Úvod > Aktuality > Víkend bude ve znamení jahodových dobrot
Víkend bude ve znamení jahodových dobrot
"> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Víkend bude ve znamení jahodových dobrot

  • Vydáno19. června 2019
Nestačí vám jahody v zahradách a obchodech a rádi byste si alespoň jednou vychutnali a užili skutečnou záplavu červených šťavnatých plodů? Vydejte se s námi na jahodové slavnosti, akce pro milovníky jahod ve všech podobách – třeba na do Nové Bystřice anebo na trh Heřmaňák v Praze.

JahodyHody aneb jahodové hody na Heřmaňáku

JahodyV sobotu 22. června můžete na farmářském tržišti Heřmaňák oslavovat sladké, červené a oblíbené české ovoce – jahody. Probíhat zde budou totiž JahodyHody se vším jahodovým na co si jen dokážete vzpomenout.

Jahody se sklízejí brzy ráno a dopoledne, dřív než začne hřát slunce, aby byly plody svěží. A nejen čerstvými jahodami se můžete potěšit, ale třeba i cheescaky, jahodovými koláči, chladivým jahodovým mojitem, jahodovými koktejly z českých jahod nebo speciálními jahodomátovými a jahodozázvorovými marmeládami.

Mimo to zde bude zmrzlinový foodtruck, kuřecí a vepřové špízy na grilu, indonéská kuchyně QQ Asian Kitchen jenž připraví jahodovo-kokosový shake s tapiocou, Marmelinda se sirupy, čatní a marmeládami nebo mlékárna BioVavřinec s mlékem a mléčnými výrobky v biokvalitě.
 

Novobystřické jahodobraní 2019

jahodové knedlíkyPředposlední červnový víkend se v městském parku v Nové Bystřici uskuteční již 12. ročník oblíbené akce Novobystřické jahodobraní. V pátek 21. června 2019 odstartuje v 19:00 hodin koncertem Brutální Jahody, na kterou naváže skupina Seven. V sobotu 22. června ve 14:00 hodin jsou zvány všechny děti a jejich rodiče na muzikálovou pohádku Princezna ze mlejna. Od 16:00 hodin je na programu soutěž v pojídání jahodových knedlíků pro děti, o hodinu později pak budou soutěžit dospělí. Večer zpestří kapela Kabát Revival.

Těšit se můžete na jahodové pochoutky a také na doprovodný program, který bude probíhat po celý sobotní den – k dispozici bude dětská dílnička, malování na obličej, třpytivé tetování, fotokoutek, ale také skákací hrad s velkou skluzavkou, aquazorbing pro děti i dospělé, nafukovací bungee trampolíny, vodní autodrom, dům hrůzy s živými herci a spousty dalšího. Jahodobraní k Nové Bystřici už neodmyslitelně patří, tak neváhejte a určitě dorazte!
 

…a jednoduchý recept na závěr

jahody receptDort z kysané smetany a šlehačky, prokládaný piškoty a ovocem, je jednoduchý a mohou vám s ním pomáhat i malé děti. Neexistuje lepší než s čerstvými jahodami, které jste si právě přinesli ze zahrady nebo z některé z našich jahodových slavností, ale dejte pozor, aby byly pořádně vyzrálé; tvrdé plody vám budou bánit v krájení. Takže jak na to?
  • Co budete potřebovat: 2 kelímky zakysané smetany, 1 kelímek smetany ke šlehání, 1 až 2 lžíce moučkového cukru podle chuti, balíček kulatých dětských piškotů a zhruba kilo čerstvých jahod.
  • Jahody nakrájejte na čtvrtky nebo na plátky.
  • Jahodový cheescakePřipravte si krém z vyšlehané šlehačky, kterou smícháte s cukrem a zakysanou smetanou.
  • Dortovou formu nebo mísu vyložte potravinovou fólií a na dno naskládejte piškoty, rovnou stranou dolů. Piškotovou vrstvu pak zamáznete smetanovým krémem a do něj rozsázíte jahody. Takhle pokračujete dál, dokud nespotřebujete všechny suroviny. Horní vrstvu můžete pojmout jako umělecké dílo, fantazii se meze nekladou.
  • Pokud po dokončení chcete dort vyklopit, postupujte opačně – piškoty dávejte na stěny nádoby rovnou stranu dovnitř a poslední vrstvu udělejte rovněž piškotovou, rovnou stranou nahoru.
  • Dort nechte přes noc v lednici; dobře se krájí jedině dobře vychlazený.