Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Procházka Těšínem – jedno město ve dvou zemích
Radnice v Českém Těšíně
Památky

Procházka Těšínem – jedno město ve dvou zemích

Procházka Těšínem je nenáročná a zavede návštěvníky na místa, kde se psala historie. Těšín je jedním z mála měst na světě, jehož středem prochází státní hranice. Tento přeshraniční česko-polský výlet je jako stvořený pro rodiny s dětmi nebo milovníky historie.
Těšín je jedním z mála měst na světě, jehož středem prochází státní hranice. K rozdělení města státní hranicí došlo po 1. světové válce, resp. až v roce 1920 a následně více jak 80 let městem procházela přísně střežená státní hranice. Ta vedla středem koryta řeky Olše (Olzy). Volný pohyb mezi oběma částmi Těšína umožnil až vstup obou zemí, tedy Česka a Polska, do Schengenského prostoru v roce 2007.

Nádražní budova v Českém Těšíně pochází z roku 1889. Od roku 2006 je kulturní památkou. Mezi nejvýznamnější osobnosti, které nádražní budovu navštívily, patřil císař František Josef I. (v r. 1890 a 1906) a bulharský car Ferdinand I. v roce 1916. V letech 1889-1890 na těšínské nádraží zastavoval také Orient Express.

Českotěšínská radnice byla postavena podle projektu Viléma Richtra v roce 1928. Těžko si představit, že ještě před sto lety (do roku 1932) stála uprostřed současného náměstí zděná chalupa, kterou vlastnila rodina Tetlova. Právě rodina Tetlova poskytla potřebné pozemky na výstavbu nové radnice.

V nově zrekonstruované Historické budově Muzea Těšínska je k vidění expozice Příběh Těšínského Slezska. V multimediální expozici se návštěvníci seznámí s přírodními poměry, s počátky dolování uhlí, etnografickými, uměleckými a jinými sbírkami nebo rodem Piastovců. Expozice je doplněna řadou projekcí, dotykovými monitory a interaktivními prvky.

Park Masarykovy sady byl zřízen roku 1813 a je oblíbeným místem procházek obyvatel města. V blízkosti parku stojí kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a neogotická kaplička z červených cihel. Na adrese Masarykovy sady 18 se nachází nejstarší nesakrální budova v Českém Těšíně. Byla vybudována v roce 1833. Pravděpodobně se jednalo o jednu z dvorských budov Dominika Contessa, těšínského kupce původem z Itálie. Tak už víte, po kom je nazvána místní část Kontešinec?

U Masarykových sadů, na levém břehu řeky Olše (Olzy) stojí Čítárna a kavárna AVION. Z její terasy je krásný výhled přes řeku na Zámeckou horu s Piastovskou věží a románskou rotundou sv. Mikuláše v Cieszyně. Naproti kavárny Avion se nachází turistické informační centrum.

Rotunda na Zámecké hoře pochází z 11. stol. a je jednou z nejstarších památek polského stavitelství. Z opodál stojící Piastovské věže vysoké 29 m je krásný výhled na dvojměstí Český Těšín – Cieszyn a nedaleké svahy Beskyd. V 19. století byl Habsburky vybudován Těšínský zámek (Zamek Cieszyn), ve kterém dnes sídlí Hudební škola (Szkoła Muzyczna) a jsou organizovány zajímavé výstavy.

Základy barokního kostel sv. Máří Magdalény pochází ze 13. století. Nachází se v něm hrobka Přemysla I. (Przemysław I Noszak). Hrobka Přemysla I. pochází z dílny Petra Parléře. Věděli jste, že Přemysl I. byl diplomatem ve službách Karla IV.? A odkud pochází jeho přídomek „Nošák“? Kvůli dně (onemocnění kloubů) se špatně pohyboval, a proto byl nošen v křesle.

Náměstí v Cieszyně (Rynek) vzniklo koncem 15. stol. a jeho podoba se během staletí různě měnila, např. z důvodu požárů, kterými bylo město v minulosti mnohokrát postiženo.

Nedaleko náměstí stojí Larischův palác (Pałac Larischa). V Larischově paláci od roku 1931 sídlí Muzeum Těšínského Slezska (Muzeum Slaska Cieszyńskiego), kterému se někdy po svém zakladateli Leopoldu Šeršníkovi říká „Šeršníkovo muzeum“.

Studna Tří bratří
Podle legendy byla Studna Tří bratří v roce 810 místem setkání tří bratří z rodu Piastovců – Bolka, Leška a Češka. Ti se po dlouhém putování potkali právě zde a založili město Těšín. Městská práva získal Těšín v roce 1290, ale první známky osídlení objevené na Zámecké hoře pocházejí už z 5 stol. př. n. l.

Od Studny Tří bratří návštěvníky dovedou úzké uličky zpět k řece Olši (Olze). 

Sportovní lávka propojuje oba břehy řeky Olše (Olzy), a tím i rekreační zóny Českého Těšína a Cieszyna. Park Adama Sikory byl založen v roce 1909. Jedinečná atmosféra vybízí k procházce a posezení ve zdejší restauraci. Najdeme zde zmenšeninu Piastovské věže. Nachází se zde dětské hřiště.

Provozovatel

Regionální rada rozvoje a spolupráce v Třinci, z. s.

Nádražní 348, 739 61 Třinec
739 61 Třinec
Tel.:
+420 605 297 428
Tel.:
+420 605 297 413
Email:
management@tesins...
Email:
sikorova@regrada.cz
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://www.tesin...
GPS:
49,687589 18,662214
 
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Advent a vánoční strom v Těšíně

Adventní čas v Těšíně je naplněn koledami, vánočními trhy, společným setkáváním a sváteční atmosférou blížících se svátečních dnů. Přijďte si užít akci "Vánoční strom", která se uskuteční na obou březích řeky Olše – v Českém Těšíně i Cieszynie.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Terry Haas – výstava ke 100. výročí narození v Českém Těšíně

Výstavu ke 100. výročí narození světoznámé umělkyně Terry Haass připravil spolek Respekt a tolerance ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc. Součástí výstavy je filmový dokument Olgy Špátové s názvem Terry z Montmartru.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Plebiscit 1920 – Plebiscyt 1920

Výstava byla připravena ve spolupráci českých a polských historiků pod autorským vedením PhDr. Tomáše Ruska ze Slezské univerzity v Opavě v rámci přeshraničního projektu Těšínské Slezsko / Śląsk Cieszyński 1920–2021, realizovaného společně Slezskou univerzitou v Opavě a Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Vánoční punč v Jablunkovském centru kultury a informací

Přijďte s námi nasát adventní atmosféru a dát si vánoční punč.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Vánoční punč v Jablunkovském centru kultury a informací

Přijďte s námi nasát adventní atmosféru a dát si vánoční punč.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Vánoční punč v Jablunkovském centru kultury a informací

Přijďte s námi nasát adventní atmosféru a dát si vánoční punč.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Novoroční čtyřlístek – hvězdicový výstup na Prašivou

Novoroční výstup k chatě Prašivá na Frýdecko-Místecku se koná po 12. Vyjít můžete kdykoliv, v cíli jste očekávání mezi 11 a 14 hodinou.
Vyšní Lhoty, Moravskoslezský kraj

Večerní prohlídky pivovaru Radegast

Chcete-li si odpočinout od adventních trhů a sladké chuti cukroví či svařeného vína, vydejte se na netradiční večerní prohlídku pivovaru Radegast v Nošovicích s čelovkami a s rozšířenou ochutnávkou piva o Volbu sládků – Půlnoční, Black IPA. Prohlídky se konají ve středu 6., 13. a 20. prosince.
Nošovice, Moravskoslezský kraj

Těšínské Slezsko pěšky i na kole

Nejvýchodnější cíp Česka nabízí hustou síť turistických tras vedoucích hlavně v oblasti Moravskoslezských a Slezských Beskyd. Avšak ani o cyklotrasy zde není nouze. Objevovat Těšínské Slezsko lze pěšky i na kole.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Cyklotrasa podél řeky Olše v českopolském příhraničí

Cyklotrasa č. 10 se vine podél řeky Olše a nabízí jedinečné zážitky. O tom svědčí její oblíbenost. V soutěži Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje se umístila na 2. místě. Ze sedla kola návštěvníci mohou poznat krásy i zajímavosti českopolského příhraničí – Těšínského Slezska.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Via Czechia – Stezka Slezskem

Stezka Slezskem nabízí průchod pohraničními oblastmi českého Slezska mezi Rychlebskými horami a Slezskými Beskydy. Její krajní body tvoří na západě trojmezí Moravy, Slezska a Polska a na východě nejvýchodnější bod ČR. Stezka Slezskem je alternativou Severní stezky v její nejvýchodnější části.
Třinec, Moravskoslezský kraj

MTB Beskydy – trasy pro horská kola v Beskydech

Všichni nadšení cyklisté na horských kolech určitě ocení speciální trasy pro MTB v Beskydech, regionu Těšínské Slezsko. Projekt "MTB Beskydy" je turistickým produktem zaměřeným na aktivní turistiku na česko-polské hranici s důrazem na horskou cyklistiku.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Steel Ring – nejrychlejší půjčovna motokár

Moderní motokárová dráha o délce 1150 m, kterou stojí za to navštívit.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Těšínské Slezsko Region Card

Těšínské Slezsko Region Card je slevová karta, která vám umožní plnohodnotně prožít letní nebo zimní dovolenou v turistické oblasti Těšínské Slezsko s heslem: Více zážitků za méně peněz!
Třinec, Moravskoslezský kraj

Muzeum Třineckých železáren a města Třince

Muzeum Třineckých železáren a města Třince v současné době spravuje tyto výstavní prostory – stálou expozici, tři místnosti pro konání krátkodobých výstav a Galerii Na schodech. Stálá expozice představuje návštěvníkům chronologicky, podrobně a poutavě vývoj a rozvoj dějin Třineckých železáren a měst
Třinec, Moravskoslezský kraj

Cyklostezka Olše z Bukovce do Bohumína

Dálková cyklotrasa Bohumín – Bukovec, v terénu značená jako číslo 10, začíná v Bukovci a téměř po celé trase vede kolem řeky Olše (Olzy) a končí v Bohumíně, kde se Olše vlévá do Odry. Trasa měří celkem 80 km.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Včeláska – zdravé vánoční cukroví

Ručně dělané vánoční cukroví z těch nejkvalitnějších surovin bez lepku a bez cukru, ale se spustí lásky. Dle domluvy lze cukroví objednat také ve verzi bez ořechů, Regan nebo bez laktózy.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Penzion Svět

Penzion se nachází 5 minut pěší chůze od hlavního autobusového stanoviště v Třinci.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Steelhouse

Budova nabízí zejména restaurační a hotelové služby. Restaurace je k dispozici pro širokou veřejnost již od brzkého rána s nabídkou bohatých snídaní.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Kopečková

Marek Žyla absolvoval různá školení v Itálii, převážně pak v Bologni, Miláně a Rimini. Po 15 letech snů, příprav, studia se to konečně povedlo a s manželkou Žanetou otevřeli v Třinci Kopečkovou.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Hotel Vitality – hotel ve Vendryni

Hotel Vitality se nachází ve Vendryni v podhůří Těšínských Beskyd v těsné blízkosti turistických tras a CHKO Beskydy. Hotel poskytuje široké zázemí firmám, sportovně založené klientele i rodinám s dětmi. Hotel disponuje unikátním dvoupatrovým wellness.
Vendryně, Moravskoslezský kraj

Penzion a restaurace Mlýn Ropice – útulné ubytování uprostřed přírody

Užijte si dovolenou nebo si zpříjemněte služební cestu v útulném Penzionu Mlýn v Ropici s nádechem starého vodního mlýnu, který se nachází v krásném lesnatém prostředí přímo pod golfovým areálem.
Ropice, Moravskoslezský kraj

Restaurace na Golfu v Ropici

Pokud hledáte restauraci v klidném a nerušeném prostředí, zpříjemněte si volné chvíle návštěvou naši Restauraci Golf Ropice, jejíž součástí je bar a venkovní posezení s krbem.
Ropice, Moravskoslezský kraj

Pekárna U Hranice

Kamil Sirotek se po 13 letech práce v pražské restauraci Pizza Nuova posunul o 400 km dál za svým kamarádem Honzou Florkem, který dlouhá léta provozoval podnik v Londýně a dneska má Těšínskou Radegastovnu.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj