Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Blšany
Památky

Zámek Blšany

V jižní části obce Blšany u Loun stojí najdete blšanský zámek postavený na konci šestnáctého století Janem Hruškou z Března. Dochovaná podoba je výsledkem barokní přestavby provedené po třicetileté válce.

Z historie obce

První historická zmínka pochází z roku 1226, kdy jsou „Pšany“ v majetku kláštera sv. Jiří v Praze. V 14. století má částobce dědičný rychtář Bér a druhá část je rozprodána několika měšťanům Loun. V době husitských válek jsou Blšany majetkem města Loun. V roce 1450 byla část obce Loun a část patřila k Chlumčanům. Ale v roce 1525 byla celá ves v majetku města Loun. V roce 1547 byly Blšany městu konfiskovány. Královská komora pak roku 1548 prodala obec Mikulášovi Mířkovskému z Tropčic. Od něj pak Blšany koupil Jan Žatecký z Veikersdorfu. Jeho dcera Anna Maria provdaná za Kryštofa Doupovce z Doupova ves zdědila. Dalším majitelem vsi byl od roku 1588 Jan Hruška z Března. Tehdy postavili bratři Jan a Karel Hruška ve dvoře tvrz obklopenou od západu a severu rybníky (sídlo a dům nově vystavěný, vinice, chmelnice,ves s díly ve Vlčím, Želenicích a zahrádku při Lounech). Jeho syn Adam Jan z Března roku 1628 postoupil Blšany svému bratrancovi Adamovi Jindřichovi Hruškovi z Března, tehdejšímu hejtmanovi Žateckého kraje. Adamovy dcery prodaly Blšany v roce 1637 Janu Karlovi Příchovskému z Příchovic - hejtmanovi Pražského hradu. 

Po ukončení třicetileté války dal Jan Příchovský přestavět tvrz na barokní zámek, který pak sloužil Příchovským jako rodové sídlo. V roce 1665 převzal panství Petr Pavel Příchovský. Magdalena Rosina Příchovská, rozená Žďárská ze Žďáru, se ujala Blšan 11.1.1966 a poté v roce 1682 odkázala panství Blšany pražskému arcibiskupství. Panství převzal 25.1.1690 arci­biskup Jan Bedřich. Od té doby na zámku sídlili vrchnostenští úředníci, hejtmani a obročníci arcibiskupství. V polovině 19. století kardinál Bedřich ze Schwarzenberka (1848–1885) postoupil ves Janu Adolfovi ze Schwarzenberka, který Blšany připojil k Cítolibskému panství. Po pozemkové reformě se roku 1924 stává Blšanský zámek soukromým majetkem a je oddělen od Cítolib. Zámek je pak v soukromých rukou do roku 1949, kdy je znárodněn. V areálu pak byl umístěn semenářský statek a v zámku byly zřízeny kanceláře, byty a skladiště. V roce 1965 byl v přízemí sklad, v patře byly upraveny byty a na střeše zůstala stále věžička s hodinami a se zvonicí. Zvon sloužil pro hodiny na věži, které tloukly půl a celou. Zvonívalo se klekání a když v obci někdo zemřel tak v den úmrtí se zvonil umíráček a v den pohřbu také.Umíráček zvonil dokud průvod neopustil vesnici.Zvonila obecní zvonařka Růžena Bělohoubková, která zemřela 18.1.2000 ve věku 91 let a byla zároveň nejstarší občankou obce.
 

Provozovatel

Zámek Blšany u Loun

zámek
440 01 Blšany u Loun
Email:
obecniurad@blsany...
GPS:
50,346663 13,851741
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Tichý Smutný, Smutný Tichý

Dvě paralelní grafické výstavy Františka Tichého a Dalibora Smutného – magické světy cirkusu a flóry.
Louny, Ústecký kraj

Hop trop na zámku Pátek (v pátek)

Koncert legendy trampské hudby v zámecké zahradě.
Peruc, Ústecký kraj

Balady a pověsti v Panenském Týnci

Pořad kytarových balad a veselých i napínavých pověstí v nedostavěném chrámu.
Panenský Týnec, Ústecký kraj

Čarodějnice na Mayrovce 2024

30. 4. 2024 se na Mayrovce můžete těšit na každoroční pálení čarodějnic, spojené s koncertem skupiny Ikaros.
Vinařice, Středočeský kraj

Otevřené vinné sklepy Českého středohoří

Osmý ročník oblíbené vinařsko-turistické akce. Poznejte vinaře a jejich sklepy v Žernosekách, Litoměřicích, Žalhosticích, Lovosicích nebo Třebívlicích!
Třebívlice, Ústecký kraj

D.Y.K. ve vinařství Johann W v Třebívlicích v rámci Hudby na vinicích 2024

Hudba na vinicích popáté: V Třebívlicích zahrají Horkýže Slíže, Mig 21, Jelen i Wohnout.Jedinou „nemoravskou“ zastávkou koncertního seriálu Hudba na vinicích budou stejně jako vloni Třebívlice na Litoměřicku.
Třebívlice, Ústecký kraj

David Koller ve vinařství Johann W – Hudba na vinicích 2024

Hudba na vinicích popáté: V Třebívlicích zahrají Horkýže Slíže, Mig 21, Jelen i Wohnout.
Třebívlice, Ústecký kraj

MIG 21 ve vinařství Johann W v Třebívlicích – Hudba na vinicích 2024

V Třebívlicích zahrají Horkýže Slíže, Mig 21, Jelen i Wohnout.
Třebívlice, Ústecký kraj

Blšanský Chlum

Blšanský chlum (293 m n. m.) najdete asi jedein kilometr západně od obce Blšany u Loun,. Jde o neovulkanický suk tvaru nesouměrného hříbku, z který je součástí Českého středohoří. Díky dřívější lomové činnosti uvidíte geologické fenomény obvyklé pro chlumy vulkanického původu.
Blšany u Loun, Ústecký kraj

Kaple sv. Václava ve Vlčí u Chlumčan

V obci Vlčí naleznete pozoruhodnou kapli sv. Václava, která vás uchvátí svým exotickým vzhledem. Stavba z roku 1893 připomíná odkaz byzantské architektury, což podtrhuje i symetrická struktura zdiva výrazných barev.
Louny, Ústecký kraj

Model obřího jízdního kola v Lounech

Největší model jízdního kola v České republice je k vidění na Zahradním městě v areálu firmy Seko Aerospace. Na výšku měří bezmála 14 metrů a na délku 27 metrů.
Louny, Ústecký kraj

Minizoo v Seko Aerospace Louny – v roce 2023 uzavřeno

Přijďte se potěšit se zvířátky do areálu lounské společnosti Seko Aerospace. Mimo minizoo tu objevíte také největší model jízdního kola v ČR nebo letadlo Jakovlev.
Louny, Ústecký kraj

Lososí stezka

Procházky podél řeky Ohře obcí Obora na Lounsku nově zpestřuje naučná Lososí stezka. Ve spolupráci s Destinační agenturou Dolní Poohří ji vybudovala obec. Nabízí tři zastavení s informacemi i zábavnými kvízy pro děti.
Obora, Ústecký kraj

Barokní vodárenská věž Cítoliby

V obci Cítoliby na Lounsku se nachází vodárenská věž, která je památkově chráněna. Sloužila jako čerpací stanice pro potřeby zámeckého vodovodu. Do stávající podoby byla přestavěna v 80. letech 19. století, aby sloužila k bydlení.
Cítoliby, Ústecký kraj

Vernerův mlýn v Brlohu u Loun

Vernerův mlýn v Brlohu u Loun je historickým mlýnem s pohonem na vrchní vodu. Dnes však vodní kolo není funkční a mlýn pohání elektromotor.
Louny, Ústecký kraj

Plavecký bazén v Lounech

Bazén v Lounech je největší stavbou posledního čtvrt století. Je bezpečný, moderní, postavený pro sportovní i rekreační plavání. A navrch k tomu má unikátní skleněnou fasádu, která připomíná kopce Českého středohoří.
Louny, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Wilomenna

Naše vinná réva je vysazená unikátním způsobem, který jí umožňuje hlubší zakořenění. Díky tomu přijímá více minerálů. Chuť našeho vína se rodí v hlubinách země.
Chlumčany, Ústecký kraj

Rodinný pivovar Zichovec v Lounech

Husákovi otevřeli rodinný pivovar v Zichovci na podzim 2012. Máma Jana řešila ubytování v penzionu, syn Ondra vaření piva, syn Honza obchod a táta Ivan to celé zastřešoval.
Louny, Ústecký kraj

Penzion Laura Louny

Penzion Laura je především útulné ubytování rodinného typu na okraji města Louny. Ubytování – kapacita penzionu je 10 lůžek (4 pokoje). Hostům je k dispozici wifi zdarma, společenská místnost s kuchyňkou , parkování.
Louny, Ústecký kraj

Minipivovar Domov – Lounský žejdlík

Minipivovar byl založen v roce 2013 a navazuje na bohatou historii penzionu Domov, kterou chtěli majitelé spojit s tradicí vaření lounského piva.
Louny, Ústecký kraj

Restaurace U Jíchů v Lounech

Restaurace U Jíchů v Lounech nabízí velký výběr rozmanitých specialit tradiční české i staročeské kuchyně, zvěřinu a mezinárodní kuchyni. K dispozici je také zahradní restaurace s grilem.
Louny, Ústecký kraj

Minipivovar Zloun

Minipivovar začal vařit pivo na podzim roku 2013. Areál se nachází v prostorech letního cvičiště v Lounech.
Louny, Ústecký kraj

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.
Louny, Ústecký kraj

Moštárna Louny

Výjimečná kvalita a chuť je zachována díky šetrné pasterizaci a také proto, že mošty se nepřislazují ani neředí. To jsou mošty z Loun.
Louny, Ústecký kraj