Úvod > Aktuality > Břeclavské muzeum se na dva měsíce proměnilo v zámek
Breclavské muzeum se na dva mesíce promenilo v zámek
"> Breclavské muzeum se na dva mesíce promenilo v zámek "> Na výstave jsou k videní originální doplnky dámských a pánských odevu "> Detem je zde také k dispozici koutek s dobovými šaty "> Oci návštevníku pritáhují také hracky "> Sedací nábytek z modrého sametu
Kultura

Břeclavské muzeum se na dva měsíce proměnilo v zámek

  • Vydáno1. února 2013
V hlavních výstavních prostorách Městského muzea a galerie Břeclav (pod vodárnou) se netradičně objevil historicky cenný nábytek a starožitné předměty, které jsou zvyklí návštěvníci vídat spíše na našich zámcích. A protože tyto zámecké předměty v zimě většinou „spí“ a jsou pro návštěvníky nepřístupné, dostaly novou roli v prostorách muzejních. Navíc budou prezentovány jako samostatné, řemeslně i návrhářsky velmi hodnotné věci bez tradičního historického prostředí zámků a hradů.
Břeclavské muzeum se na dva měsíce proměnilo v zámekV břeclavském Městském muzeu nyní probíhá ojedinělá výstava zámeckýchh interiérů. V zimní sezoně si zde návštěvníci mohou prohlédnout mobiliář, cenné historické exponáty a jiné zajímavosti ze zámků v Lednici, Valticích, Jaroměřic, Milotic a Lysic. Výstava má podtitulek hry, zábavy a kratochvíle na šlechtických sídlech. Centrum společenského života na zámku byl salon. V břeclavském muzeu je náznakově sestaven z velmi zajímavého mobiliáře bývalých lichtenštejnských zámků Valtice a Lednice. Jedná se především o soubor sedacího nábytku z modrého sametu zdobený motivy rajky (exotického ptáka z Tichomoří), vídeňské práce kolem roku 1770.

Jednou z nejdůležitějších Pro malé návštěvníky je připravena i dobová oblékárnakratochvílí panstva byly slavnosti či plesy, takže jsou připraveny i ukázky originálních součástí a doplňků dámských a panských oděvů (šperky, vějíře, flakonky), repliky dobových kostýmů od baroka, přes rokoko k romantismu. Dále je vystavena kolekce loveckých zbraní jako ukázka typické kratochvíle pro pány, karetní salon, či obliba kouření dýmky. Představen bude samozřejmě i svět zámeckých dětí – vedle ukázek dětského nábytku to jsou to především hračky jako kočárky, panenky, houpací koně, stavebnice či první modely autíček. Pro malé návštěvníky je připravena i dobová „oblékárna“ s replikami šatů, které si děti mohou vyzkoušet.

Expozice je doplněna o ukázky portrétní malby a miniatury. Prostřednictvím panelů se potom představí i jednotlivé památkové objekty, ze kterých se jsou exponáty zapůjčeny. Na 24. února v 15 hodin je připravena i zajímavá doprovodná akce, a to přednáška s promítáním interiérových květinových vazeb a dekorací v průběhu historických slohů. Součástí budou i živé ukázkové vazby od baroka do biedermeieru. Výstava samotná potom potrvá do 24. března.


Městské muzeum a galerie Břeclav

Městské muzeum a galerie Břeclav

Městské muzeum a galerie Břeclav v současnosti spravuje muzejní sbírku, čítající téměř 30 000 sbírkových předmětů. Zastoupeny jsou sbírkové fondy – archeologie, galerie, fotoarchiv, historie a etnografie. Hlavní sbírkotvorná pozornost je soustředěna na lidovou kulturu Podluží a regionální historii.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura