Úvod > Kalendář akcí > Myslivecká pouť – Svatohubertská pouť na Svatém Hostýnu
Myslivecká pouť – Svatohubertská pouť na Svatém Hostýnu
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
16.10.
+ Přidat foto
Společenské akce

Myslivecká pouť – Svatohubertská pouť na Svatém Hostýnu

  • 16. říjen 2021
Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. Letošní již 22. myslivecká pouť se koná 16. října 2021, svatohubertská troubená mše sv. v 10:15.
V sobotu 16. října se na Svatém Hostýně uskuteční XXI. svatohubertská pouť. V 9:15 hodin zazní lovecká hudba a signály před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie v podání trubačů OMS Přerov a Pěveckého sboru Svatopluk UH. V 10.00 hodin vyjde průvod k obrázku sv. Huberta a v 10:15 hodin se uskuteční svatohubertská mše svatá, celebruje o. arcibiskup Jan.

Po mši svaté bude připraven doprovodný program s výcvikem pernatých dravců sokolníků Vancoš. Dále uvidíte program Lovecký pes, přítel a pomocník – ukázky výcviku a práce loveckých psů. Pro rodiče s dětmi bude připraveno Putování za sv. Hubertem.
 
  • Lovecké signály – Trubači OMS Přerov a soubor Zátrža
  • Lovecký pes – přítel a pomocník, ukázky výcviku a práce
  • Ukázky výcviku pernatých dravců – skupina Vancoš
  • Koncert, Sbor sv. Huberta
  • Putování za sv. Hubertem – lesní pedagogika pro děti i dospělé
  • Výstavy obrazů Hany Křenkové
  • Ukázky lovecké lukostřelby LK 3D Mrlínek
 

Svatý Hostýn a Hostýnské vrchy

Hostýnské vrchy pojmenované podle památné hory Hostýn jsou výběžkem Moravskoslovenských Karpat a tedy i západní částí Vsetínských vrchů. Horu Hostýn tvoří dva vrcholy – vyšší severní s rozhlednou a větrnou elektrárnou (736 m), poutní chrám a řeholní dům leží na západním vrcholu (718 m). Četné archeologické průzkumy prokázaly osídlení Hostýna již ve starší době kamenné.

Dominantním objektem celého Hostýna je poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie (dostavěna r. 1748) se sochou Panny Marie. Bazilika je obklopena ambity s kaplemi. Na počátku schodiště, které vede až k bazilice, je Vodní kaple s vývěrem zázračné vody. Velice cenná je Jurkovičova křížová cesta s Kohlerovými mozaikami. Poslední zastavení cesty (kruhová kaplička Božího hrobu) je v blízkosti lesního hřbitova. Zde jsou na věčném odpočinku osobnosti, jejichž život byl spojen se Svatým Hostýnem. Na vyšším vrcholu je 15 m vysoká rozhledna s 59 železnými schody. Vedle rozhledny stojí větrná elektrárna.
 

Svatohostýnské muzeum

Dřívější muzeum se nacházelo v rozhledně, dnešní muzeum je umístěno v prostorách jedinečného Jurkovičova sálu v areálu poutních domů. Ve svých expozicích představuje v přízemí historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost. Na galérii je expozice přírodnin, flóry a fauny Hostýnských vrchů. Všechny vystavené exponáty jsou opatřeny popisy a je zde i moderní audiovizuální technika. Zřizovatelem a provozovatelem muzea je Matice svatohostýnská.

Bazilika minor prošla v zimním období let 2010 a 2011 velkou rekonstrukcí, která zahrnula i zateplení chrámu. V létě roku 2011 byla ve svatostánku přebudována kotelna na školící středisko.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 14. 10. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Poutní domy na Svatém Hostýně

Poutní domy na Svatém Hostýně

Bystřice pod Hostýnem, Východní Morava
Restaurant Sušil v Bystřici pod Hostýnem

Restaurant Sušil v Bystřici pod Hostýnem

Bystřice pod Hostýnem, Východní Morava