Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Ekocentrum Prales ve Kbelích
Příroda

Ekocentrum Prales ve Kbelích

Ekocentrum Prales, neboli Pražské lesní středisko, vzniklo jako místo pro komunitní setkávání, rekreaci a procházky Pražanů a zároveň jako další základna střediska Ekologická výchova s ekovýchovnými programy.
Ekocentrum Prales (Pražské lesní středisko) vznikalo od roku 2016 na kraji městské části Praha 19 – Kbely. Nyní nabízí možnosti komunitního setkávání ale i vzdělávací programy pro školy, školky i veřejnost s environmentální tématikou.

Ekocentrum Prales, tvoří horní a dolní areál:
Horní areál je volně přístupný a plynule navazuje na kbelský lesopark. Pro návštěvníky je zde kromě mnoha laviček vybudováno i piknikové místo s ohništěm. Součástí horního areálu je i budova Dřevák, která slouží jako zázemí ekovýchovných aktivit, které Lesy hl. m. Prahy pořádají pro mateřské a základní školy i pro širokou veřejnost, konají se zde odborné přednášky, workshopy a dalších akce. V horní části areálu se nachází i 2 expozice ze světa hmyzu. V těsném sousedství Dřeváku se nachází motýlí louka s dřevěnými sochami vývojových stádií motýla v nadživotní velikosti. O kousek dál stojí broukoviště, které představuje svět hmyzu žijícího v tlejícím dřevě včetně jejich typických vlastností a dovedností, které si návštěvníci mohou sami vyzkoušet.

Ve spodním areálu se nachází městská farma s hospodářskými zvířaty a naučná stezka Cesta dřeva, která návštěvníky interaktivní formou seznámí se vznikem dřeva od semínka až po nábytek. Na Cestě dřeva naleznete tzv. bosou stezku vyplněnou přírodními materiály, dendrofon, galerii semen nebo ukázkový milíř. V areálu se dále nachází komunitní včelnice a komunitní zahrada, altán s ohništěm a malé dětské hřiště.

Ať už si k návštěvě vyberete kterékoliv roční období, rozhodně se zde nudit nebudete. A pokud byste chtěli zažít něco navíc, tak ekocentrum Prales pravidelně pořádá různé workshopy, přednášky a další akce pro veřejnost.

Květinový jarmark ve Ctěnicích

Srdečně zveme do Ctěnic na květinový jarmark. Tradiční květinový trh bude i letos oslavou zahradnického cechu. Nabídne k prodeji širokou paletu květin, trvalek, letniček, bylinek i kaktusů.
Praha 9, Praha

Poselství ukrytá v perníku

Výstavní projekt české malířky žijící ve Francii Andrei Schmidt, který je věnován perníkářství.
Praha 9, Praha

Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2023

Na sobotu 29. dubna se připravuje zahájení muzejní sezony v Leteckém muzeu Kbely. Součástí Leteckého muzea Kbely je i expozice umístěná v hangárech Staré Aerovky v Letňanech.
Praha 9, Praha

Vyhlídkový let nad Karlštejn

Podnikněte letecký výlet nad krásy lomů Malá a Velká Amerika, Průhonický zámek, meandry Vltavy, Karlštejn a další... Nový úhel pohledu na známá místa je prostě zážitek!
Praha 9, Praha

Aktivity v okolí

Zámek ve Vinoři a přírodní rezervace Vinořský park

Barokní zámek ve Vinoři byl postaven podle projektu architekta Františka Maxmiliána Kaňky, dvorního architekta rodu Černínů. Přímu u zámku se nalézá park a obora, kterou propojuje Naučná stezka Vinořský park a Satalická bažantnice.
Praha 9, Praha

Poznejte Česko z výšky v čtyřmístném letadle Cirrus

Toužíte po netradičním výletu? Vydejte se do oblak a poznejte krásy Česka z výšky! Třeba na vyhlídkovém letu v čtyřmístném letadle Cirrus.
Praha, Praha

Kostel sv. Alžběty ve Kbelích na půdorysu chleba

Novostavba kostela v letech 2001-2003 nahradila zbořenou provizorní kapli stejného zasvěcení z roku 1932. Jeho loď v podobě zčásti odkrojeného bochníku chleba symbolizuje obětavost a dobročinnost sv. Alžběty Durynské.
Praha 9, Praha

Sportareál Satalice na Praze 9

Sportareál Satalice se nachází na severovýchodním okraji Prahy 9. Ze široké nabídky aktivit si zde vybere každý. K dispozici jsou zde plochy na in-line bruslení, tenisové a víceúčelové kurty, hřiště na beachvolejbal, fotbal nebo petanque. Nechybí zde ani možnost občerstvení.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Zastávka u Srubu – restaurace v srdci kbelského parku

Restaurace Zastávka u Srubu se nachází v srdci kbelského parku a pyšní se skvělou kuchyní i možností sportovního vyžití v její blízkosti. Pokud máte rádi dobré jídlo, hledáte místo pro chvíle s přáteli, rodinou či místo odpočinku, zastavte se u Srubu.
Praha 19, Praha

Hotel SAS v Praze Satalicích

Na severovýchodním okraji Prahy 9 najdete Sportareál Satalice v jehož těsné blízkosti najdete hotel SAS. Maximální kapacita hotelu je 50 lůžek. K dispozici je parkoviště, Wi-Fi připojení. Hotel nabízí možnost ubytování s domácím mazlíčkem.
Praha 9, Praha

Restaurace U Černínů

Stylová restaurace U Černínů nese v názvu velkou část historie obce Vinoř, která patřila významnému českému rodu Černínů plných 267 let. Restaurace byla otevřena po delší odmlce ve spolupráci s pivovarem Lobkowicz.
Praha 19, Praha

Pytloun Zámecký Hotel Ctěnice

Luxusní 4* zámecký hotel – Pytloun Zámecký Hotel Ctěnice je součástí zámeckého areálu Ctěnice v místní části Vinoř na severovýchodním okraji Prahy asi 10 km od historického jádra hlavního města. V oblasti, která byla osidlována od nejstarších dob.
Praha-Vinoř, Praha