ÚvodCo chcete dělat?PamátkyProcházka Těšínem – jedno město ve dvou zemích
Radnice v Českém Těšíně
Památky

Procházka Těšínem – jedno město ve dvou zemích

Procházka Těšínem je nenáročná a zavede návštěvníky na místa, kde se psala historie. Těšín je jedním z mála měst na světě, jehož středem prochází státní hranice. Tento přeshraniční česko-polský výlet je jako stvořený pro rodiny s dětmi nebo milovníky historie.
Těšín je jedním z mála měst na světě, jehož středem prochází státní hranice. K rozdělení města státní hranicí došlo po 1. světové válce, resp. až v roce 1920 a následně více jak 80 let městem procházela přísně střežená státní hranice. Ta vedla středem koryta řeky Olše (Olzy). Volný pohyb mezi oběma částmi Těšína umožnil až vstup obou zemí, tedy Česka a Polska, do Schengenského prostoru v roce 2007.

Nádražní budova v Českém Těšíně pochází z roku 1889. Od roku 2006 je kulturní památkou. Mezi nejvýznamnější osobnosti, které nádražní budovu navštívily, patřil císař František Josef I. (v r. 1890 a 1906) a bulharský car Ferdinand I. v roce 1916. V letech 1889-1890 na těšínské nádraží zastavoval také Orient Express.

Českotěšínská radnice byla postavena podle projektu Viléma Richtra v roce 1928. Těžko si představit, že ještě před sto lety (do roku 1932) stála uprostřed současného náměstí zděná chalupa, kterou vlastnila rodina Tetlova. Právě rodina Tetlova poskytla potřebné pozemky na výstavbu nové radnice.

V nově zrekonstruované Historické budově Muzea Těšínska je k vidění expozice Příběh Těšínského Slezska. V multimediální expozici se návštěvníci seznámí s přírodními poměry, s počátky dolování uhlí, etnografickými, uměleckými a jinými sbírkami nebo rodem Piastovců. Expozice je doplněna řadou projekcí, dotykovými monitory a interaktivními prvky.

Park Masarykovy sady byl zřízen roku 1813 a je oblíbeným místem procházek obyvatel města. V blízkosti parku stojí kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a neogotická kaplička z červených cihel. Na adrese Masarykovy sady 18 se nachází nejstarší nesakrální budova v Českém Těšíně. Byla vybudována v roce 1833. Pravděpodobně se jednalo o jednu z dvorských budov Dominika Contessa, těšínského kupce původem z Itálie. Tak už víte, po kom je nazvána místní část Kontešinec?

U Masarykových sadů, na levém břehu řeky Olše (Olzy) stojí Čítárna a kavárna AVION. Z její terasy je krásný výhled přes řeku na Zámeckou horu s Piastovskou věží a románskou rotundou sv. Mikuláše v Cieszyně. Naproti kavárny Avion se nachází turistické informační centrum.

Rotunda na Zámecké hoře pochází z 11. stol. a je jednou z nejstarších památek polského stavitelství. Z opodál stojící Piastovské věže vysoké 29 m je krásný výhled na dvojměstí Český Těšín – Cieszyn a nedaleké svahy Beskyd. V 19. století byl Habsburky vybudován Těšínský zámek (Zamek Cieszyn), ve kterém dnes sídlí Hudební škola (Szkoła Muzyczna) a jsou organizovány zajímavé výstavy.

Základy barokního kostel sv. Máří Magdalény pochází ze 13. století. Nachází se v něm hrobka Přemysla I. (Przemysław I Noszak). Hrobka Přemysla I. pochází z dílny Petra Parléře. Věděli jste, že Přemysl I. byl diplomatem ve službách Karla IV.? A odkud pochází jeho přídomek „Nošák“? Kvůli dně (onemocnění kloubů) se špatně pohyboval, a proto byl nošen v křesle.

Náměstí v Cieszyně (Rynek) vzniklo koncem 15. stol. a jeho podoba se během staletí různě měnila, např. z důvodu požárů, kterými bylo město v minulosti mnohokrát postiženo.

Nedaleko náměstí stojí Larischův palác (Pałac Larischa). V Larischově paláci od roku 1931 sídlí Muzeum Těšínského Slezska (Muzeum Slaska Cieszyńskiego), kterému se někdy po svém zakladateli Leopoldu Šeršníkovi říká „Šeršníkovo muzeum“.

Studna Tří bratří
Podle legendy byla Studna Tří bratří v roce 810 místem setkání tří bratří z rodu Piastovců – Bolka, Leška a Češka. Ti se po dlouhém putování potkali právě zde a založili město Těšín. Městská práva získal Těšín v roce 1290, ale první známky osídlení objevené na Zámecké hoře pocházejí už z 5 stol. př. n. l.

Od Studny Tří bratří návštěvníky dovedou úzké uličky zpět k řece Olši (Olze). 

Sportovní lávka propojuje oba břehy řeky Olše (Olzy), a tím i rekreační zóny Českého Těšína a Cieszyna. Park Adama Sikory byl založen v roce 1909. Jedinečná atmosféra vybízí k procházce a posezení ve zdejší restauraci. Najdeme zde zmenšeninu Piastovské věže. Nachází se zde dětské hřiště.

Provozovatel

Regionální rada rozvoje a spolupráce v Třinci, z. s.

Nádražní 348, 739 61 Třinec
739 61 Třinec
Tel.:
+420 605 297 428
Tel.:
+420 605 297 413
Email:
management@tesins...
Email:
sikorova@regrada.cz
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://www.tesin...
GPS:
49,687589 18,662214
 
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Aktuality

Soutěž Po stopách dřeva, železa a lidí v Těšínském Slezsku

Vydejte se Po stopách dřeva, železa a lidí v Těšínském Slezsku. Navštivte zajímavá místa a prohlédněte si i 2 nově otevřené expozice. Odměňte se nejen jedinečnými zážitky, ale i hodnotnými cenami, které nám do soutěže věnovali naši partneři.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Beactive day ve Fitmama studiu

Zdravá žena je krásná žena. Přijďte udělat něco pro své zdraví. Zacvičíme si a budeme si povídat o stravě při hubnutí v těhotenství i po porodu.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Večer s vůní hroznů 2.0

Přijďte na ochutnávku vína, jakou Třinec ještě nezažil!
Třinec, Moravskoslezský kraj

Soutěž Po stopách dřeva, železa a lidí v Těšínském Slezsku

Vydejte se Po stopách dřeva, železa a lidí v Těšínském Slezsku. Navštivte zajímavá místa a prohlédněte si i 2 nově otevřené expozice. Odměňte se nejen jedinečnými zážitky, ale i hodnotnými cenami, které nám do soutěže věnovali naši partneři.
Vendryně, Moravskoslezský kraj

Těšínský jazzový festival

Těšínský jazzový festival je regionálním festivalem dvou příhraničních měst Český Těšín a Cieszyn a zároveň jednou z nejvýznamnějších a ojedinělých hudebních událostí příhraniční oblasti Těšínského Slezska, který svému mezinárodnímu publiku přináší tradiční i nové jazzové vlny.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Genealogická poradna

Kdo jsme, odkud jsme přišli? Kdo byli naši předkové, čím se živili, jak žili? To jsou otázky, které si spousta lidí v průběhu svého života položí.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Genealogická poradna

Kdo jsme, odkud jsme přišli? Kdo byli naši předkové, čím se živili, jak žili? To jsou otázky, které si spousta lidí v průběhu svého života položí.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Štětcem, tužkou i dlátem – Díla regionálních umělců ve sbírkách Muzea Těšínska

Výstava představí část z bohatého kulturního dědictví regionu zastoupenou ve sbírkách Muzea Těšínska. Návštěvníci si mohou prohlédnout malby, kresby, grafiky a plastiky již nežijících autorů, kteří se narodili, pobývali či jsou jinak spjati s oblastí Těšínského Slezska.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Těšínské Slezsko pěšky i na kole

Nejvýchodnější cíp Česka nabízí hustou síť turistických tras vedoucích hlavně v oblasti Moravskoslezských a Slezských Beskyd. Avšak ani o cyklotrasy zde není nouze. Objevovat Těšínské Slezsko lze pěšky i na kole.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Cyklotrasa podél řeky Olše v českopolském příhraničí

Cyklotrasa č. 10 se vine podél řeky Olše a nabízí jedinečné zážitky. O tom svědčí její oblíbenost. V soutěži Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje se umístila na 2. místě. Ze sedla kola návštěvníci mohou poznat krásy i zajímavosti českopolského příhraničí – Těšínského Slezska.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Via Czechia – Stezka Slezskem

Stezka Slezskem nabízí průchod pohraničními oblastmi českého Slezska mezi Rychlebskými horami a Slezskými Beskydy. Její krajní body tvoří na západě trojmezí Moravy, Slezska a Polska a na východě nejvýchodnější bod ČR. Stezka Slezskem je alternativou Severní stezky v její nejvýchodnější části.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Po stopách dřeva, železa a lidí – za historií Těšínského Slezska

Poznejte nejen hutnickou historii Těšínského Slezska. Nová tematická trasa představuje 16 zajímavých míst spjatých s historií dřeva, železa a lidí, a to v české i polské části Těšínského Slezska.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Přeshraniční semafor v Těšínském Slezsku

Plánování výletů na česko-polské hranici usnadní Přeshraniční semafor.
Třinec, Moravskoslezský kraj

MTB Beskydy – trasy pro horská kola v Beskydech

Všichni nadšení cyklisté na horských kolech určitě ocení speciální trasy pro MTB v Beskydech, regionu Těšínské Slezsko. Projekt "MTB Beskydy" je turistickým produktem zaměřeným na aktivní turistiku na česko-polské hranici s důrazem na horskou cyklistiku.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Steel Ring – nejrychlejší půjčovna motokár

Moderní motokárová dráha o délce 1150 m, kterou stojí za to navštívit.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Těšínské Slezsko Region Card 2024+

Poznávejte Těšínské Slezsko s regionální kartou Těšínské Slezsko Region Card 2024+, díky které ušetříte, a navíc poznáte ta nejzajímavější místa v Těšínském Slezsku. Kartu v podobě slevových voucherů lze získat zdarma u smluvních partnerů.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Včeláska – zdravé vánoční cukroví

Ručně dělané vánoční cukroví z těch nejkvalitnějších surovin bez lepku a bez cukru, ale se spustí lásky. Dle domluvy lze cukroví objednat také ve verzi bez ořechů, Regan nebo bez laktózy.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Penzion Svět

Penzion se nachází 5 minut pěší chůze od hlavního autobusového stanoviště v Třinci.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Steelhouse

Budova nabízí zejména restaurační a hotelové služby. Restaurace je k dispozici pro širokou veřejnost již od brzkého rána s nabídkou bohatých snídaní.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Kopečková

Marek Žyla absolvoval různá školení v Itálii, převážně pak v Bologni, Miláně a Rimini. Po 15 letech snů, příprav, studia se to konečně povedlo a s manželkou Žanetou otevřeli v Třinci Kopečkovou.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Hotel Vitality – hotel ve Vendryni

Hotel Vitality se nachází ve Vendryni v podhůří Těšínských Beskyd v těsné blízkosti turistických tras a CHKO Beskydy. Hotel poskytuje široké zázemí firmám, sportovně založené klientele i rodinám s dětmi. Hotel disponuje unikátním dvoupatrovým wellness.
Vendryně, Moravskoslezský kraj

Penzion a restaurace Mlýn Ropice – útulné ubytování uprostřed přírody

Užijte si dovolenou nebo si zpříjemněte služební cestu v útulném Penzionu Mlýn v Ropici s nádechem starého vodního mlýnu, který se nachází v krásném lesnatém prostředí přímo pod golfovým areálem.
Ropice, Moravskoslezský kraj

Restaurace na Golfu v Ropici

Pokud hledáte restauraci v klidném a nerušeném prostředí, zpříjemněte si volné chvíle návštěvou naši Restauraci Golf Ropice, jejíž součástí je bar a venkovní posezení s krbem.
Ropice, Moravskoslezský kraj

Pekárna U Hranice

Kamil Sirotek se po 13 letech práce v pražské restauraci Pizza Nuova posunul o 400 km dál za svým kamarádem Honzou Florkem, který dlouhá léta provozoval podnik v Londýně a dneska má Těšínskou Radegastovnu.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj