Úvod > Aktuality > Jubilejní 30. Prokopská pouť oslaví práci horníků a 440. výročí povýšení Příbrami na královské horní město
Památky

Jubilejní 30. Prokopská pouť oslaví práci horníků a 440. výročí povýšení Příbrami na královské horní město

  • Vydáno1. července 2019
V Příbrami se chystá jubilejní 30. ročník tradiční Prokopské pouti. Letos se pouť uskuteční o víkendu 6. a 7. července 2019. V neděli 7. července bude vstup do expozic Hornického muzea Příbram na Březových Horách za symbolické vstupné jednu korunu. Stánky a pouťové atrakce budou umístěny v areálu dolu Marie a na nám. J. A. Alise.
Březové hory30. ročník historické hornické pouti přinese krojovaný průvod horníků a hutníků s mezinárodní účastí. Příbramské hornické muzeum zároveň návštěvníkům připomene 440 let od okamžiku, kdy císař Rudolf II. povýšil Příbram na královské horní město.

V sobotu 6. července se bude konat převážně kulturní program na náměstí J. A. Alise, a to od 15:00 do 24:00 hodin. Těšit se můžete například na skupinu Signál. Od 21:00 do 22:00 se uskuteční Čepobití průvod hornických světlonošů za doprovodu hornické kapely od horního ředitelství z náměstí T.G. Masaryka na náměstí J. A. Alise na Březových Horách.

 

Slavnostní neděle a vstupné za korunu

Prokopská pouť v PříbramiHlavní program čeká příchozí tradičně v neděli, letos tedy 7. července 2019. Slavnostní průvod hornictva z náměstí T. G. Masaryka ke kostelu sv. Prokopa na Březových Horách půjde hned ráno, a to v 9:00 hodin. V tuto dobu proběhne také bohoslužba v kostele Mistra Jakoubka ze Stříbra na Březových Horách, od 10:00 je možnost navštívit věž sboru – rozhlednu.

V neděli bude také do všech expozic v areálech na Březových Horách vstupné jen za 1 Kč!
Prohlédnete si jednotlivé industriální objekty s poutavými expozicemi, sfáráte do podzemí nebo se projedete hornickými vláčky. Program se bude konat na nádvoří Ševčinského dolu. Po slavnostních fanfárách sem přijede sám císař Rudolf II. s listinou povyšující Příbram na královské horní město. Budete svědky vystoupení šermířů a prohlédnete si část hlavní hornické expozice, v níž bude historický dokument z roku 1579 vystaven.

Jednou z novinek bude zpřístupnění nové venkovní výstavy v místech historické úpravny dolu Vojtěch, která již neexistuje a kde nyní vznikl lesopark. Sem vás zaveze důlní vláček. V areálu dolu Anna se nejmenší návštěvníci budou moci převléknout do historických fáracích oděvů a v doprovodu průvodců si vyzkoušet práci horníků před 100 a více lety – například jízdu šikmou štolou, ruční vrtání, vyhledávání vzorků stříbra a další aktivity.
 

Největší a nejslavnější

Důl PříbramProkopská pouť je největší a nejslavnější česká hornická pouť, kterou doprovázejí různá kulturní vystoupení, kostýmované průvody, dobové scénky, pouťové atrakce a staročeské trhy. Počátky pouti sahají hluboko do minulosti, kdy příbramští havíři oslavovali svého patrona sv. Prokopa.

Tradice pouti byla obnovena v roce 1990 a dnes se jí účastní horníci a hutníci nejenom z České republiky, ale též zástupci partnerských báňských měst, hornických spolků a těžařských organizací z dalších zemí Evropy.

Další aktuality

Vorařství je v UNESCO! Starobylé tradiční řemeslo bylo zapsáno na Seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva

Ve čtvrtek 1. prosince 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. I když voroplavba jako komerční doprava v souvislosti se stavbou přehrad zanikla, tradice spojené s ní jsou stále živé a předávané mladším generacím. Mimo České republiky o připsání tradice vorařství společně usilovalo šest dalších evropských států: Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.
Středočeský kraj | Kultura

Vánočně vyzdobený zámek Kačina zahájí období adventu

Druhou adventní neděli 4. prosince 2022 od 10:00 do 16:30 hodin zámek Kačina – muzeum českého venkova – slavnostně zahájí období adventu a zcela mimořádně, mimo návštěvnickou sezónu, otevře pro veřejnost. Návštěvníky čeká představení adventních zvyků a tradičních řemesel. V bývalé kočárovně ochutnáte tradiční staročeskou zabíjačku. Nebudou chybět ani oživené prohlídky vyzdobených Chotkovských interiérů, vánočně naladěný duch Rudolf nebo Mikuláš s čertem a anděli.
Středočeský kraj | Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Zážitky