Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Kravaře – vydejte se za historií na barokní zámek
Zámek Kravaře - vydejte se za historií na barokní zámek
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zámek Kravaře – vydejte se za historií na barokní zámek

Zámecká expozice představuje průřez historií zámku od alchymisty Sendivoje přes rodinu Eichendorffů až po 20. století. Nahlédnete také do barokní kaple s monumentální stropní freskou. Kolem zámku se rozprostírá anglický park, na jehož části se dnes hraje golf.

V roce 2016 byla doposud barokní a etnografická expozice částečně obměněna, aby představila život a dílo jednoho z nejzajímavějších majitelů zámku, polského alchymisty na dvoře císaře Rudolfa II., Michala Sendivoje ze Skorska. Prohlídka interiérů začíná v Rytířském sále, pokračuje zámeckou kaplí, alchymistickou dílnou a dále se prochází interaktivní částí vztahující se k pověsti o zlatých kachnách.

Na ni pak navazuje komnata přibližující život rodu Eichendorffů v době barokní. Následuje ukázka Hospodářské a hospodyňské školy, která na zámku fungovala v době mezi světovými válkami a na konci prohlídky se seznámíte s životem obyvatel Kravař v 19. a 20. stol. Od května 2018 je zpřístupněna nová část expozice "Za dveřmi je pravěk", zaměřená na archeologické vykopávky na území Kravař. 

Součástí zámeckého areálu je i 20 hektarový park budovaný v anglickém stylu. Část parku je upravena jako devítijamkové golfové hřiště. Zámek v Kravařích nabízí reprezentativní prostory také zájemcům o venkovní i vnitřní svatební obřady, svatební hostiny, rodinné oslavy, vystavovatelům nebo prodejcům. K zámku se váže i několik pověstí. Jedna z nich se zmiňuje o tajné podzemní chodbě vedoucí ze zámku až do kaple sv. Maří Magdalény na Štítině nebo o "Zlatych kačicach", která je zakopána na tajném místě ve sklepení zámku.
 

Historie zámku

Nejstarším dokumentem o existenci kravařského zámku je listina pocházející z roku 1377, která se zmiňuje o tvrzi, jež stávala za pánů z Kravař pravděpodobně v místech dnešního farního kostela. Prvotní výstavbu zámku v místech, kde stojí dodnes, můžeme datovat lety 1649 až 1662. Od tohoto roku již máme jeho existenci archivně doloženou. Nová přestavba z let 1721 – 28 v duchu vrcholného baroka byla provedena za Jana Rudolfa svobodného pána Eichendorffa. 

V roce 1937 vypukl na zámku požár, který zničil střechy, stropy zdobené figurální štukaturou, vnitřní zařízení i dřevěné vstupní schodiště. Neporušený zůstal pouze interiér zámecké kaple. V provizorním zastřešení pak zámek přečkal druhou světovou válku. Teprve od roku 1952 započala postupná rekonstrukce zámku, která skončila prakticky až v roce 1970. V té době zde bylo instalována stálá expozice Muzea Ostravské operace, která zde zůstala až do roku 1989.

Zobrazit více

Zámek Kravaře

22.6.
T-Mobile Olympijský běh Opava – Suché Lazce

T-Mobile Olympijský běh Opava – Suché Lazce

Opava, Moravskoslezský kraj
11.6.
Slavnosti v zahradách

Slavnosti v zahradách

Raduň, Moravskoslezský kraj
19.5.
Dominik Fajkus & Jan Hanousek

Dominik Fajkus & Jan Hanousek

Opava, Moravskoslezský kraj
27.5.
Jednadvacetkrát v NASA

Jednadvacetkrát v NASA

Opava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí