Úvod > Aktuality > Sportovní areál Špičák na Šumavě se otevře už 1. května
Letní sporty

Sportovní areál Špičák na Šumavě se otevře už 1. května

  • Vydáno27. dubna 2020
Největší sportovní středisko západočeské Šumavy, areál Ski&Bike Špičák, se otevře pro letní sezónu už na prvního máje! Lanovka na vrchol Špičáku k rozhledně bude turistům k dispozici od pátku 1. do neděle 3. května od 10 do 16 hodin, stejně tak i rozhledna. Nahoru přepraví pěší turisty, cyklisty a bikery, pro které budou hned od úvodního dne připraveny bez omezení všechny trati bikeparku.
BikeřiIndividuální výuku dětí, začátečníků i pokročilých bikerů zahajuje taktéž 1.5. 2020 i stále více oblíbená místní biková škola (Gravity Academy). K dispozici bude i půjčovna kol.

Zbývá dodat, že Ski&Bike Špičák se v dalších týdnech otevře opět od pátku 8. do neděle 10.5. a potom každý další víkend až do 15. června, kdy zahájí každodenní provoz. Tyto podmínky respektující ochranu zdejší přírody jsou od roku 2019 dohodnuty s CHKO Šumava. Teprve od 15.6. do 15.9. se otevřou i cesty z vrcholu Špičáku na ledovcová jezera (Černé a Čertovo) včetně naučných stezek, co po nich vedou, a dojde k rozšíření dalších aktivit v areálu.   
 

Jaká bezpečnostně-hygienická omezení vás čekají na Špičáku?

BikerkaNávštěvníci musí samozřejmě brát i tady ohledy na vládní nařízení spojená s pandemií koronaviru. Ve Ski&Bike Špičák tomu proto přizpůsobili i provozní (návštěvní) řád. Na lanovce budou smět jet nejvýše dva pasažéři, obsluha areálu bude dbát i na omezený počet lidí na rozhledně. Areálová gastro zařízení pak budou poskytovat občerstvení jen skrze výdejové okénko.

černé jezeroK dispozici budou ve zvýšené míře hygienické prostředky včetně desinfekce a samozřejmě platí povinnost nosit roušky /ochranu nosu a úst tak, jak je stanoveno vládním nařízením. Pozor si návštěvníci musí dávat i na větší rozestupy např. při nástupu na lanovku, poblíž a na rozhledně i jinde např. u výdejových oken s občerstvením. To bude otevřeno jak u lanovky, tak u rozhledny (pojízdný kiosek).     
 
Návštěvníci musí zároveň respektovat pravidla ochrany zdejší přírody nacházející se z větší části v několika zónách CHKO Šumava. Neměli by hlavně kvůli hnízdění místních ptáků vstupovat do chráněných lokalit, ani na další stezky či cesty než jen na ty, které jsou od 1. května do 15. června určeny pouze bikerům, pěším turistům nebo cyklistům.
 

Letos vás v areálu na Špičáku potěší nové dalekohledy

dalekohledZ novinek ve Ski&Bike areálu Špičák letos asi veřejnost nejvíce ocení dva dalekohledy pokrývající svým zorným polem 360° (každý polovinu) s výhledem jak do českých údolí, tak do blízkého německého příhraničí i na vzdálené vrcholky Alp.
Bikepark Špičák v Železné Rudě

Bikepark Špičák v Železné Rudě

Šumava nabízí stovky kilometrů tras pro horská kola. Bikepark Ski&bike Špičák – Železná Ruda se nachází v pohoří Šumavy ve Sport areálu Špičák, který je vzdálen 5 km od Rudy směrem na Nýrsko. Užít si můžete také společnou jízdenku s přeshraničním bikeparkem Geisskopf.

Lanovka na Špičák v Železné Rudě

Lanovka na Špičák v Železné Rudě

Lanovka vás přepraví ze Sport areálu Špičák až na vrchol Špičáku (1202 m). Přepraví zde bez problémů pěší i cykloturisty, paraglidisty a tělesně postižené turisty. Přeprava kol a kočárků je zde zdarma. V zimě lanovka přepravuje pouze lyžaře a běžkaře.

Rozhledna šumavský Špičák

Rozhledna šumavský Špičák

Rozhledna postavená roku 2014 na šumavském Špičáku měří 26,5 metru a na její vrchol vede celkem 135 schodů. Svou výškou převyšuje všechny okolní stromy a nabízí tak jedinečný výhled na Šumavu z obou stran, za jasného počasí lze dohlédnout i Dachsteinské Alpy.

Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Areál Ski&bike Špičák – Železná Ruda nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat zde najdou všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty.

Datlíkova stezka – naučná stezka ze Špičáku k Černému jezeru

Datlíkova stezka – naučná stezka ze Špičáku k Černému jezeru

K Černému jezeru vede čtyřkilometrová trasa pro pěší, která kopíruje státní hranici. Doplňují ji kvízy pro děti, jimiž je provází zdejší živočich datlík tříprstý.

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.

Naučná stezka Špičák – Černé jezero

Naučná stezka Špičák – Černé jezero

Nenáročná trasa vás provede po zpevněné komunikaci z parkoviště Špičácké sedlo až k Černému jezeru se zaměřením na přírodovědu, využití vodní energie a historii.