Úvod > Co chcete dělat? > Tvrz Mladějovice na Strakonicku
Památky

Tvrz Mladějovice na Strakonicku

Pozdně gotické sídlo Vrábských z 2. pol. 15. století, se strmými renesančními štíty a zbytky sgrafit se nachází nedaleko Cehnic na Strakonicku. Stavba dlouho chátrala, dnes prochází postupnou obnovou díky manželům Durychovým.
Celá tvrz v Mladějovicích byla ještě před několika lety v kritickém stavu, nikdo ji neudržoval a hrozilo, že se časem úplně zřítí. Krovy byly propadlé, statika narušená. Pak se ale objevili manželé Durychovi, kteří se rozhodli, že pozdně gotické sídlo přestavěné do renesanční podoby zachrání. Tvrz stojící 15 kilometrů od Strakonic koupili v roce 2009 a brzy nato se pustili i s dalšími lidmi do oprav. Rekonstrukce tvrze by měla skončit v roce 2024.
 
Vznikne zde audiovizuální dílna s možností profesionální tvorby filmů, nahrávací studio, keramická a výtvarná dílna, dramatický a hudební sál. V prvním patře pak bude muzeum raného křesťanství a dobová kaple. V okolní zahradě pak vznikne jedno pevné pódium a mobilní scéna pro hudebníky, divadelníky a letní kino až pro dvě stovky diváků.
 

Z historie tvrze:

První zprávy o Mladějovicích pocházejí z konce 13. století, kdy zde sídlili zemané, kteří měli ve znaku kozla. V letech 1368-1460 tvrz vlastnili Mladějovičtí z Mladějovic, kteří měli ve štítu sekeru s křížem nebo ruku s mečem. V roce 1415 podepsal Vilém z Mladějovic stížný list proti odsouzení M. J. Husa. Po Přibelovi nastoupil nový majitel tvrze Jan Tluksa z Vrabí, přívrženec panské jednoty, který podporoval proti Jiřímu z Poděbrad Zdeňka ze Šternberka. Z těchto důvodů přitáhli v roce 1467 do Mladějovic Písečtí a Vodňanští a zdejší tvrz dobyli a rozmetali. Rod Mladějovických vlastnil statek do 17. století, pak byl v roce 1622 prodán Ferdinandovi Rudolfovi Lažanskému z Bukové. Od té doby přestal být samostatným statkem, takže tvrz byla nadále užívána jen jako obydlí úředníků spravujících statek a následně obyvatel dvora.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Zámek Štěkeň – Domov Panny Marie

Zámek Štěkeň – Domov Panny Marie

Štěkeň, Jihočeský kraj
Penzion Putim v jižních Čechách

Penzion Putim v jižních Čechách

Putim, Jihočeský kraj
Penzion Benešovský mlýn Protivín

Penzion Benešovský mlýn Protivín

Heřmaň, Jihočeský kraj
Statek paní Lucie v jižních Čechách

Statek paní Lucie v jižních Čechách

Litochovice, Jihočeský kraj