Úvod > Aktuality > Bruntál slaví 800 let i své historické prvenství
Bruntál slaví 800 let historického prvenství
"> Bruntál slaví 800 let historického prvenství
Památky

Bruntál slaví 800 let i své historické prvenství

  • Vydáno13. ledna 2013
Historický Bruntál slaví 800 let od doby, kdy se jako vůbec první sídlo u nás stal institucionálním městem. Premiérový status, který se odvíjel podle magdeburského práva, se Bruntálu připisuje díky tzv. Uničovské listině krále Přemysla Otakara II. z roku 1223. Vyplývá z ní, že město bylo založeno před rokem 1213. Kde přesně leží počátky města, není dosud doloženo, bruntálští se ale rozhodli výročí zasadit právě do roku s třináctkou na konci.
Bruntál byl již od svého vzniku významným sídlem. Stal se odvolací stolicí pro všechna města s magdeburským městským právem na severní Moravě.
 
Renesanční, barokně upravovaný zámek Bruntál s interiéry vybavenými historickým nábytkem a zdobenými nástěnnými rokokovými malbami patří k nejhezčím ve Slezsku. Prohlédnete si tu expozici, věnovanou přírodě Bruntálska a tradičním řemeslům této oblasti, v parku objevíte salla terenu, jezírko, řadu soch a zbytky městských hradeb s baštou. Vypravit se sem můžete i na některou z muzejních akcí, například koncerty, divadelní představení a jarmarky.

Historická alej a křížová cesta na Uhlířský vrch

Historická alej a křížová cesta na Uhlířský vrch

Čtyřřadá lipová alej vedoucí ke kostelu na Uhlířském vrchu byla vysázena v letech 1766 až 1770. Na vrcholku Uhlířského vrchu je poutní kostel zasvěcený Panně Marii Pomocné a je odsud nádherný výhled do okolí. U horní části aleje poutníky ke svatostánku provází velice originální křížová cesta.

Zámek a Muzeum v Bruntále

Zámek a Muzeum v Bruntále

Na rozdíl od jiných zámků v České republice má zámek v Bruntále netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. V romantickém prostředí zámku byly natočeny i filmové pohádky – Císař a tambor a Zlatník Ondra.

Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu

Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu

Ke vzniku barokního poutního kostela na Uhlířském vrchu u Bruntálu se pojí legenda. Podle pověsti na místě zabloudil při lovu místodržící Řádu německých rytířů Augustin Oswald Lichtenstein. Když byl blízko smrti, nalezl jej místní uhlíř a zachránil.

Další aktuality