosféru hradních zřícenin v zimě anebo si zkuste zahrát některou z rodinných questů – zábavných pátracích her. Uvidíte, že zábava a dobrodružství čekají na každém rohu!

Výprava do virtuálního světa aneb 5 herních tipů, které vás provedou Českem

Výprava do virtuálního světa aneb 5 herních tipů, které vás provedou Českem

Patříte k fanouškům RPG her a mrzí vás, že jich je z českého prostředí tak málo? Máme pro vás dobrou zprávu: našli jsme pět her, ve kterých budete doslova jako doma – objevují se v nich totiž památky, města a známá místa České republiky v různých historických obdobích. Na některých hrách spolupracovali renomované instituce jako je Akademie věd České republiky, Národní archiv, Vojenský historický ústav Praha a další. Jestliže nevíte, po jaké hře za dlouhých podzimních večerů sáhnout, inspirujte se našimi tipy!

The Chamber – Kingdom Come: Experience

The Chamber – Kingdom Come: Experience

Unikátní fúze únikové hry, divadla a pevnosti Boyard. Řešte hádanky, úkoly a prožívejte tajemný příběh plný zvratů. To vše v unikátních prostorách středověké tvrze Malešov.

Hra Kingdom Come zve na virtuální i skutečné toulky Posázavím

Hra Kingdom Come zve na virtuální i skutečné toulky Posázavím

Král unesený vlastním bratrem, národ na pokraji války a okolo vás rozlehlý a živoucí středověký svět, to je hra Kingdom Come: Deliverance. Do děje vtáhne jak fandy realistické historické RPG, tak milovníky středověku. Bonusem pro české hráče je to, že děj se odehrává na skutečných místech v srdci českého království. Vydejte se s námi na výlet!

Pátračka – zábavná hra na bázi geocachingu v okolí Kutné Hory

Pátračka – zábavná hra na bázi geocachingu v okolí Kutné Hory

Hledejte "tajné schránky" okolím Miskovic . Letáčky získáte v knihovně , na poště nebo v našem "krámku".

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na 28. a 29. leden 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Celý filmový svět se už těší na další ročník předávání Oscarů, a tak si na Kudy z nudy připomeneme pár filmových osobností. Některé zná celý svět, o jiných jste zatím zřejmě ještě neslyšeli. To se ale může už za pár týdnů změnit!
Zážitky

14 valentýnských tipů: večeře, rande a procházky

Romantické výlety, večeře při svíčkách, voňavé koupele, fotografie na památku anebo noční toulky skleníkem? Svátek zamilovaných je jen jeden, ale jeho oslavy mohou probíhat na desítky způsobů. Pojďte se podívat, jaké nápady na letošního Valentýna nachystal portál Kudy z nudy.
Zážitky

Kam s partnerem na sv. Valentýna? Tipy na místa, kde budete jako dvě hrdličky

Valentýnská návštěva zoologické zahrady či setmělé džungle, romantika při svíčkách anebo večeře vysoko nad oblaky – i takové zážitky si můžete se svou polovičkou vychutnat ve svátek všech zamilovaných. Nabídku sedmi nejoriginálnějších zážitků pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Zážitky