Úvod > Co chcete dělat? > Cesta Terezy Novákové
Letní sporty

Cesta Terezy Novákové

Trasa o délce 6 km připomíná milovaný kraj spisovatelky Terezy Novákové. Vychází z vlakové stanice Borová u Poličky, obchází Betlémský kopec a končí v obci Telecí.
Cesta Terezy Novákové začíná u vlakové zastávky Borová u Poličky. Prochází po žluté značce pod Betlémským kopcem (731 m) do osady Jeruzalém a stoupá ke dvěma vyhlídkám u osady Dědek.
 
Dalším vyhlídkovým místem je Lucký vrch (739 m) a asi kilometr odtud narazíte na Lukasovu zpívající lípu, asi 600 let starý strom opředený pověstí o panu Jirouškovi, který v období útisku nekatolických církví koncem 18. stol. v dutině stromu přepisoval Nový zákon a při psaní si text zpíval. Trasa pak pokračuje do středu obce Telecí, kde končí.
 

Kdo byla Tereza Nováková?

Tereza Nováková (1853–1912) se zapsala do dějin jako spisovatelka povídek a románů, které vycházejí z věrohodného zpodobení lidového prostředí východních Čech. Byla také překladatelkou (němčina, angličtina, francouzština) a významnou činitelkou ženského hnutí. Se svým mužem Josefem Novákem, profesorem na gymnáziu, žila 19 let v Litomyšli. A právě tam začala se svým studiem východočeského folkloru (tradic, zvyků, krojů a obyčejů). Většina jejích povídek a románů je také zasazena do tohoto kraje. Je pokládána za pokračovatelku Karoliny Světlé, se kterou byly přítelkyně. Posledních 12 let svého života žila v Proseči u Skutče.
 
S manželem měla Tereza sedm dětí, bohužel šest z nich zemřelo: jedno z dětí se narodilo již mrtvé, syn Theodor se ve dvaadvaceti letech utopil v Labi, dcera Marie zemřela ve čtrnácti a Ludmila v devatenácti letech. Syn Vladimír se nedostal na vysokou školu, a proto spáchal sebevraždu. Nejmladší Jaroslav musel narukovat a padl v první světové válce. Plné dospělosti se tak dožil jen nejmladší syn, rektor Masarykovy university, literární kritik a historik Arne Novák (1880–1939).

Ubytování a restaurace v okolí

Horská chata Lucký vrch

Horská chata Lucký vrch

Telecí, Pardubický kraj
Grillraut na Luckém vrchu

Grillraut na Luckém vrchu

Polička, Pardubický kraj
Pekárna Borová u Poličky

Pekárna Borová u Poličky

Borová, Pardubický kraj
Lesní bar před Lominkou

Lesní bar před Lominkou

Javorek, Kraj Vysočina