Úvod > Aktuality > Vydejte se po stopách husitů a užijte si rekonstrukci bitvy u Sudoměře

Vydejte se po stopách husitů a užijte si rekonstrukci bitvy u Sudoměře

Vydáno 17. března 2019 Zážitky
I v roce 2019 se uskuteční rekonstrukce bitvy. Bude to v sobotu 23. března. Bitva připomene 599 let od prvního slavného vítězství husitů, které se uskutečnilo u rybníků Markovec a Škaredý nedaleko Sudoměře. Diváci uvidí strhující příběh, kdy Jan Žižka s hrstkou husitů slavně porazil jízdu křížovníků a katolických pánů.
Koncem března roku 1420 se u Sudoměře střetl husitský oddíl s mnohem početnějším a lépe vyzbrojeným vojskem katolických šlechticů. Výsledkem byla potyčka, která vstoupila do českých učebnic dějepisu jako bitva u Sudoměře – a právě na rekonstrukci této bitvy vás zveme. 


Kdy a kudy na bitevní pole

Bitav u SudoměřeRekonstrukci bitvy u Sudoměře pořádá občanské sdružení Plzeňský Landfrýd. Rekonstrukce začínají od 14:00 a od 16:00. V 10:00 bude zahájení a v 13:00 pietní akt u památníku Jana Žižky. V bitvě se můžete těšit krom husitských vozů také na více než 200 bojujících a obrněné jezdce. Po celý den bude probíhat zajímavý program. Krom dobového tábora a tržiště uvidíte šermířské souboje, rytíře na koních, krásné tanečnice i sokolníka. Zahraje i historická kapela. Nebudou chybět ani hry pro děti jako střelby ku ptáku, boj na kládě a dřevěný klikotoč.

Rekonstrukce bitvy se odehraje ve stejných místech jako potyčka před 599 lety, na prostranství mezi rybníky Markovcem a Škaredým. Orientace je snadná, turistické značky sem vedou ze tří stran, od Sudoměře, Lhoty u Kestřan i z Mladějovic. Už zdálky je navíc vidět mohutný, 16 m vysoký žulový pomník, který v roce 1925 vytvořil sochař Emanuel Kodet.
 

Vozová hradba, děla a tržiště

SudoměřO husitech si můžeme myslet ledacos, ale důvodů, proč se bitva u Sudoměře zapsala do dějin, je hned několik. Šlo o první větší vítěznou bitvu husitských válek, v níž navíc husité údajně poprvé v praxi vyzkoušeli fintu s vozovou hradbou. Zajímavé jsou i údaje o počtu účastníků: Zatímco husitů bylo asi čtyři sta, a to včetně žen a dětí, proti nim stálo přibližně tisíc těžkooděnců. Ti si navíc u Sudoměře uřízli pořádnou ostudu, když se pokusili přes dno vypuštěného rybníka Škaredý vpadnout husitům do zad a nakonec skončili potupně zaboření do bláta.

bitva u sudoměřeV blátě se sice u Sudoměře nebojuje, ale přesto se můžete těšit na spousty zajímavostí – rytířské turnaje, soutěže pro děti, tržiště, dobovou hudbu nebo historické tance. Bojová vřava vypukne dokonce dvakrát, a to ve 14.00 a v 16.00 hodin odpoledne. Na bojišti uvidíte vojska katolických pánů, rytíře, husitské pěšáky, vozy, koně, hákovnice i děla. Prohlédnete si také vojenský tábor, ochutnáte pivo, víno či medovinu a nachystáno je i stylové občerstvení.