Úvod > Aktuality > Botanická zahrada v Troji otevře v sobotu nové zastavení Vonné stezky – svatojánské byliny
Botanická zahrada v Troji otevře v sobotu nové zastavení Vonné stezky - svatojánské byliny
"> "> "> ">
Příroda

Botanická zahrada v Troji otevře v sobotu nové zastavení Vonné stezky – svatojánské byliny

  • Vydáno18. června 2019
V sobotu 22. 6. 2019 otevře Botanická zahrada v Troji novou expozici magických rostlin s důrazem na byliny spojené se svatojánským kultem. Během odpoledne proběhne bohatý program aktivit pro celou rodinu. Dozvíte se mnoho zajímavostí o tradičních oslavách léta a rostlinách s nimi spjatých. Léto má narozeniny, ať žije léto!
BylinkyBotanická zahrada hl. m. Prahy, areál Střed (ve stráni poblíž expozice Medonosných rostlin a včel) připravila pro milovníky květeny na sobotu 22. června 2019 svatojánský program, který se bude konat od 16:00 hodin do setmění. Oslavte příchod léta, poznejte svatojánské byliny a zažijte tradiční obyčeje spjaté s oslavou letního slunovratu! Bude se ověnčovat dub, nastlávat svatojánská postýlka, zažehávat oheň a potěšíte se poslechem autorské prózy a poezie. Svatojánské byliny otevřou již třetí zastavení Vonné stezky!

BylinkyNaši předkové věřili, že v období letního slunovratu, kdy se k nám slunce navrací a přináší více světla, tepla a energie, je příroda nabita zvláštní magickou mocí. V předvečer svátku Jana Křtitele (24. června), který časově pohanské tradici odpovídá, sbírali lidé léčivé, aromatické i jinak atraktivní rostliny. A svatojánskou tradici a oslavy letního slunovratu připomene i letošní zastavení Vonné stezky, která vzniká ve spolupráci s paní Petrou Hlavatou. V sobotu 22. června bude slavnostně otevřena nová expozice magických rostlin, a to formou komentovaného kurátorského provázení od 14:00 a 16:00 hodin. Odhalena bude rovněž umělecká skulptura od měditepce Vojtěcha Jiráska symbolizující Slunce, která se ve večerních hodinách rozsvítí svatojánským ohněm.

bylinkyBěhem odpoledne proběhne bohatý zábavný a vzdělávací program pro celou rodinu. Návštěvníci si připraví svatojánský vonný prach či bylinnou čajovou směs, seznámí se s tradičními obyčeji. Děti se mohou těšit na zážitkovou cestu za zlatým kapradím a dílny, kde si vyrobí lampičky – svatojánské broučky. Po setmění na všechny čeká zapálení svatojánského ohně a další překvapení.
Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.