Úvod > Aktuality > Brněnská městská hromadná doprava slaví 150 let
Zážitky

Brněnská městská hromadná doprava slaví 150 let

  • Vydáno30. srpna 2019
Před 150 lety 17. srpna 1869 se moravská metropole Brno stalo svědkem zahájení provozu první koněspřežné tramvaje v českých zemích. Trať vedla z dnešního Moravského náměstí k hostinci Semilasso, který se nacházel v obci Královo Pole, severně od centra města. Vyvrcholení oslav výročí 150 let městské hromadné dopravy v Brně bude v sobotu 31. srpna 2019 "Streetparty 150" na Lidické ulici, která potrvá od 13:00 do 20:00 hodin.
Koněspřežka BrnoKoněspřežná tramvaj v Brně se v roce 1869 stala prvním tramvajovým systémem v českých zemích. Brno bylo také pátým městem v Rakousku-Uhersku, které tento druh městské hromadné dopravy zavedlo. Dopravu zajišťovala akciová společnost Brněnská tramvajová společnost pro osobní a nákladní dopravu. Tramvaje s koňmi jezdily od Kiosku (dnešní Moravské náměstí) k hostinci Semilasso v Králově Poli. Tramvaje jezdily od šesti hodin ráno do deseti večer a interval mezi spoji byl 30 minut. Jízdné za jednu jízdu činilo 15 krejcarů a za dítě do 10 let se platilo 7,5 krejcaru. Později je nahradily tramvaje parní a od roku 1900 elektrické.

parní tramvajVyvrcholením letošních oslav ke 150. výročí brněnské městské hromadné dopravy je poslední srpnový den, tedy sobota 31. srpna 2019. Otevřená streetparty na ulici Lidické přinese spoustu dopravních i nedopravních zajímavostí, přehlídku současných i historických vozů, kulturní vystoupení, zábavní atrakce a bohatý doprovodný program od Moravského náměstí až po Lužánecký park.

Ve 13:30 a v 18:00 se uskuteční komentované defilé historického i současného vozového parku. V koloně z Lidické ulice směrem do Králova Pole pojede padesát vozů, 12 trolejbusů, 19 autobusů a 19 tramvají, seřazených od nejstaršího po nejmladší. Brnem se bude také prohánět zrenovovaná tramvaj 4MT, která se vyráběla v Královopolské strojírně v letech 1950 až 1954. V 15:30 čeká přihlížející průjezd 150 velocipedistů na historických kolech. Od 16:00 proběhne soutěž zručnosti řidičů šalin, tramvají a električiek. Kromě toho se můžete těšit na spoustu dobrého jídla a pití, atrakcí, zábavy a zajímavostí.
 

Víte, jak vznikl brněnský výraz pro tramvaj "šalina"?

koněspřežkaVznik tohoto hovorového názvu pro tramvaj je vskutku kuriozní záležitostí. Pochází z německého spojení "Scheisse linie", tedy v českém překladu "hovnová linka". Koně tahající vozy na trase za sebou nechávali hromady koňského trusu, které koněspřežku lemovaly.

Brňané si onen expresivní výraz zkrátili nejprve na "šalinii" a v průběhu let se z tohoto slova vyvinula dnešní "šalina".
Barokní Nová radnice v Brně

Barokní Nová radnice v Brně

Areál bývalého dominikánského kláštera na Dominikánském náměstí v Brně sloužil od svého vzniku potřebám stavovské reprezentace a pro zasedání zemských sněmů a soudů. Během 18. století byl areál barokně upraven. Dnes je sídlem primátora a vedení Magistrátu města Brna.

Socha markraběte Jošta v Brně

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Další aktuality

V Lednici se o víkendu otevře zámek a zámecký skleník

Od soboty 4. února se na sezonu 2023 opět otevírá zámek Lednice a zámecký skleník. Můžete přijít na zimní prohlídky prvního okruhu anebo se pokochat pohledem na ojedinělou kolekci exotických rostlin, z nichž některé rozkvétají právě teď. Zámek se skleníkem bude přístupný v únoru a březnu vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky

V pátek se ve Valticích znovu otevře Salon vín

Salon vín České republiky ve Valticích představí už v pátek 3. února široké veřejnosti sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2023. Nejlepší stovka oceněná Zlatou medailí Salonu vín bude až do poloviny prosince letošního roku prezentována tradičně ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejlepším vinařstvím roku 2022 je vinařství Jindřich Kadrnka!

Absolutním vítězem 13. ročníku prestižní oborové soutěže Vinozoom vinařství roku, oficiálně tedy i nejlepším vinařstvím loňského roku se stalo vinařství Jindřich Kadrnka, které zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství. V kategorii střední vinařství uspělo Thaya vinařství a v kategorii velké vinařství Bohemia Sekt.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika