Úvod > Aktuality > Jubilejní 30. Prokopská pouť oslaví práci horníků a 440. výročí povýšení Příbrami na královské horní město

Jubilejní 30. Prokopská pouť oslaví práci horníků a 440. výročí povýšení Příbrami na královské horní město

Vydáno 1. července 2019 Památky
V Příbrami se chystá jubilejní 30. ročník tradiční Prokopské pouti. Letos se pouť uskuteční o víkendu 6. a 7. července 2019. V neděli 7. července bude vstup do expozic Hornického muzea Příbram na Březových Horách za symbolické vstupné jednu korunu. Stánky a pouťové atrakce budou umístěny v areálu dolu Marie a na nám. J. A. Alise.
Březové hory30. ročník historické hornické pouti přinese krojovaný průvod horníků a hutníků s mezinárodní účastí. Příbramské hornické muzeum zároveň návštěvníkům připomene 440 let od okamžiku, kdy císař Rudolf II. povýšil Příbram na královské horní město.

V sobotu 6. července se bude konat převážně kulturní program na náměstí J. A. Alise, a to od 15:00 do 24:00 hodin. Těšit se můžete například na skupinu Signál. Od 21:00 do 22:00 se uskuteční Čepobití průvod hornických světlonošů za doprovodu hornické kapely od horního ředitelství z náměstí T.G. Masaryka na náměstí J. A. Alise na Březových Horách.

 

Slavnostní neděle a vstupné za korunu

Prokopská pouť v PříbramiHlavní program čeká příchozí tradičně v neděli, letos tedy 7. července 2019. Slavnostní průvod hornictva z náměstí T. G. Masaryka ke kostelu sv. Prokopa na Březových Horách půjde hned ráno, a to v 9:00 hodin. V tuto dobu proběhne také bohoslužba v kostele Mistra Jakoubka ze Stříbra na Březových Horách, od 10:00 je možnost navštívit věž sboru – rozhlednu.

V neděli bude také do všech expozic v areálech na Březových Horách vstupné jen za 1 Kč!
Prohlédnete si jednotlivé industriální objekty s poutavými expozicemi, sfáráte do podzemí nebo se projedete hornickými vláčky. Program se bude konat na nádvoří Ševčinského dolu. Po slavnostních fanfárách sem přijede sám císař Rudolf II. s listinou povyšující Příbram na královské horní město. Budete svědky vystoupení šermířů a prohlédnete si část hlavní hornické expozice, v níž bude historický dokument z roku 1579 vystaven.

Jednou z novinek bude zpřístupnění nové venkovní výstavy v místech historické úpravny dolu Vojtěch, která již neexistuje a kde nyní vznikl lesopark. Sem vás zaveze důlní vláček. V areálu dolu Anna se nejmenší návštěvníci budou moci převléknout do historických fáracích oděvů a v doprovodu průvodců si vyzkoušet práci horníků před 100 a více lety - například jízdu šikmou štolou, ruční vrtání, vyhledávání vzorků stříbra a další aktivity.
 

Největší a nejslavnější

Důl PříbramProkopská pouť je největší a nejslavnější česká hornická pouť, kterou doprovázejí různá kulturní vystoupení, kostýmované průvody, dobové scénky, pouťové atrakce a staročeské trhy. Počátky pouti sahají hluboko do minulosti, kdy příbramští havíři oslavovali svého patrona sv. Prokopa.

Tradice pouti byla obnovena v roce 1990 a dnes se jí účastní horníci a hutníci nejenom z České republiky, ale též zástupci partnerských báňských měst, hornických spolků a těžařských organizací z dalších zemí Evropy.
Hornické muzeum v Příbrami - fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Hornické muzeum v Příbrami - fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Hornické muzeum Příbram založené v roce 1886 je největším hornickým muzeem v České republice. Nabízí ke shlédnutí více než 40 stálých expozic situovaných v historických, památkově chráněných objektech Ševčinského, Vojtěšského, Anenského a Drkolnovského dolu a v hornické chalupě na Březových Horách.

Jízda hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem v Příbrami

Jízda hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem v Příbrami

Jedná se o obnovenou historickou dráhu, vybudovanou po roce 1884 pro dopravu stříbrné a olověné rudy. Hornické muzeum Příbram zprovoznilo tuto ojedinělou technickou zajímavost a atrakci pro děti i dospělé na trase v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách.

Vodní kolo a skluzavka v podzemí dolu Drkolnov v Hornickém muzeu Příbram

Vodní kolo a skluzavka v podzemí dolu Drkolnov v Hornickém muzeu Příbram

Unikátní technická památka světového významu, vodní kolo o průměru 12,4 m. Součástí unikátní technické památky je atrakce pro děti i dospělé – jízda úpadnicí dlouhou 51 m do podzemí (jako po skluzavce).