Úvod > Co chcete dělat? > Zámek ve Vinoři a přírodní rezervace Vinořský park
Památky

Zámek ve Vinoři a přírodní rezervace Vinořský park

Barokní zámek ve Vinoři byl postaven podle projektu architekta Františka Maxmiliána Kaňky, dvorního architekta rodu Černínů. Přímu u zámku se nalézá park a obora, kterou propojuje Naučná stezka Vinořský park a Satalická bažantnice.
Zámek ve Vinoři je barokní novostavbou, kterou v letech 719 až 1723 provedl na místě původní tvrze architekt František Maxmilián Kaňka pro Josefa Černína z Chudenic. Vznikla jednopatrová stavba čtvercového půdorysu. V přízemí vedou tři vysoké obloukové vstupy do sally terreny, v patře je střední dvorana osvětlená polygonálním věžovitým světlíkem s mansardami, v interiéru je bývalá kaple sv. Jana Nepomuckého.

Rodu Černínů pak patřilo toto panství až do roku 1918. Do dnešní podoby byl zámek upraven v letech 1919-20. Posledním majitelem panství byl Otakar Černín (nar. 1872), prominentní osobnost, pozdější c.k. rakouský ministr zahraničí. V této době přijíždějí na vinořský zámek významné návštěvy. Patří k nim následník trůnu Ferdinand d´Este, hostem tu byl i německý císař Vilém II. a arcikníže Karel, pozdější rakouský císař. V roce 1925 koupil statek i zámek bankéř Jindřich Bělohříbek. Po druhé světové válce se majetek ocitl ve vlastnictví státu. Od roku 1952 zámek využívá Ministerstvo vnitra, pro veřejnost je Vinořský zámek uzavřený.

Park a oboru u vinařského zámku založili Chotkové v první polovině 18. století. Ve 19. století byl park i s oborou upraven v přírodně krajinářském stylu. Areálem protéká Vinořský potok a naleznete zde pískovcové skály, stopy valů slovanského hradiště, nově zrekultivovaný rybník s ostrůvkem i naučnou stezku. Těsně vedle hráze rybníka, v místě zvaném „Kamenný stůl“ jsou ve skále vytesaná sedátka a výklenky pro znavené lovce.

Naučná stezka Vinořský park – Satalická bažantnice o délce 3,5 km začíná u rybníka Velká Obůrka v Praze 9 – Vinoři. Projdete po ní obydlenou částí Vinoře – ulicí V Podskalí, vstoupíte do přírodní rezervace Vinořský park a následně alejí do přírodní památky Bažantnice v Satalicích a Satalic. Stezka má 9 zastavení s informačními panely. Každé zastavení doplňuje kvízová otázka a interaktivní úkol. Za sucha lze trasu projít i s kočárkem.
Zobrazit více