Úvod > Aktuality > Hradec Králové ožije 25. ročníkem festivalu Divadlo evropských regionů
Hradec Králové ožije divadlem
"> Hradec Králové ožije divadlem "> "> Divadlo evropských regionu probehne již podvacáté "> "> Mezinárodní divadelní festival Divadlo evropských regionu "> ">
Kultura

Hradec Králové ožije 25. ročníkem festivalu Divadlo evropských regionů

  • Vydáno19. června 2019
Hradec Králové v posledním červnovém týdnu opět ožije divadlem. Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů letos slaví 25 let a Open Air Program jubilejní 20. ročník. Narozeninový týden plný divadelních, hudebních a doprovodných akcí se koná ve dnech od 21. do 28. června 2019. Činohra, alternativní, loutkové, pohybové divadlo, tanec, performance, pohádky, improvizace i nejrůznější doprovodné programy a hudební koncerty. To vše je každoroční svátek divadla a živého umění v Hradci Králové.

Mezinárodní divadelní festival Divadlo evropských regionůLetos už po pětadvacáté se v červnových dnech roztepe Hradec Králové divadelním srdcem. Jeho údery přilákají diváky dětské i dospělé, osloví ctitele múz amatérských i profesionálních, rozezní divadelní sály, ulice, parky i městská zákoutí na festival Divadlo evropských regionů.

Již tradičně své návštěvníky pohostí tři hlavní organizátoři celé akce, a to Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a Open Air Program (který pořádá kulturní neziskovka Kontrapunkt). Každý z výše zmíněných představí bohatou nabídku představení a pestrý doprovodný program pro malé i velké. Představení se konají na téměř 20 scénách pod širým nebem, v historickém centru města, účastní se ho na 150 souborů či jednotlivců, kteří odehrají na 200 představení.
 

To nej ze scén Kicperova divadla

salto vzadHlavními zahraničními hosty na Hlavní scéně Klicperova divadla tento rok budou činohra Státního divadla z německé Mohuče sinscenací Hamlet, která je hravým, groteskním a vizuálně podmanivým zpracováním slavné tragédie Williama Shakespeara a která se může pyšnit skvělými výkony představitelů Hamleta a Ofélie, a Teatr Ludowy z Krakova s činoherně pohybovou inscenací Salto vzad vrežii choreografa a režiséra Maćko Prusaka vycházející ze sportovních povídek českého prozaika Oty Pavla a mapující osudy slavných českých sportovců Jiřího Rašky, Emila Zátopka, Evy Bosákové a dalších.

Horúce leto 68 (ako sme utekali)Divadlo Gunagu se představí ve Studiu Beseda s komorní inscenací hry Viliama Klimáčka Horúce leto 68 (ako sme utekali). Inscenace s nadhledem vypráví příběhy tří žen, které byly nuceny emigrovat po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V inscenaci excelují přední slovenské herečky Zuzana Kronerová, Gabika Dzuríková a Marta Maťová.

Příznivci pohybového a hudebního divadla se mohou těšit na přítomnost mezinárodního novocirkusového uskupení Cirk La Putyka.

Finský kůňStejně jako každý rok se festivalovému publiku bude prezentovat i pořádající Klicperovo divadlo. Den před samotným zahájením festivalu připravili Prolog k festivalu, kde diváci budou moci zhlédnout inscenace Finský kůň v režii Petra Štindla. Na hlavní scéně porběhne divadelní adaptace slavného románu Anna Karenina v režii Jana Holce. Během festivalu se představí i další inscenace, které měly tuto sezónu v Klicperově divadle premiéru. Kromě Malého října se diváci mohou těšit na poetickou hru o lásce a manipulaci Fernando Krapp mi napsal dopis, moderní a svižné zpracování slavné Molièrovy komedie Lakomec v originálním pojetí Michala Háby a nakonec i na rodinné stříbro české dramatiky z pera Ladislava Stroupežnického Furianti, kterého se ujal režisér Petr Štindl.
 

Nejlepší kousy od Draka

MimoňPrvní den mohou diváci téměř po roce od loňské festivalové premiéry znovu vidět v divadelním šapitó inscenaci Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka Faust. V sobotu se nejmenším divákům představí tanečně a pohybově výtvarná inscenace A na noze pevnina. Dalším sobotním titulem z produkce Draku je inscenace Mimoň tvůrčího tandemu Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský. Tato autorská inscenace je inspirovaná osudy dětí s Aspergerovým syndromem. Malé diváky jistě potěší nedělní pohádka O zlaté rybce.

PlatnomerSlovinská divadla a divadelní skupiny jsou již pravidelným festivalovým hostem v Divadle Drak. Lutkovno gledališče Maribor přiveze na festival loutkovou inscenaci Platnomer. Příběh na motivy novely Lva Nikolajeviče Tolstého okráse, lásce, o těch, co jsou poznamenáni a těch, c opoznamenávají. Ljubljana Puppet Theatre nabídne divákům dvě představení. Session Bulgakov je autorskou rekonstrukcí Bulgakovova románu Mistr a Markétka.

Soubor Odivo z Bánské Bystrice přiváží na festival vzdušnou laboratoř pro děti od 1,5 do 5 let a všechny ty, kteří mají chuť si s nimi ulétnout. Nové Divadlo Nitra uvede na festivalu oceňovanou inscenaci Šimona Spišáka Anna Franková ve dvou reprízách.
 

Open Air program festivalu

válka s mlokyOpen Air Program hradeckému divákovi nabídne přehlídku aktuálního dění z oblasti současného amatérského divadla i profesionální nezávislé a alternativní scény. Divadlo D21, které se zaměřuje na neotřelá zpracování klasických textů, přiveze do Hradce Válku s mloky, temný čapkovský kabaret, který žádného diváka nenechá na suchu. Soubory Bratři v tricku a Holektiv, které se pohybují na pomezí nového cirkusu, se rozhodly spojitsmysl pro humor, sebeironii a akrobacii, žonglování a klaunérii jim vlastní v inscenaci Lov. Mysliveckou romanci plnou cirkusových trofejí představí v hradecké Městské hudební síni. Koně Bigoně, různorodá skupina studentů Katedry alternativního a loutkového herectví na pražské DAMU, přiveze pohádkový horor J+M o Jeníčkovi, Mařence, Perníkové chaloupce a hladomoru.

Bratři v tricku lovS inscenací na motivy nejznámějšího francouzského lidového příběhu o Modrovousovi vystoupí soubor Děvčátko a slečny Základní umělecké školy F. A.Šporka z Jaroměře, který vznikl pro festival Theatrum Kuks. Co si myslí mladí lidé o rozpadu Československa? Na to se budou snažit odpovědět dva čeští a dva slovenští herci v koprodukční inscenaci 1993 Divadla na cucky a bratislavského DPM.

Absolventská inscenace studentky režie Viktorie Vašové inspirovaná osobností matematičky Ady Lovelace diváky pozve na salónní večírek ADA, kde se racionální změní v poetické a intuitivní v exaktní. Představení o tom, jak láskakvědě a strojům ovlivní vnímání prostředí kolem nás.

Co čumíšS Venuší ve Švehlovce, pražskou platformou pro autorské a nezávislé divadlo, se pak diváci budou moci potkat rovnou třikrát, vrámci představení Co čumíš II, One Night Stand Up a Zánik domu Usherů. Budoucí soužití robotů a lidí se pokusí poodhalit inscenace Display of the Shamei brněnského Divadla Feste.

Open Air Program myslí i na nejmenší, Vyšehrátky přivezou do Hradce premiéru letošní divadelní bojovky Expedice literatura. Každý den odstartuje pohádkou, připravené jsou i tvořivé dílny a kreativní workshopy.

Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Novorenesanční budova s klasicistními prvky od architekta Viktora Weinhengsta byla zbudovaná v letech 1884-85. Společně s ostatními přilehlými budovami sloužící divadlu vytváří krásný divadelní areál.

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak je unikátním moderním objektem vytvořeným na míru snahám o propojování umění a vzdělávání. Nabízí možnosti poznávání nejen tajů divadelního umění, ale i světa kolem nás a nás samých.