Úvod > Co chcete dělat? > Letiště Benešov

Letiště Benešov

Zážitky
Veřejné vnitrostátní letiště Benešov leží v krásné přírodě Středočeského kraje mezi městečky Bystřice a Nesvačily blízko hlavního tahu z Prahy na České Budějovice a jedním z nejživějších aerodromů v České republice. Provozuje ho příspěvková organizace města Bystřice.
Výstavba letiště začala už v roce 1937 pro účely československé armády. Válka a kapitulace Československa ale znamenala pro letiště Benešov jiný osud - stalo se výcvikovým letištěm německé Luftwaffe. Během války zde mohla být k vidění celá řada letounů jako Heinkely He-111, Messerschmitty Me-109 a 110 a Me-109, dopravní Junkersy Ju-52, či kurýrní Fieslery Fi-156 Storch. Ke konci války byly však stroje poničeny útokem amerického letectva a pro členy místního aeroklubu na letišti zbylo pouze několik funkčních strojů a hromada šrotu.

Letiště Benešov mělo statut vojenského letiště až do roku 1992, kdy se z něj stalo letiště civilní. V roce 2000 letiště získalo titul neveřejné mezinárodní letiště, což otevírá bránu k letům přes hranice.

Letiště Benešov nabízí vyhlídkové lety, vrtulníky nebo kluzáky, lety horkovzdušným balonem. Pro vážnější zájemce o létání je možnost zde realizovat pilotní výcvik pro získání pilotního průkazu v některé z pilotních škol. Jako jedno z mála letišt v okolí disponuje Benešovské letiště kvalitním zázemím.

Letiště v Benešově se ještě více otevírá široké veřejnosti. Během léta zpřístupní informační místo, kde návštěvníci získají základní informace o letišti, na objednávku pro zájemce uspořádá exkurze a připravuje také tradiční letecký den. Brzy přibude posezení pro návštěvníky se stojany na kola, plánuje se i vydání turistické známky.

Celý popis
Naposledy změněno: 26. 9. 2019