ÚvodAktualityProkopská pouť v Příbrami oslaví práci horníků
Zdroj foto: Město Příbram
Památky

Prokopská pouť v Příbrami oslaví práci horníků

  • 5. července 2024
V Příbrami se chystá další ročník tradiční Prokopské pouti. Letos se pouť uskuteční v neděli 7. července 2024. Vstup do expozic Hornického muzea Příbram na Březových Horách bude v tento den za symbolické vstupné jednu korunu. Nebudou chybět ani stánky a pouťové atrakce, které naleznete v areálu dolu Marie a na nám. J. A. Alise.
Prokopská pouť v PříbramiO víkendu 6. a 7. července se Březové Hory stanou hlavním dějištěm Prokopské pouti, která se v novodobé historii koná již po 35. Připraveny jsou tradiční průvody čepobití a Hornická paráda, chybět nebude ani program na náměstí J. A. Alise, v Hornickém muzeu nebo na dole Marie. 

Program Prokopské pouti začíná v sobotu 6. července ve 14.00, a to jak na březohorském náměstí J. A. Alise, tak na nedalekém dole Marie. Těšit se můžete na bohatý program, který bude probíhat až do večerních hodin. Chybět nebude hudba, tanec, divadlo, ohňová show nebo například možnost návštěvy hasičské expozice či vystoupení Sokolů. Ve večerních hodinách vyjde první z pouťových průvodů, tzv. čepobití. Průvod bude vycházet ve 21:00 z náměstí T. G. Masaryka a cílem je již zmiňované náměstí J. A. Alise.

 

Slavnostní neděle a vstupné za korunu

prokopská pouťV neděli 7. 7. 2024 se v Příbrami koná tradiční Prokopská pouť. Od 9:00 hodin se návštěvníci mohou těšit na průvod horníků a hutníků ve slavnostních uniformách, který vychází z náměstí T. G. Masaryka směrem k Prokopskému kostelu, kde se poté uskuteční polní mše. Od 14:00 hodin se v areálu Hornického muzea Příbram na nádvoří Ševčinského dolu odehrají dobové scénky na téma boje o stříbro k zakoupení parního těžního stroje v roce 1914. Program zahájí fanfáry Souboru svatohorských trubačů. Vstup do jednotlivých expozic včetně fárání do podzemí Hornického muze bude po celý den za symbolickou 1 Kč. Muzeum bude otevřeno po celý den, tedy od 9:00 do 18:00 hodin.

Březové horyHlavní program Prokopské pouti čeká příchozí tradičně v neděli, letos tedy 7. července 2024. Jedná se o největší a nejslavnější českou hornickou pouť, kterou každoročně doprovázejí různá kulturní vystoupení, kostýmované průvody, dobové scénky, pouťové atrakce a staročeské trhy. Od 9:00 hodin se návštěvníci mohou těšit na průvod horníků a hutníků ve slavnostních uniformách, který vychází z náměstí T. G. Masaryka směrem k Prokopskému kostelu, kde se poté uskuteční polní mše. Od 14:00 hodin se v areálu Hornického muzea Příbram na nádvoří Ševčinského dolu odehrají dobové scénky na téma boje o stříbro k zakoupení parního těžního stroje v roce 1914. Vystoupí Divadlo Tomáše Bílka. Program zahájí fanfáry Souboru svatohorských trubačů. V neděli bude také do všech expozic v areálech na Březových Horách vstupné jen za 1 Kč! Prohlédnete si jednotlivé industriální objekty s poutavými expozicemi, sfáráte do podzemí nebo se projedete hornickými vláčky.
 

Největší a nejslavnější

hornické muzeum příbramProkopská pouť je největší a nejslavnější česká hornická pouť, kterou doprovázejí různá kulturní vystoupení, kostýmované průvody, dobové scénky, pouťové atrakce a staročeské trhy. Počátky pouti sahají hluboko do minulosti, kdy příbramští havíři oslavovali svého patrona sv. Prokopa. Tradice pouti byla obnovena v roce 1990 a dnes se jí účastní horníci a hutníci nejenom z České republiky, ale též zástupci partnerských báňských měst, hornických spolků a těžařských organizací z dalších zemí Evropy.

S pořádáním Prokopské pouti souvisí také dopravní omezení. Až do neděle 7. července (do 22:00) je pro dopravu uzavřeno nám. J. A. Alise, ulice Mariánská, Prokopská a K Dolu Marie. Objízdná trasa vede ulicemi ul. Ke Korábu, Pahorková a Kladenská. Linky MHD Příbram pojedou po objízdné trase ulicemi Politických vězňů, Kladenská, K Dolu Marie, Rožmitálská a neobslouží zastávky: „Příbram, Březové Hory, Domov seniorů“, „Příbram, Březové Hory, nám.“, „Příbram, Březové Hory, Mariánská“
Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem Kultura

Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Národní kulturní památka Hornické muzeum Příbram patří k největším hornickým muzeím v tuzemsku i v Evropě. Ke zhlédnutí nabízí více než 70 stálých expozic a několik kilometrů historického podzemí.

Vodní kolo a skluzavka v podzemí dolu Drkolnov v Hornickém muzeu Příbram Památky

Vodní kolo a skluzavka v podzemí dolu Drkolnov v Hornickém muzeu Příbram

Unikátní technická památka světového významu, vodní kolo o průměru 12,4 m. Součástí unikátní technické památky je atrakce pro děti i dospělé – jízda úpadnicí dlouhou 51 m do podzemí (jako po skluzavce).

Jízda hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem v Příbrami Zážitky

Jízda hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem v Příbrami

Jedná se o obnovenou historickou dráhu, vybudovanou po roce 1884 pro dopravu stříbrné a olověné rudy. Hornické muzeum Příbram zprovoznilo tuto ojedinělou technickou zajímavost a atrakci pro děti i dospělé na trase v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách.

Další aktuality

Kutná Hora nabízí prohlídky s profesionálním průvodcem

Pokud se chcete dozvědět více o historii Kutné Hory, navštívit významné památky a odnést si nezapomenutelný zážitek, Průvodcovská služba Kutná Hora je ta správná volba. Stříbrným městem vás provedou zkušení průvodci, kteří vás zasvětí do tajů středověkého života. Můžete si vybrat z široké palety připravených okruhů městem. V nabídce jsou i zážitkové programy s ukázkou ražby mincí, průvodci v kostýmu, nebo prohlídky ve večerních hodinách.
22. červenec 2024 14:00
Památky, Středočeský kraj

Dovolená na vodě ve středních Čechách: vodácká romantika, kolesový parník nebo kajutová loď

Pobyt na vodě má své kouzlo. Kdo chce strávit víkend nebo dovolenou přímo na vodě, nemusí vyrážet až k moři. Stejně krásnou dovolenou anebo volný víkend si užijete i ve středních Čechách, a to jak v kánoi, tak i na parníku nebo jachtě. K zapůjčení malé motorové lodě nebo plachetnice dávno není výsadou bohatých, vyplout dnes může každý – a dokonce k tomu ani nepotřebuje kapitánský průkaz, stačí rychlé zaškolení. Díky omezenému výkonu lodě není průkaz vůdce malého plavidla potřeba. Kajutovou loď tak může řídit každý dospělý. Na lodi je k dispozici veškeré vybavení na přespání, vaření i sociální zařízení. A kam se vydat? To vám poradí Kudy z nudy.
21. červenec 2024 12:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Mníšek i nedaleký vrch Skalka připravuje nejvýznamnější kulturní, společenskou a náboženskou akcí regionu

V poutním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy se už tento pátek sejdou poutníci z celého Česka. V pátek 19. července se bude totiž konat tradiční Den poutníka, kde si společně připomenou fenomén posledních let – poutnictví, které je u nás na vzestupu. Unikátní poutní areál bude hostit poutníky ze všech koutů země, a kromě poutní mše svaté v sobotu, nabídne také zajímavý program spojený s historií místa a pěším putováním. Zkrátka nepřijdou ani děti.
15. červenec 2024 10:20
Památky, Středočeský kraj

Romantika na vodě: vyjeďte si na výlet parníkem

Nechte se kolébat vodou na výletní lodi a poznejte krajinu kolem sebe z jiné perspektivy. Plavba po klidné vodní hladině řeky nebo nádrže poslouží nejen jako příjemně strávené odpoledne, ale i jako dokonalá kulisa pravé romantické schůzky.
14. červenec 2024 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

20 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou s dětmi ve středních Čechách

Chcete vyrazit na výlet ve středních Čechách? Nebo zůstáváte na letošní dovolenou doma a hledáte inspiraci na příjemné chvíle s celou rodinou? Pak se vám budou hodit naše tipy na zážitky ve středních Čechách, které nabízí spoustu atraktivních možností využití volného času – od zoologických zahrad přes aquaparky, projížďky malebnými lokálkami po zábavní parky, výletní plavby a další atrakce, ze kterých si vyberou malí i velcí.
13. červenec 2024 6:53
Zážitky, Středočeský kraj

V kouřimském skanzenu zjistíte, jak vypadalo léto na vsi

Skanzen v Kouřimi pořádá tuto sobotu 13. července 2024 národopisný pořad, který nabídne příchozím ukázky starých řemesel a nejrůznějších povolání našich předků. Dozvíte se také, jak vypadal všední život na venkově v minulých staletích, jak naši předkové barvili látky a samozřejmě také o lidových obyčejích v letním období. Program probíhá po celý den od 10:30 do 18:00 hodin.
10. červenec 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku

Devatenáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ startuje v pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 na Točníku nedaleko Prahy a dále se vždy v pátek a sobotu představí na Kunětické hoře, Švihově, Rožmberku nad Vltavou, Veveří, Hradci nad Moravicí, Bouzově a své letošní putování uzavře 30. a 31. srpna na Bezdězu. Páteční program na Točníku nabídne koncert Daniela Landy, který tento rok zahraje exkluzivně na festivalu Hrady CZ, dále pak kapel Mig 21 či Trautenberk. V sobotu pak mohou návštěvníci zažít jeden z posledních koncertů kapely Lucie v původní sestavě s Davidem Kollerem, po „hradní šňůře“ zpěvák odchází ze skupiny. Dále dav roztančí kapela Chinaski, kterou v průběhu léta diváci uvidí pouze na Hradech, chybět nebude Jelen nebo Vypsaná fixa. V ceně sobotního lístku na festival je vstup na hrady Točník a Žebrák zdarma.
10. červenec 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Český ráj

Vydejte se mimo davy a prozkoumejte neobjevená místa Českého ráje! Český ráj je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Poznejte neobjevené ráje!
9. červenec 2024 15:32
Příroda, Středočeský kraj