!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Skrýšov
Památky

Zámek Skrýšov

Barokní zámeček a zemědělskou usedlost Skrýšov nedaleko Sedlčan vlastní a spravuje pan Karel Roden. Chová zde koně, ovce a skot plemene Dexter, několikrát do roka se na Skrýšově pořádají kulturní akce a ve spolupráci s Adámkovým vinařstvím ve Višňové u Znojma vzniká speciální edice vín Karla Rodena.
Zámek a zemědělská usedlost Skrýšov u Sedlčan patří známému a populárnímu herci, panu Karlu Rodenovi, který ji nejen vlastní, ale také spravuje. Na zámku probíhá postupná rekonstrukce a památka není přístupná veřejnosti. Statek Skrýšov proslavil chov „mini krav“ plemene Dexter, které pan Karel Roden přivezl z Dánska. Jedná se o nejmenší evropské plemeno skotu. Chov pana Rodena je součástí Českého svazu chovatelů masného skotu.

Plemeno dexter vzniklo v Irsku. Dospělé krávy váží 270–350 kg a býci 350–450 kg. Výška v kříži je 96–104 cm u krav a u býků 101–111 cm. Krávy produkují 7,6 až 9,5 litrů mléka za den o tučnosti kolem 4 %, ale plemeno má také vynikající masnou užitkovost. Dalšími zvířecími obyvateli zámku jsou krásní koně a neobyčejné kamerunské ovce. Toto plemeno je zakrslé a pochází z Afriky, z oblasti Kamerunu.

V areálu je možné zakoupit exkluzivní vína z edice Karel Roden. Jedná se o nejlepší vína z každoroční sklizně Adámkova vinařství ve Višňové u Znojma. Spolumajitelem vinařství je filmový producent Tomáš Vican. Nápad na vznik speciální edice vzešel přímo od Karla Rodena. Do bližšího kontaktu se oba dostali díky natáčení filmu Lidice. Už před lety je ale seznámil Karlův bratr Marian, který si zahrál ve Vicanově předchozím filmu Bobule.
 

Z historie zámku Skrýšov

Zámek pravděpodobně postavil Norbert Kfelíř ze Zakšova v roce 1762 v duchu baroka. Jedná se o patrovou čtyřkřídlou budovu s vnitřním nádvořím a mansardovou střechou. Fasády jsou výsledkem úprav v období rokoka. V roce 1805 se stal zámek součástí lobkovického panství Vysoký Chlumec. Lobkowiczové jej od roku 1843 využívali k občasným pobytům, v roce 1926 byl zámek zestátněn. Nyní je v soukromém vlastnictví a veřejnosti není nepřístupný. Každoročně se ale v prostorách jízdárny koná tzv. Jazz u Rodena.
 
Zobrazit více

Provozovatel

Zámek Skrýšov

Krásná Hora
262 56 Svatý Jan
Email:
info@karelroden.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.karelroden.cz
GPS:
49,646400 14,300633
 
Region:
Jižní Čechy
Oblast:
Toulava
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 
5.8.
6.8.
Highjump 2022

Highjump 2022

Hřiměždice, Střední Čechy
27.1.
Talkshow Posedlí Dakarem 2022 v Sedlčanech

Talkshow Posedlí Dakarem 2022 v Sedlčanech

Sedlčany, Jižní Čechy
13.11.
1.5.
Lidová víra

Lidová víra

Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Pekárna Křepenice

Pekárna Křepenice

Křepenice, Jižní Čechy
Pivovar Lobkowicz Vysoký Chlumec

Pivovar Lobkowicz Vysoký Chlumec

Vysoký Chlumec, Jižní Čechy
U Květů

U Květů

Milešov, Jižní Čechy