Úvod > Aktuality > Světový den vody 2019: Prohlídky vodáren, jezů a přehrad
Památky

Světový den vody 2019: Prohlídky vodáren, jezů a přehrad

  • Vydáno19. března 2019
Oslavy Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března, jsou tradičně spojeny s množství akcí určených pro veřejnost, při kterých je možné navštívit jinak nepřístupná místa spojená s vodou. Protože Světový den vody letos připadá na pátek, koná se většina akcí o víkendu 23. a 24. března. Užijte si prohlídky vodáren, čistíren, přehrad a dalších neobvyklých míst!

Jiný pohled na Prahu nabídne vodárna v Podolí

podoli_vodarna.jpgKaždý rok v rámci Světového dne vody pořádá Muzeum pražského vodárenství v Podolské vodárně dny otevřených dveří. Letos se sem můžete vypravit v sobotu a v neděli 23. a 24. března od 9:30 do 16:30 hodin, vstup je zdarma. Uvitíte tu mimo jiné například  originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830, vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. a další exponáty.

Běžná prohlídka mimo Den otevřených dveří vás zavede i na ochoz budovy chemické úpravy vody, odkud se otvírá pěkný a nezvyklý výhled na Prahu.
 

Středočeské vodárny zvou do Kladna a na Mělník

Klíčava

Také Středočeské vodárny pořádají dny otevřených dveří. V pátek 22. března se otevře veřejnosti Čistírna odpadních vod na Kladně – Vrapicích a Mělníce – Mlazicích. Na exkurzi se bude možné vydat od 8:00 do 17:00 hodin, v případě nepříznivých klimatických podmínek do 16:00 hodin.

V laboratoři pitných a odpadních vod pouze na Kladně budou přijímat ve středu 20. března vzorky vody od 8:00 do 16:00 hodin, pouze z jiného zdroje než je vodovod, pro zkrácený rozbor 5 nejrizikovějších základních chemických ukazatelů v hodnotě 560 Kč zdarma.
 

Výpravy na komín i do podzemí

Stará čistírnaSlavit se bude také ve staré čistírně odpadních vodPraze-Bubenči, kam jste zváni již v sobotu 23. března od 10:00 do 19:00 hodin.

V rámci Světového dne vody čistírna nabídne kromě běžných prohlídek také plavby na prámu v podzemní nádrži a vstup do původní odpadní stoky, samozřejmě vyčištěné a přichystané na návštěvníky. Těšit se můžete také na doprovodný naučný program a výstupy na ​větrací komín. Pro děti i dospělé bude připravena chemická laboratoř, kde se budou provádět pokusy nejen z vody. Prohlídky je nutné rezervovat předem na internetových stránkách staré čistírny. Jednotné vstupné je 200 Kč, výstup na komín po vnější straně komína vyjde na 180 Kč; výstup po vnější straně a spuštění vnitřkem na 260 Kč.
 
kominStará čistírna nedávno oslavila sto let od svého vzniku; národní kulturní památka byla postavena na začátku 20. století jako poslední článek stokové sítě v Praze a k čištění většiny odpadních vod sloužila až do roku 1967, kdy byla na nedalekém Císařském ostrově uvedena do provozu nová čistírna. Spíš než klasické muzeum pozoruhodná budova připomíná technický zámek, a tomu odpovídá i režim prohlídek. Jinak než s průvodcem se do jejích interiérů se zbytky dobových technologií zkrátka nepodíváte.
 

Na prohlídky zvou také přehrady a vodní elektrárny

Přehrada OrlíkDny otevřených dveří při příležitosti Světového dne vody pořádají také nejrůznější vodní elektrárny, zdymadla a technická zařízení na velkých řekách. Vstupné bývá zpravidla zdarma nebo symbolické, prohlídky začínají na hrázích nebo u vstupů do technických objektů, případně bývají označeny šipkami od parkoviště.

Světový den vody můžete v pátek 22. 3. oslavit také na VD Orlík, kde budou probíhat exkurze v elektrárně a na hrázi Orlíka od 14.hodin. Rezervace je však nutná předem, a to na e-mailu: pisecko@email.cz. V pátek budou k dispozici komentované prohlídky elektrárny Dlouhé stráně s výjezdem na dolní nádrž, které budou probíhat v 10:00, 12:00 a 14:00 hod.

Hučák v HradciNěkolik akcí připravilo Povodí Labe, které zve na  vodohospodářský dispečink i krátké plavby inspekčním plavidlem v Brandýse nad Labem a v Roudnici nad Labem. V pátek 22. 3. budou probíhat prohlídky elektrárny Hučák. V sobotu 23. 3. budou otevřeny vodní nádrže Mšeno (9 – 16 hod.) a Rozkoš (10 – 15 hod.), prohlídky s krátkými plavbami se budou konat v Roudnici nad Labem od 10 do 15 hodin. Otevřené dveře budou v tento den také od 10:00 do 16:00 na zdymadlech: VD Pardubice, VD Poděbrady, VD Brandýs nad Labem, VD Roudnice nad Labem a VD Střekov.

Povodí MoravyTen samý den (tedy v sobotu 23. března) se bude konat Světový den vody také na Povodí Moravy. Vodohospodáři zvou na prohlídku vodní nádrže Horní Bečva (sraz na hrázi), přehrady a Letovice (sraz na hrázi) a vodního díla Slušovice (sraz u domku hrázného). Návštěvníkům doporučujeme vhodnou obuv s neklouzavou podrážkou do vlhkého prostředí a vzhledem k nízkým teplotám v přístupových štolách i vhodné oblečení. Děti do 15 let věku se mohou prohlídek zúčastnit pouze s doprovodem dospělých. Prohlídky s průvodcem začínají vždy v celou hodinu od 9 do 14 hod.
 

Světový den vody na Vodárně v Kolíně

Vodárenská věž KolínKolínská vodárenská věž patří k dominantám města a po rekonstrukci byla otevřena jako rozhledna. Čtyřicet pět metrů vysoká věž nabízí vyhlídku z nejvyššího patra, bezbariérový ochoz a ve vodní nádrži videoprojekci na téma voda. Jedná o významnou technickou a architektonickou památkou postavenou podle plánu významného českého architekta Františka Jandy, žáka Jana Kotěry, která je cenným dokladem architektury celé 1. poloviny 20. století.

Přidejte se k oslavám Světového dne vody a navštivte rozhlednu, která ve dnech 22. až 24. 3. nabízí snížené vstupné 30 Kč. Otevřeno bude od 10:00 do 16:00 hodin.
Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Ve vodárně se seznámíte s chemickou úpravou říční vody a navštívíte vodárenskou věž. Otevřeno je pouze po předchozím objednání.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Orlická přehrada neboli Orlík

Orlická přehrada neboli Orlík

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Vodní nádrž Rozkoš – osmá největší přehrada v České republice

Vodní nádrž Rozkoš – osmá největší přehrada v České republice

Vodní nádrž Rozkoš bývá někdy přezdívaná Východočeské moře. Účelem vodního díla je protipovodňová ochrana, rekreace, vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití. Přehrada byla dostavěna roku 1969. Má rozlohu 800 hektarů a průměrnou hloubku 10 m.

Přehrada Mšeno v Jablonci nad Nisou

Přehrada Mšeno v Jablonci nad Nisou

Údolní nádrž Mšeno obecně nazývaná Jablonecká přehrada je největší přehradou v povodí Lužické Nisy. Proti její výstavbě, roku 1906, místní občané nejdříve bojovali, ale dnes jsou rádi, že zde je a že si zde mohou užívat v letních obdobích koupání, sportování a relaxaci, v zimě zase bruslení.

Další aktuality

10 tipů na výlety do zřícených kostelů aneb ve stínu i na výsluní

Zřícené kostely: tajemné, působivé a zvláštní památky provází jedinečné příběhy. Dozvíte se, že třeba z jednoho kostela sňali za minulého režimu střešní tašky a použili je na místní kravín, z jiného filmový štáb vyrobil peklo (i s obrázky čertů na stěnách!) a další zase zmizel pod zemí, aby se jako zázrakem vynořil po stovkách let.
Památky

10 tipů na výlety k opevněným kostelům aneb ve stínu i na výsluní

Příkopy a valy, robustní věže, okrouhlé bašty se střílnami a střeleckými ochozy i hradby široké několik metrů, za které by se nemusel stydět žádný hrad: to jsou opevněné kostely. V časech míru zalitých sluncem sloužily jako svatostánky, ovšem v dobách válečné vřavy a temna při nájezdech nepřátel a tažení vojsk poskytovaly lidem z okolí vojenskou ochranu a často se na dlouhé měsíce měnily v bezpečná útočiště.
Památky

Santini Immortalis – objevte známá i neznámá díla Jana Blažeje Santini-Aichela

3. února, symbolicky v den narození geniálního Jana Blažeje Santiniho-Aichla, začíná celoroční projekt Santini Immortalis, který připomíná osobnost a dílo výjimečného architekta. Rok 2023 přinese řadu zajímavých akcí, výstav, přednášek, prohlídek a workshopů. Jan Blažej Santini-Aichel (3. února 1677, Praha – 7. prosince 1723, Praha) byl významný český architekt italského původu, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Pracoval zejména pro církevní řády, ale nevyhýbal se ani zakázkám pro šlechtu. Stavby barokního architekta Santiniho-Aichela dodnes obdivují nejen laici, ale i současní architekti. Vtiskl neopakovatelný ráz nejen mnoha velkým a významným stavbám, ale i drobný kaplím a kostelíkům. Letos uplyne přesně 300 let od úmrtí slavného českého architekta italského původu. Objevte svět linií, kterými proniká světlo a Santiniho významné realizace na území Čech a Moravy. Kudy z nudy přináší tipy na návštěvu staveb postavených podle jeho návrhů.
Památky

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Kolik dětí měl Krok? Jak se jmenoval bratr Praotce Čecha? Jaké zvíře ulovil legendární silák Bivoj a kde najdete hrob statečného koně Šemíka? Uznejte sami, bez starých národních pověstí a legend by náš život byl pořádná nuda. K bájným dějinám naší vlasti se vrací otázky v televizních soutěžích, učíme se o nich v dějepise a kdekoho zajímá, jak to tenkrát vlastně bylo. Tak jak to tedy bylo…?
Památky