Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Kravaře – vydejte se za historií na barokní zámek
Památky

Zámek Kravaře – vydejte se za historií na barokní zámek

Zámecká expozice představuje průřez historií zámku od alchymisty Sendivoje přes rodinu Eichendorffů až po 20. století. Nahlédnete také do barokní kaple s monumentální stropní freskou. Kolem zámku se rozprostírá anglický park, na jehož části se dnes hraje golf.

Aktuálně jsou zámecké prostory uzavřené, probíhá jejich rekonstrukce. Stálá zámecká expozice se otevře v průběhu května 2023. Nové výstavní prostory vznikají v prostorách bývalé restaurace v přízemí a budou slavnostně otevřeny na konci června multimediální výstavou Rudolf II. ožívá.

V rámci komentované prohlídky stálé expozice v 1. patře nahlédnete do života zámeckých pánů, ale i obyčejných lidí. Dozvíte se zajímavosti o tajuplném alchymistovi Michalu Sendivojovi, o rodu Eichendorffů, o časech Hospodyňsko-hospodářské školy a mnoho dalšího. Součástí okruhu je prohlídka zámecké kaple s jedinečnou stropní freskou. Kapli je možné si prohlédnout i samostatně bez průvodce. Expozici doplňují rozmanité hudební nástroje. Za zhlédnutí stojí i expozice "Za dveřmi je pravěk", zaměřená na archeologické vykopávky na území Kravař. 

Součástí zámeckého areálu je i 20 hektarový park budovaný v anglickém stylu. Část parku je upravena jako devítijamkové golfové hřiště. Zámek v Kravařích nabízí reprezentativní prostory také zájemcům o venkovní i vnitřní svatební obřady, svatební hostiny, rodinné oslavy, vystavovatelům nebo prodejcům. 

Součástí zámku je i kavárna, která nyní z důvodu rekonstrukce funguje v omezeném provozu.

K zámku se váže i několik pověstí. Jedna z nich se zmiňuje o tajné podzemní chodbě vedoucí ze zámku až do kaple sv. Maří Magdalény na Štítině nebo o "Zlatych kačicach", které jsou zakopány na tajném místě ve sklepení zámku.
 

Historie zámku

Nejstarším dokumentem o existenci kravařského zámku je listina pocházející z roku 1377, která se zmiňuje o tvrzi, jež stávala za pánů z Kravař pravděpodobně v místech dnešního farního kostela. Prvotní výstavbu zámku v místech, kde stojí dodnes, můžeme datovat lety 1649 až 1662. Od tohoto roku již máme jeho existenci archivně doloženou. Nová přestavba z let 1721 – 28 v duchu vrcholného baroka byla provedena za Jana Rudolfa svobodného pána Eichendorffa. 

V roce 1937 vypukl na zámku požár, který zničil střechy, stropy zdobené figurální štukaturou, vnitřní zařízení i dřevěné vstupní schodiště. Neporušený zůstal pouze interiér zámecké kaple. V provizorním zastřešení pak zámek přečkal druhou světovou válku. Teprve od roku 1952 započala postupná rekonstrukce zámku, která skončila prakticky až v roce 1970. V té době zde bylo instalována stálá expozice Muzea Ostravské operace, která zde zůstala až do roku 1989.

Zámek Kravaře

Jistě, pane premiére!

Rádi bychom vás pozvali na divadelní komedii plnou satirického humoru v naší scéně pod širým nebem. O nezapomenutelné chvíle se postará Divadlo Bez zábradlí s bláznivou komedií a výborným hereckým obsazením.
Háj ve Slezsku, Moravskoslezský kraj

Blbec k večeři

Přinášíme vám další bláznivou komedii pro zpříjemnění letního večera. Legendární francouzská komedie v podání nejlepších českých herců v čele s Václavem Vydrou a Rudolfem Hrušínským je plná nedorozumění a omylů, z kterých pramení vášně mezi všemi zúčastněnými.
Háj ve Slezsku, Moravskoslezský kraj

Štístko a Poupěnka – Velká oslava

Pro naše nejmenší jsme připravili představení na závěr prázdnin, kde bude spoustu legrace. Nový domeček Štístka a Poupěnky, který konečně spatří světlo světa, bude jedna velká Paráda. Postavili ho spolu se svým kamarádem Honzíkem. Zkrátka Umí cokoli.
Háj ve Slezsku, Moravskoslezský kraj

Degustace Vinařství Vaďura na zámku v Raduni

Degustace.
Raduň, Moravskoslezský kraj

Na vodárně s... Vladimírem Javorským

Beseda s hercem a hudebníkem – moderuje doc. Jiří Siostrzonek.
Opava, Moravskoslezský kraj

Černobílé dny

Výstava fotografií Václava Podestáta / soubor fotografií, vznikající od poloviny 80. let minulého století o lidech, náladách, setkáních i nadějích, v časech pohody i nepohody, doma i na cestách. Vernisáž výstavy proběhne ve středu 24. května v 17.00 hodin.
Opava, Moravskoslezský kraj

Autorské čtení s besedou – Dialogy ze života dětí s psychickými problémy

Knihu představí speciální pedagožka a psychoterapeutka PhDr. Nora Gavendová.
Opava, Moravskoslezský kraj

Slezská muzejní noc v Kupe

Komentované prohlídky Železničního muzea a vodárenské věže, koncert studentů Církevní konzervatoře Německého řádu v Opavě a film Velkolepé muzeum, to vše vás čeká na letošní Slezské muzejní noci v KUPE. Buďte u toho!
Opava, Moravskoslezský kraj

Kostel sv. Bartoloměje v Kravařích

Kostel sv. Bartoloměje tvoří dominantu města viditelnou desítky kilometrů.
Kravaře, Moravskoslezský kraj

Zámecký golf club Kravaře – golfové minimum na severní Moravě

Rádi byste se naučili alespoň základy golfu? Tak přesně pro vás je připraven jednodenní pobyt v Kravařích na Hlučínsku. Zámecký golf club Kravaře disponuje devítijamkovým golfovým hřištěm, které je začleněné nenásilně mezi vegetaci vzrostlých dřevin zámeckého parku v Kravařích.
Kravaře, Moravskoslezský kraj

Zámecký anglický park v Kravařích

Zámek obklopuje historicky anglický park o současné rozloze 19 ha s rybníky, potůčky a romantickými průhledy na zámeckou budovu.
Kravaře, Moravskoslezský kraj

Zámecká kaple sv. Michala v Kravařích

Zámecká kaple, která uzavírá zadní trakt, je starší než přestavba zámku – pochází z roku 1662, později ji vyzdobil významný slezský barokní sochař J. J. Lehner a malíř I. E. Eckstein.
Kravaře, Moravskoslezský kraj

Mateřské centrum Opička Kravaře

Mateřské centrum Opička – nabízí hrátky a cvičení s dětmi už od 3 měsíců, kroužky – AGJ, hry bez hranic, disco tanečky, pastelka – výtvarný kroužek, maňáskové divadélka, akce pro děti, soukromé oslavy, animační programy.
Kravaře, Moravskoslezský kraj

Sportovní a rekreační komplex Buly Aréna Kravaře

Aktivní odpočinek v krásném prostředí. Vyzkoušet můžete ledovou plochu, posilovnu, aquapark, tenisové kurty, basketbalové hřiště či advanture golf, bowling... Možné je i posezení či řízená degustace ve vinném sklípku.
Kravaře, Moravskoslezský kraj

Aquapark Kravaře

Aquapark Kravaře je moderní aquapark, který svým návštěvníků nabízí příjemný odpočinek a relaxaci v bazénu, vířivce, divoké řece, brouzdališti a nebo na tobogánu.
Kravaře, Moravskoslezský kraj

Zámek ve Velkých Hošticích

Pozdně barokní zámek s bohatým rokokovým dekorem podle plánů ostravského stavitele Jakuba Panka. V současnosti je zde umístěna archeologická výstava, ve sklepních prostorách funguje vinotéka a nádherný park přímo vybízí k pohodové procházce.
Velké Hoštice, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinné sklepy a vinotéka Velké Hoštice – skvělá vína na severní Moravě

Navštivte Zámecké vinné sklepy se zámeckou vinotékou ve Velkých Hošticích a vychutnejte si atmosféru jihomoravského sklípku i u nás ve Slezsku.
Velké Hoštice, Moravskoslezský kraj

Mlýn vodníka Slámy

Nechte se překvapit krásou zdejší krajiny a objevte místo příhodné pro relaxaci s nádechem historie.
Háj ve Slezsku, Moravskoslezský kraj

Hostinec & Vitální svět Raduňka nedaleko Opavy

Hostinec & Vitální svět Raduňka je místem pro pohodové chvíle odpočinku, relaxace a výborného jídla, to vše pod jednou střechou!
Raduň, Moravskoslezský kraj

Panský mlýn v Opavě – minipivovar, restaurace a penzion

Panský mlýn je minipivovar s restaurací na okraji Opavy, tam kde se město stává vesnicí a vesnice už rovnou přechází v pole. V kuchyni malebné budovy mlýna z konce 15. století to v kastrolech a kastrůlcích bublá a voní. Zdejší kuchaři milují venkovskou kuchyni, a nejen tu českou.
Opava, Moravskoslezský kraj

U Náhonu – restaurace, která není cítit kouřem

Dopřejte si příjemně strávené chvíle návštěvou vkusného stylového prostředí spolu s kvalitní obsluhou a výbornou kuchyní kousek od opavského koupaliště.
Opava, Moravskoslezský kraj

Rothschildův dvůr – Pension a hřebčín Bělá ve Slezsku

Odpočiňte si v klidné přírodě malebné vesnice Bělá kousek od měst Ostrava a Opava. Čeká vás náruč plná přírodních atraktivit k odpočinku těla i duše – areál zdraví s labyrintem a přírodním vodním pramenem, hřebčín, sportovní areál, půjčovna kol a tenisových raket a mnoho dalšího.
Bělá, Moravskoslezský kraj

Penzion Bělá ve Slezsku

Chcete strávit příjemnou dovolenou na samých hranicích s Polskem? Zkuste Penzion Běla, který nabízí nejen luxusní ubytování, ale i vinný sklípek, hřebčín a řadu zajímavých aktivit.
Bělá, Moravskoslezský kraj

Areál Setina

Areál Setina najdete v klidném a malebném údolí říčky Setiny, uprostřed smíšených lesů mezi obcemi Pustá Polom, Kyjovice, Těškovice a Hlubočec. Nabízí ubytování v pokojích a chatkách s velkou kapacitou. Je zaměřen na ubytování větších skupin, v rámci oslav či firemních akcí.
Pustá Polom, Moravskoslezský kraj