Úvod > Aktuality > Bazilika na svatém Hostýně se po rozsáhlé rekonstrukci otevřela věřícím
Bazilika na svatém Hostýně se po rozsáhlé rekonstrukci otevřela věřícím
"> ">
Kultura

Bazilika na svatém Hostýně se po rozsáhlé rekonstrukci otevřela věřícím

  • Vydáno21. března 2011
V neděli 20. března 2011 se poprvé po rozsáhlé rekonstrukci otevřela bazilika Nanebevzetí Panny Marie na svatém Hostýně. Na své místo, několik metrů nad hlavní oltář, se vracela například i stokilová socha Panny Marie, které se věnovali restaurátoři, protože ji napadl červotoč. Dělníci ji vysoko nad oltář vraceli pomocí kladky a lešení.
Největší opravu však prodělal exteriér baziliky – do chrámu bylo zavedeno podlahové topení, což ocení především věřící, kteří tu již v zimních měsících nebudou mrznout. Zateplené jsou i kopule baziliky, aby teplo neunikalo. Navíc na podlaze leží nová, ručně vyráběná dlažba. V létě baziliku čeká další velká rekonstrukce. Posledním neopraveným domem na Hostýně je nepoužívaná kotelna na tuhá paliva, která bude přeměněna na školicí středisko. Oprava by měla skončit v létě příštího roku, aby bylo vše připraveno na velké oslavy 100 let od korunovace sochy Panny Marie Svatohostýnské.
 
Významné mariánské poutní místo, jehož komplex zahrnuje baziliku Nanebevzetí Panny Marie, ubytovny pro poutníky, křížovou cestu Dušana Jurkoviče, větrnou elektrárnu a vyhlídkovou věž se začalo stavět roku 1721. Ke kaplím a bazilice postupně přibyly rozhledna, křížová cesta od Dušana Jurkoviče a schodiště od chrámu ke kapli se zázračným pramenem.
Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. V expozicích Svatohostýnského muzea se představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost.

Další aktuality