Úvod > Co chcete dělat? > Tlustá Berta v Třeboni alias Víla Zlaté stoky
Památky

Tlustá Berta v Třeboni alias Víla Zlaté stoky

Ve Zlaté stoce poblíž Hradecké brány upoutá vaši pozornost socha ženy stojící ve vodě. Říká se jí Tlustá Berta nebo Těhotná víla.
Na okraji historického centra Třeboně se nachází velmi neobvyklá socha. Jde o vodní vílu, která stojí ve Zlaté stoce a zdá se, že zálibně pozoruje své velké břicho. Někteří ji říkají Tlustá Berta (zřejmě podle nedalekých Bertiných lázní), jiní zastávají názor, že jde pravděpodobně o sochu těhotné ženy. Socha se dokonce dočkala kompromisu v podobě přezdívky "Těhotná víla". Každopádně jde o zpodobnění ženy kyprých tvarů, jejíž vzhled doplňují živé "vlasy" – rostliny rostoucí z její hlavy.

Socha je zhotovena z kamene a oficiálně se jmenuje "Vodní žena". Plastika studentek ČVUT Terezy Obermannové a Jitky Weinerové vznikla na letním studentském sympoziu Ledenický hliňák 1994.

Jedna z autorek, Jitka Weinerová, se ke svému dílu vyjádřila těmito slovy: "Zadání z radnice bylo oživit parter města. Každý si vybral jemu milé místo. Nám se líbila představa podpořit zákoutí potoka. Břečťan na březích nás oslovil natolik, že z toho byla Vodní víla. Břicho má jako znamení plodnosti a také proti klišé, že víly jsou éterické vyzábliny. Má křivky tam, kde jsou nutné, aby byla nejen vílou, ale i ženou a matkou. Stojí ve vodě, v pro ni domovském prostředí a s klidem pozoruje život pod hladinou. Neshlíží se, nepodbízí, jen tak existuje."

 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmany 21 v Třeboni

Apartmany 21 v Třeboni

Třeboň, Jižní Čechy
Penzion U Zlaté stoky

Penzion U Zlaté stoky

Třeboň, Jižní Čechy
Hotel Myslivna v Třeboni

Hotel Myslivna v Třeboni

Třeboň, Jižní Čechy