Úvod > Kalendář akcí > Sportovní akce > Výzkum a kroužkování ptáků na rybníce Řežabinec u Ražic
Sportovní akce

Výzkum a kroužkování ptáků na rybníce Řežabinec u Ražic

Přijďte se podívat na práci ornitologů. Ornitologická kroužkovací akce Acrocephalus (latinský název pro rod rákosníků), se koná v době mezi 24. červencem až 2. srpnem na rybníku Řežabinci u Ražic na Písecku.
Počítáte se mezi znalce ptáků? Nebo je prostě máte jen rádi? Nenechte si ujít příležitost, která se nabízí pouze jednou za rok u rybníka Řežabinec na Písecku. V termínu od 24. července do 2. srpna tu pořádají svůj výzkum ornitologové a rádi nechají veřejnost nahlédnout do své práce.

Odchyt a kroužkování ptáků probíhá do 13 speciálních sítí v celkové délce 222 metrů, které představují tři územně-biotopové okruhy. Akci Acrocephalus (což je latinský název pro rod rákosníků) pořádá Prácheňské muzeum v Písku od roku 1977, jedná se tedy o 46. ročník. Od roku 2002 ji vede současný zoolog muzea RNDr. Jiří Šebestian.

Za celou dobu bylo během výzkumu okroužkováno, změřeno, zváženo a všestranně vyzkoumáno přes 39 000 (39 634 přesně) ptačích jedinců ze 112 ptačích druhů. Co všechno se na ptácích zkoumá, popisuje Jiří Šebestian: Odchycení ptáci jsou odnášeni do tábora, kde je každý z nich podrobně popsán, okroužkován, zjištěna jeho kondice, tukové zásoby, určeno pohlaví a věk, stupeň pelichání a další.“ A jaké druhy nejčastěji končí v záchytných sítích? Těmi úplně nejvíce chytanými jsou rákosník obecný, rákosník zpěvný, budníček menší, rákosník proužkovaný a pěnice černohlavá. Ze zajímavějších druhů lze letos očekávat odchyt například slavíka modráčka, slavíka obecného, rákosníka velkého, cvrčilky slavíkové, ledňáčka říčního a při velkém štěstí i pěnice vlašské, krutihlava obecného, sýkořice vousaté a možná i bukáčka malého. Velmi vzácně pak skončí v sítích chřástal vodní, kropenatý nebo malý, křepelka polní nebo dravci a sovy.

Cílem odchytové kroužkovací akce je dlouhodobé monitorování stavu populace ptáků v jedné z ornitologicky nejvýznamnějších Národních přírodních rezervací v České republice. Takto dlouhodobý výzkumný projekt je ojedinělý v Evropě i ve světě a vzbuzuje proto velkou pozornost i ve vědecké obci. Mimo svůj význam pro vědu má však akce sloužit i pro veřejnost, zejména k propagaci ochrany přírody a v neposlední řadě při ní dochází k výcviku mladých adeptů kroužkování a budoucích biologů. Většina dnešních profesionálních jihočeských ornitologů kdysi začínala Akcí Acrocephalus a řada z nich se na tábor dosud vrací.

Přijet můžete kdykoliv mezi 6. – 18. hodinou, nejvíce však uvidíte, pokud dorazíte ráno. Kroužkování neprobíhá za nepříznivých podmínek pro ptáky, tedy za deště, silného větru a velkého horka. Můžete vyrazit s profesionály vybírat sítě, možná vás i nechají, poté co ptáky změří, vypustit je zase na svobodu.
 

Jak se k rybníku dostat

Při příjezdu do Ražic směrem od Písku zahněte ještě před železničním přejezdem doprava, tato silnička většinou není v navigacích. Narazíte na rybářskou baštu, přibližně sto metrů za ní je malé parkoviště, vjezd autem do rezervace je zakázán. Pěšky budete pokračovat po polní cestě mezi rybníkem a tůněmi, dojdete k pozorovací věži, kde už jistě spatříte natažené sítě. Dále pokračujte až k místu, kde po pravé straně tůně končí, zde zahnete doprava a narazíte na tábor výzkumníků.

Zimní dětský tábor ve Stáji Štětice

Kdo nechce strávit vánoční prázdniny na gauči u televize, může přijet na koňský tábor do Stájí Štětice.
Ražice, Jihočeský kraj

Zrnění – interaktivní pohybové představení pro všechny od 5 let

Jedinečné představení inspirované zrnem i příběhy každého z nás. Co ze mne vyroste? Kudy vede moje cesta? Jak pečovat o zrnko naděje? Přijďte s námi hledat zrnka otázek i odpovědí.
Písek, Jihočeský kraj

Rodinná interaktivní výstava Továrna na utopii

Přijďte prozkoumat rodinnou interaktivní výstavu inspirovanou utopickými motivy v díle Karla Čapka.
Písek, Jihočeský kraj

Živá výstava Jan a jaK dál v písecké Sladovně

Interaktivní výstava jako cesta běžně nepřístupnými místy galerie, která zkoumá život a myšlenka Jana Amose Komenského a umožňuje dětem i dospělým porovnat je se sebou samým.
Písek, Jihočeský kraj

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně

Na území Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně je na ploše 110,67 ha chráněn rozsáhlý komplex vodních, litorálních, bažinných a dalších mokřadních společenstev, vytvořených na ploše rybníka i v přilehlých tůních.
Kestřany, Jihočeský kraj

Socha dobrého vojáka Josefa Švejka v Putimi

Sochu dobrého vojáka Josefa Švejka naleznete v Putimi, za kamenným mostem. Jedná se o dílo akademického sochaře Františka Svátka, které bylo vytvořeno u příležitosti stého výročí od vzniku první světové války.
Putim, Jihočeský kraj

Četnická stanice v Putimi – připomínka Dobrého vojáka Švejka

V Putimi se odehrává část příběhu dobrého vojáka Švejka z románu českého spisovatele Jaroslava Haška. Fiktivní četnická stanice tak stále připomíná tento celosvětově známý román.
Putim, Jihočeský kraj

Kostel sv. Vavřince v Putimi

V místech, kde se dnes kostel sv. Vavřince nachází, byla v 11. století postavena kaple, jež byla nejdříve zasvěcena sv. Petru a později Nanebevzetí Panny Marie. V průběhu let byla kaple dostavována, až došlo k její přeměně na kostel, který byl později zasvěcen sv. Vavřinci, jáhnu a mučedníkovi.
Putim, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Putim v jižních Čechách

V penzionu Putim naleznete příjemné ubytování nedaleko královského města Písek v jižních Čechách. Součástí penzionu je krásná restaurace s příjemnou obsluhou. Penzion nabízí ubytování ve dvoulůžkových a čtyřlůžkových pokojích.
Putim, Jihočeský kraj

Penzion Benešovský mlýn Protivín

Benešovský mlýn leží v krásném prostředí na zlatonosné řece Blanici, jejíž slepé rameno mlýnem přímo protéká a roztáčí tak funkční mlýnské kolo. Zdejší nádherné okolí je navíc protkáno řadou cyklostezek a pěších tras.
Heřmaň, Jihočeský kraj

Hotel Buly v Písku

Hotel Buly je umístěn v klidné části města přitom nedaleko historického centra a slavného Kamenného mostu. V bezprostřední blízkosti hotelu je tenisový a fotbalový areál, zimní stadion, bowling, krytý i venkovní plavecký bazén, koupaliště a desítky kilometrů atraktivních cyklostezek.
Písek, Jihočeský kraj

Hotel Biograf v Písku

Luxusní čtyřhvězdičkový hotel v centru města Písku nabízí svým hostům nejen komfortní ubytování, bohaté snídaně, nekuřáckou kavárnu, finskou saunu a 2 moderně vybavené konferenční místnosti, ale i celou řadu dalších služeb, které jistě osloví i toho nejnáročnějšího hosta.
Písek, Jihočeský kraj