Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Blšany
Památky

Zámek Blšany

V jižní části obce Blšany u Loun stojí najdete blšanský zámek postavený na konci šestnáctého století Janem Hruškou z Března. Dochovaná podoba je výsledkem barokní přestavby provedené po třicetileté válce.

Z historie obce

První historická zmínka pochází z roku 1226, kdy jsou „Pšany“ v majetku kláštera sv. Jiří v Praze. V 14. století má částobce dědičný rychtář Bér a druhá část je rozprodána několika měšťanům Loun. V době husitských válek jsou Blšany majetkem města Loun. V roce 1450 byla část obce Loun a část patřila k Chlumčanům. Ale v roce 1525 byla celá ves v majetku města Loun. V roce 1547 byly Blšany městu konfiskovány. Královská komora pak roku 1548 prodala obec Mikulášovi Mířkovskému z Tropčic. Od něj pak Blšany koupil Jan Žatecký z Veikersdorfu. Jeho dcera Anna Maria provdaná za Kryštofa Doupovce z Doupova ves zdědila. Dalším majitelem vsi byl od roku 1588 Jan Hruška z Března. Tehdy postavili bratři Jan a Karel Hruška ve dvoře tvrz obklopenou od západu a severu rybníky (sídlo a dům nově vystavěný, vinice, chmelnice,ves s díly ve Vlčím, Želenicích a zahrádku při Lounech). Jeho syn Adam Jan z Března roku 1628 postoupil Blšany svému bratrancovi Adamovi Jindřichovi Hruškovi z Března, tehdejšímu hejtmanovi Žateckého kraje. Adamovy dcery prodaly Blšany v roce 1637 Janu Karlovi Příchovskému z Příchovic - hejtmanovi Pražského hradu. 

Po ukončení třicetileté války dal Jan Příchovský přestavět tvrz na barokní zámek, který pak sloužil Příchovským jako rodové sídlo. V roce 1665 převzal panství Petr Pavel Příchovský. Magdalena Rosina Příchovská, rozená Žďárská ze Žďáru, se ujala Blšan 11.1.1966 a poté v roce 1682 odkázala panství Blšany pražskému arcibiskupství. Panství převzal 25.1.1690 arci­biskup Jan Bedřich. Od té doby na zámku sídlili vrchnostenští úředníci, hejtmani a obročníci arcibiskupství. V polovině 19. století kardinál Bedřich ze Schwarzenberka (1848–1885) postoupil ves Janu Adolfovi ze Schwarzenberka, který Blšany připojil k Cítolibskému panství. Po pozemkové reformě se roku 1924 stává Blšanský zámek soukromým majetkem a je oddělen od Cítolib. Zámek je pak v soukromých rukou do roku 1949, kdy je znárodněn. V areálu pak byl umístěn semenářský statek a v zámku byly zřízeny kanceláře, byty a skladiště. V roce 1965 byl v přízemí sklad, v patře byly upraveny byty a na střeše zůstala stále věžička s hodinami a se zvonicí. Zvon sloužil pro hodiny na věži, které tloukly půl a celou. Zvonívalo se klekání a když v obci někdo zemřel tak v den úmrtí se zvonil umíráček a v den pohřbu také.Umíráček zvonil dokud průvod neopustil vesnici.Zvonila obecní zvonařka Růžena Bělohoubková, která zemřela 18.1.2000 ve věku 91 let a byla zároveň nejstarší občankou obce.
 

Provozovatel

Zámek Blšany u Loun

zámek
440 01 Blšany u Loun
Email:
obecniurad@blsany...
GPS:
50,346663 13,851741
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Novoroční výstup na Blšanský Chlum

Již po šestnácté se koná novoroční výstup na Blšanský Chlum. Trasa měří 8 kilometrů.
Louny, Ústecký kraj

Novoroční výstup na Oblík

Již po 47. se koná Novoroční výstup na Oblík. Loňského ho se účastnilo 250 lidí.
Louny, Ústecký kraj

Novoroční výstup na Oblík

Již po 47. se koná Novoroční výstup na Oblík. Loňského ho se účastnilo 250 lidí.
Libčeves, Ústecký kraj

Hommage á Santini – advent v Dolním Ročově

Hudební a literární pocta českému baroknímu architektovi Janu Blažeji Santinimu-Aichelovi u příležitosti 300. výročí jeho úmrtí. Komentovaný koncert se uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Dolním Ročově. Součástí akce je také interiérová světelná instalace, tzv. light-design.
Ročov, Ústecký kraj

Vánoce na zámku Stekník

Adventní prohlídky.
Zálužice, Ústecký kraj

Zmatené peníze

Interaktivní numizmatická výstava o zmatcích ve financích států zapojených do 1. světové války (nouzovky, kolkování, hyperinflace, poukázky ze zajateckých táborů apod.) a o tématech na tehdejších platidlech – historii, pověstech, komiksech, humoru a různých kuriozitách
Slaný, Středočeský kraj

Vánoční tvoření v Muzeu Nové Strašecí

Na všechny adventní víkendy a vánoční prázdniny pro vás Muzeum Nové Strašecí nachystalo oblíbené Vánoční tvoření spojené s hledáním vánočních skřítků.
Nové Strašecí, Středočeský kraj

Vánoční tvoření v Muzeu Nové Strašecí

Na všechny adventní víkendy a vánoční prázdniny pro vás Muzeum Nové Strašecí nachystalo oblíbené Vánoční tvoření spojené s hledáním vánočních skřítků.
Nové Strašecí, Středočeský kraj

Blšanský Chlum

Blšanský chlum (293 m n. m.) najdete asi jedein kilometr západně od obce Blšany u Loun,. Jde o neovulkanický suk tvaru nesouměrného hříbku, z který je součástí Českého středohoří. Díky dřívější lomové činnosti uvidíte geologické fenomény obvyklé pro chlumy vulkanického původu.
Blšany u Loun, Ústecký kraj

Kaple sv. Václava ve Vlčí u Chlumčan

V obci Vlčí naleznete pozoruhodnou kapli sv. Václava, která vás uchvátí svým exotickým vzhledem. Stavba z roku 1893 připomíná odkaz byzantské architektury, což podtrhuje i symetrická struktura zdiva výrazných barev.
Louny, Ústecký kraj

Model obřího jízdního kola v Lounech

Největší model jízdního kola v České republice je k vidění na Zahradním městě v areálu firmy Seko Aerospace. Na výšku měří bezmála 14 metrů a na délku 27 metrů.
Louny, Ústecký kraj

Minizoo v Seko Aerospace Louny – v roce 2023 uzavřeno

Přijďte se potěšit se zvířátky do areálu lounské společnosti Seko Aerospace. Mimo minizoo tu objevíte také největší model jízdního kola v ČR nebo letadlo Jakovlev.
Louny, Ústecký kraj

Lososí stezka

Procházky podél řeky Ohře obcí Obora na Lounsku nově zpestřuje naučná Lososí stezka. Ve spolupráci s Destinační agenturou Dolní Poohří ji vybudovala obec. Nabízí tři zastavení s informacemi i zábavnými kvízy pro děti.
Obora, Ústecký kraj

Barokní vodárenská věž Cítoliby

V obci Cítoliby na Lounsku se nachází vodárenská věž, která je památkově chráněna. Sloužila jako čerpací stanice pro potřeby zámeckého vodovodu. Do stávající podoby byla přestavěna v 80. letech 19. století, aby sloužila k bydlení.
Cítoliby, Ústecký kraj

Vernerův mlýn v Brlohu u Loun

Vernerův mlýn v Brlohu u Loun je historickým mlýnem s pohonem na vrchní vodu. Dnes však vodní kolo není funkční a mlýn pohání elektromotor.
Louny, Ústecký kraj

Plavecký bazén v Lounech

Bazén v Lounech je největší stavbou posledního čtvrt století. Je bezpečný, moderní, postavený pro sportovní i rekreační plavání. A navrch k tomu má unikátní skleněnou fasádu, která připomíná kopce Českého středohoří.
Louny, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Wilomenna

Naše vinná réva je vysazená unikátním způsobem, který jí umožňuje hlubší zakořenění. Díky tomu přijímá více minerálů. Chuť našeho vína se rodí v hlubinách země.
Chlumčany, Ústecký kraj

Rodinný pivovar Zichovec v Lounech

Husákovi otevřeli rodinný pivovar v Zichovci na podzim 2012. Máma Jana řešila ubytování v penzionu, syn Ondra vaření piva, syn Honza obchod a táta Ivan to celé zastřešoval.
Louny, Ústecký kraj

Penzion Laura Louny

Penzion Laura je především útulné ubytování rodinného typu na okraji města Louny. Ubytování – kapacita penzionu je 10 lůžek (4 pokoje). Hostům je k dispozici wifi zdarma, společenská místnost s kuchyňkou , parkování.
Louny, Ústecký kraj

Minipivovar Domov – Lounský žejdlík

Minipivovar byl založen v roce 2013 a navazuje na bohatou historii penzionu Domov, kterou chtěli majitelé spojit s tradicí vaření lounského piva.
Louny, Ústecký kraj

Restaurace U Jíchů v Lounech

Restaurace U Jíchů v Lounech nabízí velký výběr rozmanitých specialit tradiční české i staročeské kuchyně, zvěřinu a mezinárodní kuchyni. K dispozici je také zahradní restaurace s grilem.
Louny, Ústecký kraj

Minipivovar Zloun

Minipivovar začal vařit pivo na podzim roku 2013. Areál se nachází v prostorech letního cvičiště v Lounech.
Louny, Ústecký kraj

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.
Louny, Ústecký kraj

Moštárna Louny

Výjimečná kvalita a chuť je zachována díky šetrné pasterizaci a také proto, že mošty se nepřislazují ani neředí. To jsou mošty z Loun.
Louny, Ústecký kraj