Úvod > Kalendář akcí > Výzkum a kroužkování ptáků na rybníce Řežabinec u Ražic
Výzkum a kroužkování ptáků na rybníce Řežabinec u Ražic
"> "> ">
26.7.
4.8.
+ Přidat foto

Výzkum a kroužkování ptáků na rybníce Řežabinec u Ražic

Kdy 26. červenec 2020 6:00 - 4. srpen 2020 18:00 Sportovní akce
Přijďte se podívat na práci ornitologů. Ornitologická kroužkovací akce Acrocephalus (latinský název pro rod rákosníků), se koná v době mezi 26. červencem až 4. srpnem na rybníku Řežabinci u Ražic na Písecku.
Místo: tábor u rybníka Řežabinec u Ražic
Čas: 26. 7. – 4. 8. 2020, návštěvní časy – denně od 6 do 18 hodin

 
Výzkum a kroužkování ptáků na rybníce Řežabinec u Ražic probíhá pod vedením zoologů Prácheňského muzea již 43 let a rok od roku přibývá zájemců, kteří mezi výzkumníky dorazí. Letošní odchyt ptactva v národní přírodní rezervaci Řežabinec, Řežabinecké tůně u Ražic v okrese Písek začne 28. července 2019 a potrvá déle než týden.

Akce je pořádána přírodovědným oddělením muzea pravidelně od roku 1977 – nejprve pod vedením RNDr. Karla Pecla, od roku 2002 ji vede RNDr. Jiří Šebestian, CSc., současný zoolog píseckého muzea.

Za tuto dobu bylo okroužkováno, změřeno, zváženo a všestranně vyzkoumáno přes 36 000 ptačích jedinců ze 107 ptačích druhů. U opeřenců je šetrným způsobem zjištěn stav tukových zásob, celková kondice, pelichání či opotřebení peří. Pozorovány jsou změny v počtech druhů během let i v jednotlivých biotopech. Důležitý je i odchyt ptáků, kteří již byli okroužkováni v minulých letech, u nich se zaznamenává například změna délky křídel a ocasů.

Dorazit na místo je ideální v ranních hodinách, kdy jsou ptáci v největší aktivitě. Ornitologové mezi sebe zvou všechny zájemce denně od 6 do 18 hodin, a každý má možnost se dívat nebo se i aktivně zapojit. V pravidelných intervalech výzkumníci vybírají 13 stálých stanovišť, na kterých je celkem rozprostřeno 222 metrů nárazových sítí. Nejčastěji chytanými druhy jsou rákosník obecný, rákosník zpěvný, budníček menší, rákosník proužkovaný a pěnice černohlavá. Ze zajímavějších druhů lze letos očekávat odchyt např. slavíka modráčka, slavíka obecného, rákosníka velkého, cvrčilky slavíkové, ledňáčka říčního a po letech snad opět i sýkořice vousaté a možná i bukáčka malého. A budeme-li mít velké štěstí, tak i chřástala vodního, kropenatého nebo malého, křepelky polní nebo některých menších dravců či sov.

Cílem odchytové kroužkovací akce je dlouhodobé monitorování stavu populace ptáků v jedné z ornitologicky nejvýznamnějších Národních přírodních rezervací v České republice. Takto dlouhodobý výzkumný projekt je ojedinělý v Evropě i ve světě a vzbuzuje proto velkou pozornost i ve vědecké obci. Vedle dlouhodobého výzkumu byl Řežabinec v roce 2002 také první lokalitou v České republice zařazenou do evropského výzkumu CES (Constant Effort Sites) a v roce 2004 byla celá lokalita vyhlášena mezi prvními Ptačími oblastmi v rámci evropské soustavy Natura 2000.
 

Jak se k rybníku dostat

Při příjezdu do Ražic směrem od Písku zahněte ještě před železničním přejezdem doprava, tato silnička většinou není v navigacích. Narazíte na rybářskou baštu, přibližně sto metrů za ní je malé parkoviště, vjezd autem do rezervace je zakázán. Pěšky budete pokračovat po polní cestě mezi rybníkem a tůněmi, dojdete k pozorovací věži, kde už jistě spatříte natažené sítě. Dále pokračujte až k místu, kde po pravé straně tůně končí, zde zahnete doprava a narazíte na tábor výzkumníků.
Celý popis
Naposledy změněno: 28. 7. 2020

Ubytování a restaurace v okolí