Úvod > Aktuality > Projeďte se po některé z běžkařských magistrál
Zimní sporty

Projeďte se po některé z běžkařských magistrál

  • Vydáno29. listopadu 2023
Patříte k milovníkům běhu na lyžích? Pak se vám určitě bude hodit náš přehled běžkařských magistrál v Česku. Vedou obvykle po hlavním hřebenu hor, jsou skvěle upraveny a jízda po nich je tak krásným zážitkem. Vydejte se v bílé stopě napříč českými a moravskými horami!

Krušnohorská magistrála

krušné horyKrásnou přírodou mezi lesy a loukami vede v Karlovarském kraji běžecká Krušnohorská magistrála. Páteřní hřebenová trasa o délce 41 km propojuje zimní krušnohorská střediska a osady od Bublavy přes Rolavu, Jelení, Pernink a Hřebečnou až po Boží Dar. V celé své délce je pravidelně strojově udržována a díky rozsáhlé síti návazných tras se na ní snadno dostanete i z Abertam, Horní Blatné, Nových Hamrů a celé řady dalších lokalit.

Ústeckém kraji se Krušnohorský klub stará o strojově upravované běžecké stopy pro klasiku i bruslení (tzv. Krušnohorskou bílou stopu), které vedou od střediska Lesná na pomezí Mostecka a Chomutovska přes Klíny, Dlouhou Louku, Bouřňák, FojtoviceTelnici. Šesti střediskům, která jsou provozována občanskými sdruženími, se tak podařilo propojit hřebeny Krušných hor běžeckými tratěmi o celkové délce zhruba 350 km. Trasy navazují i na stopy v sousedním Sasku.
 

Lužická magistrála

lužická magistrálaPomyslnou páteří Lužických hor je Lužická magistrála, vyznačená Klubem českých turistů v roce 2014. Vede přes louky, lesy a pastviny s krásnými výhledy do krajiny od Práchně přes Polevsko, Novou Huť a Šébr až na Myslivny k chatě Luž, kde navazuje na německé stopy.
Na magistrálu se napojují místní okruhy, které s nadšením upravují okolní obce a spolky spolu s oddílem Ski Polevsko. Spojeny jsou tak tratě v okolí Kamenického Šenova včetně napojení na Cyklostezku Varhany, Prysku, Nového Oldřichova, Okrouhlé, Kytlice, Polevska, Nového Boru a Svoru s okruhy kolem Luže a v okolí Cvikova a Horní Světlé.

Od minulé sezóny propojují (za dobrých sněhových podmínek) stopy Lužické hory a České Švýcarsko. Ke stávajícím 100 km udržovaných tratí v Lužických horách se přidalo dalších 30 km v okolí Rybniště, Doubice a Jedlové. Délka místních okruhů propojených Lužickou magistrálou dosahuje tedy za dobrých sněhových podmínek130 kilometrů lyžařských tratí, upravených převážně pro klasický styl. V bílé stopě tak můžete projet krajinou od Šluknovského výběžku k Luži i Panské skále.
 

Jizerská magistrála

jizerskohorská magistrálaJizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Trať je pravidelně udržována frézovou rolbou a na každém rozcestí naleznete orientační tabule a rozcestníky. Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové dálce přes 180 km, o kterou se stará Jizerská o.p.s. Největším a nejpopulárnějším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. Lyžařské stopy vás vyvedou na hřebeny Jizerských hor nejen z těchto známých středisek, ale i z dalších nástupních míst jako Oldřichov v Hájích, Nové Město pod Smrkem, Desná, Horní Polubný nebo Martinské údolí v Kořenově.
 

Krkonošská magistrála

krkonošská magistrálaCelými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů. Magistrála vás provede po panoramatických cestách přes nejvyšší krkonošské hřebeny. Ze všech hřebenovek se právě tato nachází v nejvyšší nadmořské výšce, díky které tu leží sníh až 6 měsíců v roce. Zdatní sportovci zvládnou celý traverz Krkonoš za den, můžete si ale vybrat jen část úseku anebo si výlet rozložit do několika dnů. Nezapomeňte však, že v nejvyšších polohách bývají stopy často zafoukané a může vás zde překvapit nevlídné počasí se silným větrem, stopy zde bývají také často omrzlé. Závodní tratě a magistrála se upravují každé ráno, ostatní trasy se většinou upravují po sněžení a před víkendem.
 

Orlická magistrála

orlické horyTáhlé hřebeny Orlických hor bez výraznějších zlomů jsou přímo stvořené pro běžkaře. Oblíbená Orlickohorská magistrála vede po trase Jiráskovy hřebenové cesty přes řadu zajímavých míst, jako je například Kunštátská kaple, Anenská rozhledna, Zemská brána nebo celá škála řopíků a pevností. Můžete se na ní napojit z Olešnice, Deštného, Orlického Záhoří, Říček i Rokytnice. Než se vypravíte na běžky, můžete si kvalitu stopy ověřit pěkně z pohodlí domova, díky portálu s evidencí GPS rolby udržující trať. Běžkařské stopy začínají ve všech větších lyžařských střediscích. Například v Deštném, v Říčkách a v Čenkovicích se můžete nechat vyvézt vlekem (až bude jezdit) takřka na hlavní hřeben hor do nadmořské výšky cca 800 až 1000 m n.m. Velice oblíbeným nástupním místem je Šerlich – horské sedlo v nadmořské výšce 1010 m.
 

Jesenická magistrála

jeseníkyMagistrála Hrubého Jeseníku nabízí holé pláně, hluboké lesy, daleké výhledy z vrcholu i náročné sjezdy a výstupy. Navíc je trasa dobře značena a lyžařská stopa bývá prakticky vždy dobře projeta. Celkově je propojeno cca 300 km tras na 12 lokalitách. Jesenická magistrála začíná na konečné v Horní Moravě. Vede po úbočích Podbělského hřbetu přes Návrší, Kladské sedlo a Paprsek na Ramzovou. Od sezóny 2018/19 se trasa magistrály lehce pozměnila. Byl vypuštěn nejnižší úsek z Hambalek u Štítů přes Svatou Trojici a Vojtíškov do Hynčic. Změn trasa doznala i v okolí Kladského sedla a hlavního jesenického hřebene. Nově vede přes něj, nikoli níže v okolí Karlova pod Pradědem. Ze Skřítku mohou běžkaři pokračovat na Hvězdu, do Hraběšic a při dostatku sněhu až do Vikýřovic.
 

Beskydská magistrála

beskydyBeskydská magistrála představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech. Beskydská magistrála vás provede po stovkách kilometrů hřebenových tras. Cestou budete míjet malebné dřevěné chaloupky, kochat se pohledem na rozkvetlé louky i jejich obyvatele. Vyrazit můžete například na padesátikilometrový okruh, který začíná v obci Krásná na úpatí Lysé hory. Je třeba říci, že tady si trošku „šlápnete”, pokud ale zdoláte dvoukilometrové převýšení, odmění se vám Lysá hora nádhernými výhledy, třeba až na Vysoké Tatry. Dechberoucí panorama hor si užijete třeba i při přechodu Beskyd přes horské chaty Skalka, Kamenitý a Prašivá.
 

Hostýnská magistrála

hostýnská magistrálaPáteřní trasa magistrály dlouhá 19 km začíná na Hostýně a končí v Loučce v místě zvaném Lazy. Běžkaři se po ní dostanou na mnoho zajímavých míst. Na páteřní trasu navazují odbočky k zajímavým místům. Trasa začíná na Hostýně mezi parkovištěm autobusů a restaurací Ovčárna, po celé trase využívá lesní komunikace s turistickými značkami. Z počátku je největší klesáním z celé části trasy, dále pokračuje přes Skalný, Klapínov, Holý vrch, U tří kamenů, Solisko, U Češků, Troják, Na Marušce, Bludný, Čečetkov, Háje a konečná Lazy.
 

Středobrdská magistrála

brdyStředobrdská magistrála, kterou udržuje během zimy několik místních nadšenců, začíná za dobrých podmínek v Zaječově a končí u Příbrami. Základní varianta je dlouhá 23 kilometrů a vede přes Orlov, Obecnické sedlo, vrchol Velkého Toku, bývalou hájovnu Carvánka či vodní nádrž Palmovka. Někdejší vojenský újezd Brdy je k běžkařům přátelský. Po dohodě s Vojenskými lesy a statky se stanovilo 75 kilometrů cest, které se v zimě neudržují a jsou tak k dispozici lyžařům. Jedná se o cesty okolo Hořejšího Padrťského rybníka, pod vrcholem Praha (K políčku od Roje, Dálničního typu, Tocká a Horní Planýrka) dále cesty okolo Příbrami (Třemošenská, Havelská, Bahenská, Sítovská a další). Bez posypu zůstává i hřebenová cesta od Nepomuka na Zaječov (Havelská, Jeřábecká, Dřevěnka, Travnatá, V krtkovém a Dobrotívská). Info o aktuálním stavu sněhu lze sledovat na webu brdskastopa.cz.


Šumavská magistrála

ŠumavaLyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu (Zadní Zvonkové) a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km. Rozmanitá krajina Šumavy nabízí také rozmanité běžecké tratě – běžecké stopy pro rodiny s dětmi, které jsou snadné a pohodlné i velmi náročné varianty se stoupáním a sjezdy. Pohádkové běžecké stopy hlubokými lesy i běžecké stopy ve vyšších polohách, kde si lyžaři užijí kromě sluníčka i nádherných výhledů. Najdete tu hustou síť strojem udržovaných stop, perfektní značení a pestrou nabídku občerstvení. Od roku 2021 je běžkařům k dispozici také běžecký areál v okolí Lipna Běžky Pasečná. Padesát kilometrů propojených udržovaných stop na obou stranách hranice přitáhlo minulou zimní sezónu téměř okamžitě pozornost veřejnosti. Návštěvníci oceňují, že mají možnost běžkovat v neokoukaném prostředí, a hlavně v krásné přírodě bez návalu turistů.
 

Bílá magistrála Vysočiny

bílá magistrála vysočinyKdyž se zima vydaří a napadne hodně sněhu, vytvoří rolbaři na Vysočině unikátní síť stop propojující mezi sebou všechny lyžařské a běžecké areály Žďárských vrchů. Pro tisíce neúnavných běžkařů i pro svátečnější sportovní návštěvníky se tak otevře bílá Magistrála Vysočiny. Protíná Žďárské vrchy od Bystřice nad Pernštejnem až po Žďár nad Sázavou, a od Hlinska až po Nové Město na Moravě. Nevytváří přímo dlouhou hřebenovou trasu, jak to umožňují horské masívy, ale je sítí propojující významná dopravně dobře dostupná východiště místních okruhů. Důležité body na hlavních běžkařských stopách představují Jimramov, Sněžné, Milovy, Kuklík, Kadov, Fryšava, Zubří, Studnice, Vlachovice, Maršovice, Roženecké Paseky, Dalečín, Sklené, Světnov, Cikháj, Radostín či Polnička.
Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská magistrála představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech, které se dají využít i mimo zimní sezonu.

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka – vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. Poznejte trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století a provede vás přes vrcholky všech pohoří při hranici.

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Krušnohorská magistrála

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Hostýnská magistrála – pěšky, na kole či na běžkách

Hostýnská magistrála – pěšky, na kole či na běžkách

Páteřní trasa magistrály dlouhá 19 km začíná na Hostýně a končí v Loučce v místě zvaném Lazy.Běžkaři, pěší turisté i cyklisté se tak dostanou na mnoho zajímavých míst. Na páteřní trasu navazují odbočky k zajímavým místům.

Na běžkách Šluknovským výběžkem

Na běžkách Šluknovským výběžkem

Rozsáhlou síť upravovaných běžeckých tratí najdou běžkaři v okolí Doubice, kde lze najet kolem třicet kilometrů. V okolí Rybniště se upravuje asi tříkilometrový okruh, do budoucna se rozroste na asi dvacet kilometrů. Další udržované trasy jsou v okolí Jedlové.

Běžkařský areál Pasečná – TraumArena na Lipensku

Běžkařský areál Pasečná – TraumArena na Lipensku

V Pasečné u Přední Výtoně vznikl velký běžkařský areál, kde je možné lyžovat na téměř 50 kilometrech udržovaných stop v Čechách i Rakousku. Stopy vedou od Svatého Tomáše k Penzion Dobík a na státní hranici s Rakouskem. Zde je možné lyžovat v běžkařském areálu TraumArena u obce St. Stefan – Afiesl.

Lužické hory na běžkách: Lužická lyžařská magistrála

Lužické hory na běžkách: Lužická lyžařská magistrála

Pomyslnou páteří Lužických hor je Lužická magistrála, vyznačená Klubem českých turistů v roce 2014. Vede přes louky, lesy a pastviny s krásnými výhledy do krajiny od Práchně přes Polevsko, Novou Huť a Šébr až na Myslivny k chatě Luž, kde navazuje na německé stopy.

Brdy na běžkách – Středobrdská magistrála

Brdy na běžkách – Středobrdská magistrála

Středobrdská magistrála, kterou udržuje během zimy několik místních nadšenců, začíná v Zaječově a končí u Příbrami. Základní varianta je dlouhá 23 kilometrů a vede přes Orlov, Obecnické sedlo, vrchol Velkého Toku, bývalou hájovnu Carvánka či vodní nádrž Palmovka.

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorský klub je udržovatelem strojově upravovaných běžeckých stop pro klasiku i bruslení. Nadmořská výška tras se pohybuje od 750 do 950 metrů nad mořem. Upravují se ve středisku Lesná na pomezí Mostecka a Chomutovska, v Klínech, na Dloué Louce, Bouřňáku, Fojtovicích a Telnici.

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Jesenická lyžařská magistrála

Jesenická lyžařská magistrála

Magistrála Hrubého Jeseníku nabízí holé pláně, hluboké lesy, daleké výhledy z vrcholu i náročné sjezdy a výstupy. Navíc je trasa dobře značena a lyžařská stopa bývá prakticky vždy dobře projeta. Celkově je propojeno cca 300 km tras na 12 lokalitách.

Na běžkách po Hřebenech – brdská magistrála nedaleko Prahy

Na běžkách po Hřebenech – brdská magistrála nedaleko Prahy

Brdské Hřebeny jsou severovýchodní částí Brdské vrchoviny. Když se povede zimní sezona a na Brdech je dost sněhu, je brdská magistrála tím nejlepším běžkovým terénem v sousedství Prahy. A začít se dá už třeba na Zbraslavi.

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory jsou svým profilem přímo ideální pro milovníky běžek. Ti zde naleznou více než 200 kilometrů tras s různou náročností. Vyrazit mohou na mírné kopce s příjemným profilem, ale i na trasy vedoucí po hřebenech hor.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o ledním hokeji

Lední hokej patří díky své rychlosti a tvrdosti k nejatraktivnějším týmovým sportům na světě. A nejenom na světě: lední hokej je také nejoblíbenější český sport, a dokonce 60 % Čechů ho považuje za sport národní. Jak starý vlastně je, kde vymysleli hokejová pravidla a kdy se poprvé objevil na olympijských hrách? Vypravte se s Kudy z nudy za hokejovou historií!
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: zima na běžkách a sjezdovkách

Čistý vzduch, nad hlavou nebe, kolem dokola příroda, upravené sjezdovky a bílé stopy: to je zima jak má být. Lyžování ostatně patří mezi oblíbené české kratochvíle: zimní dovolenou na horách si dopřeje asi polovina Čechů, sjezdové a běžecké lyžování i snowboarding se řadí mezi nejoblíbenější rekreační sporty. Co myslíte, platilo to i před sto lety?
Zimní sporty

Lyže, kite, psí spřežení: přehled adrenalinových tipů, kam za zimními sporty

Česká republika se pyšní špičkově vybavenými horskými středisky nabízejícími kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i kvalitní technické zázemí. Na své si přijdou všichni milovníci zimních sportů od začátečníků po pokročilé, od lyžařů přes snowboardisty a běžkaře, až po vyznavače méně tradičních disciplín jako jsou například snowtubing, snowkiting, skijöring, jízda se psím spřežením nebo chůze na sněžnicích.
Zimní sporty

Kde si zaběžkovat po setmění? Využijte osvětlené okruhy!

Patříte k milovníkům jízdy v bílé stopě, ale ve všední den se svému koníčku nemůžete věnovat? Žádný problém – na mnoha místech najdete osvětlené okruhy, kam můžete po práci přijít trénovat, právě tehdy, když se brzy stmívá. Osvětlené okruhy naleznete nedaleko středisek zimních sportů, ale také třeba na golfových hřištích, která se v zimě mění na ráj běžkařů.
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: biatlon a zima na běžkách a s malorážkou

Biatlon je zimní sport, který sice má poměrně krátkou historii, ale v jedenadvacátém století se z něj stal jeden z divácky nejpopulárnějších zimních sportů v Evropě. S Kudy z nudy se podíváme, jak vypadaly začátky biatlonu, kde se v Česku odehrávají biatlonové závody a kam a kdy můžete přijít fandit našim závodníkům.
Zimní sporty

Užijte si nejkrásnější trasy Česka v bílé stopě

Letošní zima ukazuje milovníkům bílé stopy vlídnější tvář, než ta předchozí. Sněhová nadílka posledních dnů přinesla dobré podmínky pro běžkaře v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, na Šumavě i v Jeseníkách. Portál Kudy z nudy vám přináší ty nejkrásnější tipy na běžky, které vás provedou nejkrásnějšími trasami, kde se budete muset spolehnout jen sami na sebe a vaše lyže.
Zimní sporty

30 tipů na běžky i v nižších polohách

Když zima běžkařům přeje a nadělí dostatek sněhu, není nutné vyrážet na vrcholky nejvyšších hor. Pěkný výlet v bílé stopě si lze užít i v níže položených oblastech anebo i tam, kde se běžně neběžkuje. Máme pro vás tipy z okolí velkých měst z celé České republiky, ze kterých si určitě vyberete!
Zimní sporty