ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZámek Kravaře – vydejte se za historií na barokní zámek
Zámek Kravaře, Kudy z nudy
Památky

Zámek Kravaře – vydejte se za historií na barokní zámek

Zámecká expozice představuje průřez historií zámku od alchymisty Sendivoje přes rodinu Eichendorffů až po 20. století. Nahlédnete také do barokní kaple s monumentální stropní freskou. Kolem zámku se rozprostírá anglický park, na jehož části se dnes hraje golf.

V rámci komentované prohlídky stálé expozice v 1. patře nahlédnete do života zámeckých pánů, ale i obyčejných lidí. Dozvíte se zajímavosti o tajuplném alchymistovi Michalu Sendivojovi, o rodu Eichendorffů, o časech Hospodyňsko-hospodářské školy a mnoho dalšího. Součástí okruhu je prohlídka zámecké kaple s jedinečnou stropní freskou. Kapli je možné si prohlédnout i samostatně bez průvodce. Expozici doplňují rozmanité hudební nástroje. Za zhlédnutí stojí i expozice "Za dveřmi je pravěk", zaměřená na archeologické vykopávky na území Kravař. 

Součástí zámeckého areálu je i 20 hektarový park budovaný v anglickém stylu. Část parku je upravena jako devítijamkové golfové hřiště. Zámek v Kravařích nabízí reprezentativní prostory také zájemcům o venkovní i vnitřní svatební obřady, svatební hostiny, rodinné oslavy, vystavovatelům nebo prodejcům. 

Součástí zámku je i kavárna, která je otevřena od září do května (středa – pátek 14 až 18 hodin), červen až srpen (úterý až neděle plus státní svátky 10 až 18 hodin). 

K zámku se váže i několik pověstí. Jedna z nich se zmiňuje o tajné podzemní chodbě vedoucí ze zámku až do kaple sv. Maří Magdalény na Štítině nebo o "Zlatych kačicach", které jsou zakopány na tajném místě ve sklepení zámku.
 

Dětská prohlídka na zámku Kravaře

Pátky o velkých prázdninách patří na zámku dětem. Připraveny jsou kostýmované prohlídky a nejrůznější úkoly. Děti se tak hravou formou mohou seznámit s historií zámku, vyzkoušet si zajímavé činnosti, případně si projít stezku zámeckým parkem.

Každoročně na zámku připravují speciální programy pro děti z mateřských a základních škol, v rámci kterých děti hravou a srozumitelnou formou seznamujeme s historií zámku.
 

Historie zámku

Nejstarším dokumentem o existenci kravařského zámku je listina pocházející z roku 1377, která se zmiňuje o tvrzi, jež stávala za pánů z Kravař pravděpodobně v místech dnešního farního kostela. Prvotní výstavbu zámku v místech, kde stojí dodnes, můžeme datovat lety 1649 až 1662. Od tohoto roku již máme jeho existenci archivně doloženou. Nová přestavba z let 1721 – 28 v duchu vrcholného baroka byla provedena za Jana Rudolfa svobodného pána Eichendorffa. 

V roce 1937 vypukl na zámku požár, který zničil střechy, stropy zdobené figurální štukaturou, vnitřní zařízení i dřevěné vstupní schodiště. Neporušený zůstal pouze interiér zámecké kaple. V provizorním zastřešení pak zámek přečkal druhou světovou válku. Teprve od roku 1952 započala postupná rekonstrukce zámku, která skončila prakticky až v roce 1970. V té době zde bylo instalována stálá expozice Muzea Ostravské operace, která zde zůstala až do roku 1989.

Zámek Kravaře

Aktuality

Městské slavnosti Kravaře 2024

Kravaře slaví 800 let! Užijte si městské slavnosti v sobotu 8. srpna. Na zámku ožije rytířský tábor i hudební scéna.
Kravaře, Moravskoslezský kraj

Kravařský odpust – pouť v Kravařích 2024

Je tomu jistě více jak 100 let, co se s blížícím koncem prázdnin na Hlučínsku spojuje „Kravařský odpust". Jedná se o oslavu svátku patrona farního chrámu svatého Bartoloměje, která probíhá vždy od pátku do pondělka nejbližšího 24. srpnu.
Kravaře, Moravskoslezský kraj

Divadlo pod širým nebem – Kvartet

Zveme vás na nezapomenutelné komediální představení pod širým nebem, kde se dozvíte, že stárnutí může být plné humoru a elegance!
Háj ve Slezsku, Moravskoslezský kraj

Divadlo pod širým nebem – Jen pravdu, drahý!

Francouzská komedie ve které se opět lže jako o závod, která je volným pokračováním úspěšné komedie Mlčeti zlato. Brilantně rozehraný příběh čtveřice Pařížanů a jejich (ne)bezpečných vztahů.
Háj ve Slezsku, Moravskoslezský kraj

Divadlo pod širým nebem – Láska z mládí

Srdečně zveme všechny milovníky kultury na další letní komedii pod širým nebem. Jedná se o režisérský debut známého herce Romana Zacha, který si sám zahraje i hlavní roli. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost a posuďte, zda se hra vydařila.
Háj ve Slezsku, Moravskoslezský kraj

Bajkerská amatérská regionální soutěž

Bajkerská amatérská regionální soutěž 2024 (dále jen BARS) má letos na programu devět závodů.
Hrabyně, Moravskoslezský kraj

Odpolední čaj s Karin Lednickou

Přijďte se setkat s touto výraznou osobností současné české literatury.
Raduň, Moravskoslezský kraj

Hradozámecká noc na Raduni

Během prohlídky se ponoříte do fascinující historie a osudů rodiny Blücherů.
Raduň, Moravskoslezský kraj

Stezka nočních tvorů v Kravařích

Barokní zámek v Kravařích obýval v minulosti významný alchymista Michal Sendivoj ze Skorska, či bohatý šlechtický rod Eichendorffů. Návštěvníky zde čeká prohlídka dobových interiérů a tematických expozic, k procházce láká anglický park který si oblíbili letouni, žijí tu 4 druhy netopýrů.
Kravaře, Moravskoslezský kraj

Zámecký anglický park v Kravařích

Zámek obklopuje historicky anglický park o současné rozloze 19 ha s rybníky, potůčky a romantickými průhledy na zámeckou budovu.
Kravaře, Moravskoslezský kraj

Zámecká kaple sv. Michala v Kravařích

Zámecká kaple, která uzavírá zadní trakt, je starší než přestavba zámku – pochází z roku 1662, později ji vyzdobil významný slezský barokní sochař J. J. Lehner a malíř I. E. Eckstein.
Kravaře, Moravskoslezský kraj

Zámecký golf club Kravaře – golfové minimum na severní Moravě

Zámecký golf club Kravaře disponuje 18jamkovým golfovým hřištěm, které je začleněné nenásilně mezi vegetaci vzrostlých dřevin zámeckého parku v Kravařích. Dokonalým místem pro váš odpočinek po náročné hře je prostorná klubovna s krbem, která hráčům nabízí klid a pohodlí.
Kravaře, Moravskoslezský kraj

Opava Radegast Cyklotrack

Opava Radegast Cyklotrack vede zvlněnou krajinou v okolí Opavy. Je vyznačena jako obousměrný okruh s celkovou délkou 90 km. Okruh je propojen se stávajícími cyklotrasami a cyklostezkami, které umožňují trasu zkrátit (nebo prodloužit) a přizpůsobit počet najetých kilometrů vaší fyzické kondici.
Kravaře, Moravskoslezský kraj

Kostel sv. Bartoloměje v Kravařích

Kostel sv. Bartoloměje tvoří dominantu města viditelnou desítky kilometrů.
Kravaře, Moravskoslezský kraj

Mateřské centrum Opička Kravaře

Mateřské centrum Opička – nabízí hrátky a cvičení s dětmi už od 3 měsíců, kroužky – AGJ, hry bez hranic, disco tanečky, pastelka – výtvarný kroužek, maňáskové divadélka, akce pro děti, soukromé oslavy, animační programy.
Kravaře, Moravskoslezský kraj

Zámek ve Velkých Hošticích

Pozdně barokní zámek s bohatým rokokovým dekorem podle plánů ostravského stavitele Jakuba Panka. V současnosti je zde umístěna archeologická výstava, ve sklepních prostorách funguje vinotéka a nádherný park přímo vybízí k pohodové procházce.
Velké Hoštice, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinné sklepy a vinotéka Velké Hoštice – skvělá vína na severní Moravě

Navštivte Zámecké vinné sklepy se zámeckou vinotékou ve Velkých Hošticích a vychutnejte si atmosféru jihomoravského sklípku i u nás ve Slezsku.
Velké Hoštice, Moravskoslezský kraj

Mlýn vodníka Slámy

Nechte se překvapit krásou zdejší krajiny a objevte místo příhodné pro relaxaci s nádechem historie.
Háj ve Slezsku, Moravskoslezský kraj

Hostinec & Vitální svět Raduňka nedaleko Opavy

Hostinec & Vitální svět Raduňka je místem pro pohodové chvíle odpočinku, relaxace a výborného jídla, to vše pod jednou střechou!
Raduň, Moravskoslezský kraj

Panský mlýn v Opavě – minipivovar, restaurace a penzion

Panský mlýn je minipivovar s restaurací na okraji Opavy, tam kde se město stává vesnicí a vesnice už rovnou přechází v pole. V kuchyni malebné budovy mlýna z konce 15. století to v kastrolech a kastrůlcích bublá a voní. Zdejší kuchaři milují venkovskou kuchyni, a nejen tu českou.
Opava, Moravskoslezský kraj

Restaurace u Labužníka v Opavě

Tradiční česká restaurace a bistro u Labužníka se nachází v Opavě. Chystá polední menu a rozváží po městě.
Opava, Moravskoslezský kraj

Kavárna U modrého zvonku v Opavě

Kavárna v příjemném prostředí opavského Minoritu s venkovním posezením.
Opava, Moravskoslezský kraj

Bar Myslivna Opava

Přes den jsme kavárna s kvalitní výběrovou kávou, v noci se měníme v bar s trendy koktejly.
Opava, Moravskoslezský kraj

Restaurace U Tří kohoutů v Opavě

V těsném centru Opavy najdete Restauraci U Tří kohoutů. Přijďte si vychutnat specifickou atmosféru tohoto místa, ať již s rodinou, přáteli nebo třeba s kolegy z práce.
Opava, Moravskoslezský kraj