Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Líšno nedaleko Benešova
Památky

Zámek Líšno nedaleko Benešova

Dvoupatrová trojkřídlá stavba kolem obdélného nádvoří uzavřeného na čtvrté straně zdí s bránou z roku 1536. Zámek i zahrada jsou pro veřejnost uzavřeny, od roku 2015 probíhá rekonstrukce budovy i parku.
Zámek Líšno byl postaven na místě, kde původně mezi bažinami stával hrad. Ten postavil v roce 1367 Beneš z Dubé. Protože hrad nestál na výrazné ostrožně, zajištoval ho mohutný vyzděný příkop. Malá část tohoto příkopu zůstala dochována dodnes. Po roce 1478 byl hrad Šternberky pozdně goticky přestavěn. Rozsáhlá renesanční přestavba následovala v roce 1536. Za třicetileté války bylo panství znovu zpustošeno. Neudržovaný hrad chátral, rychle měnící se majitelé měli o něj malý zájem. Až roku 1872 byl do dnešní podoby v romantickém slohu přestavěn průmyslníkem Čeňkem Daňkem z Esse.
 
Od roku 1945 zde byla ústřední škola Československého červeného kříže, který zámek užíval až do roku 1990. Park, který byl otevřen v letních měsících veřejnosti však zarůstal, byl neupravený a zdevastovaný. Ani samotný zámek nebyl pro veřejnost přístupný.

Od roku 2015 získala budova nového majitele. Od té doby probíhá rekonstrukce jak zámku, tak i parku, který již byl vyčištěn od náletových dřevin. Právě v nich se ukrýval původní domek zahradníka, který tak mohl být obnoven. Podobně jsou opravovány a budovány zahradní pavilony a plastiky. Život se také vrátí do Podzámeckého rybníka, na kterém by se v budoucích letech mělo dokonce hrát divadlo. Na svahu pod zámkem vedoucím do zahrady a k rybníku se buduje přírodní skalka a hledištěm pro diváky. Hospodářské budovy se stájemi se promění v galerie. A továrnička lihovaru poskytne domov umělcům, kteří zde budou mít své ateliery.

Aktuality

Dokud nás milenky nerozdělí

Kolik milenek je zapotřebí ke zkáze jednoho manželství. Francouzská komedie.
Bystřice, Středočeský kraj

7 pádů Honzy Dědka

Večer plný zábavy zajistí Honza Dědek a jeho dva známí hosté z řad populárních hereckých osobnost
Bystřice, Středočeský kraj

Den dívčího fotbalu – 50. let od založení ženského oddílu v Bystřici

4. ročník Dne dívčího fotbalu je zaměřený na podporu a rozvoj dívčí kopané. Je to největší akce svého druhu v ČR.
Bystřice, Středočeský kraj

Příměstský cyklo kemp

Cyklo kempy jsou zaměřeny na výuku jízdy na kolech, bezpečnost pohybu jednotlivců i skupin a jízdu přes cyklo překážky. Pro děti je také připraven celodenní výlet na koloběžky. Vyvrcholením týdne je rychlostně-obratnostní závod o věcné ceny. Kempy jsou pro začátečníky, tak i pro pokročilé cyklisty.
Benešov, Středočeský kraj

Benešovský běžecký festival 2024

Sportovní akce pro běžce ve všech věkových kategoriích: Benešovská juniorka, Rodinné štafety, Charitativní běh, Benešovská trojka, Benešovská desítka – hlavní závod na 10 km, štafety na 4 x 2,5 km.
Benešov, Středočeský kraj

Festival sportovních aktivit

Veletrh sportovních aktivit v Benešově nabízí možnost vyzkoušet si různé sporty a aktivity pro děti.
Benešov, Středočeský kraj

S Prago Union na tábory

Přijďte podpořit děti klientů našeho spolku a pošlete je na tábor.
Benešov, Středočeský kraj

Jaro Josefa Suka

Koncert.
Benešov, Středočeský kraj

Kaple Nejsvětější Trojice v Bystřici u Benešova

Zděná výklenková kaple Nejsvětější Trojice byla postavena v roce 1730. Jedná se o hranolovou stavbu s výrazným štítem, s jednoduchou štukovou výzdobou. Zaklenutá nika je uzavřena masivní kovanou mříží.
Bystřice, Středočeský kraj

Kostel sv. Šimona a Judy v Bystřici u Benešova

Původně gotický kostel byl založen pravděpodobně roku 1352. V roce 1666 byl barokizován. Jde o jednolodní obdélnou stavbu s trojboce uzavřeným presbytářem, se vstupní předsíní v západním průčelí a hranolovitou věží na severní straně. Hlavní oltář je neogotický.
Bystřice, Středočeský kraj

Vyhlídkové lety a pilotem na zkoušku

Milujete letadla, volnost pohybu či vzrušení? Lákalo by vás sedět v kokpitu a zjistit, o čem to přesně je? Kromě vyhlídkových letů se můžete stát i pilotem na zkoušku.
Benešov, Středočeský kraj

Letiště Benešov

Veřejné vnitrostátní letiště Benešov leží v krásné přírodě Středočeského kraje mezi městečky Bystřice a Nesvačily blízko hlavního tahu z Prahy na České Budějovice a jedním z nejživějších aerodromů v České republice. Provozuje ho příspěvková organizace města Bystřice.
Bystřice, Středočeský kraj

Letecké výlety nad hrady a zámky s F AIR

Nabízíme vám jedinečnou podívanou pohledem ptáků. Místa, která jsou vám důvěrně známá, vás znovu okouzlí. Místa, která ještě neznáte, vám doslova vezmou dech. Poleťte s námi nad Konopiště, Orlík, centrum Prahy a třeba až nad Alpy. Poletíte s profesionálními piloty a špičkovými instruktory.
Bystřice, Středočeský kraj

Jízda na koni v Penzionu Český dvůr

Nabízíme vyjížďky na koních pro naprosté začátečníky i pokročilé jezdce a pro malé děti na poníku. Vyjíždky jsou buď venku krásnou přírodou, nebo na venkovní či kryté jízdarně.
Postupice, Středočeský kraj

Ski Resort Konopiště

Ski Resort Konopiště nabízí osvětlenou sjezdovku Ferda dlouhou 300 metrů, lyžařskou, snowboardovou školu pro děti i dospělé a běžkařské stopy dle aktuálního stavu počasí.
Benešov, Středočeský kraj

Spa & Wellness lázně Konopiště

Spa & Wellness Konopiště je ideálním místem pro strávení příjemného dne, víkendu, ale i pro delší pobyt. Součástí areálu jsou tři golfová hřiště a hotel, který nabízí luxusní dvojlůžkové pokoje a několik trojlůžkových.
Benešov, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Dvůr Pecínov

Dvůr Pecínov je hotelový komplex v srdci krásné přírody necelých 6 km od Benešova u Prahy. Velké konferenční centrum, restaurace s vynikající domácí kuchyní, hotel, penzion, hostel, wellness, sport i farma – taková je současnost a zároveň i budoucnost pecínovského resortu.
Benešov, Středočeský kraj

Hotel Benica s restaurací v Benešově

Hotel se nachází v blízkosti zámeckého parku Konopiště, na okraji Benešova. V hotelu naleznete výborné zázemí pro pořádání školení, konferencí, firemních večírků, teambuildingů, rodiných oslav a svatebních hostin.
Benešov, Středočeský kraj

Pivovar Ferdinand v Benešově – výroba skutečného piva

Pivovarnictví v Benešově má dlouhou tradici. Není známo, kdo a kdy pivo první vařil, víme pouze, že původně feudální právo vařit pivo přešlo koncem 14. století do rukou měšťanů.
Benešov, Středočeský kraj

Búda – vinotéka a kavárna

Vinotéka, vinárna, kavárna a místo kulturního dění inspirováno búdami, lidovými sklípky na uherskohradištsku.
Benešov, Středočeský kraj

Kafé Patro v Benešově

Náš jedinečný interiér naladí příjemnou atmosféru a s kávou Filicori tak zažijete úchvatný zážitek z návštěvy u nás v kavárně Kafé Patro. Naše útulná kavárna se nachází v srdci města a nabízí výběrovou kávu, zákusky, poháry a chlebíčky.
Benešov, Středočeský kraj

Kavárna Cukr a bič v Benešově

Kavárnu s vlastní výrobou dortů naleznete v Benešově, nese příznačný název Cukr a bič. Kromě sladkého si zde můžete dát i oběd dle denní nabídky.
Benešov, Středočeský kraj

Hotel Atlas v Benešově

Atlas byl mýtický obr, který na své šíji nesl celou nebeskou klenbu. Hotel Atlas dnes se stejným nasazením zvedá na vysokou úroveň hotelové a další doplňkové služby v samém centru Benešova.
Benešov, Středočeský kraj

Sakura’s restaurant v Benešově

Restaurant Sakura’s v Benešově nabízí mnoho různých autentických chutí asijské kuchyně včetně příjemné atmosféry.
Benešov, Středočeský kraj