Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Těšínské Slezsko pěšky i na kole
Nejvýchodnější bod a trojmezí
Letní sporty

Těšínské Slezsko pěšky i na kole

Nejvýchodnější cíp Česka nabízí hustou síť turistických tras vedoucích hlavně v oblasti Moravskoslezských a Slezských Beskyd. Avšak ani o cyklotrasy zde není nouze. Objevovat Těšínské Slezsko lze pěšky i na kole.
Jedinečné výhledy a klid – to jsou Těšínské Beskydy
Těšínské Beskydy jsou protkány řadou turistických tras vedoucích k místním horským chatám, které jsou zde téměř na každém kopci. Krásné výhledy do krajiny se nabízejí z několika zdejších rozhleden.

Na hoře Čantoryji, „slezském Blaníku“ s vojskem rytířů v nitru hory, se tyčí kovová rozhledna o výšce 29 m. Nabízí úchvatné výhledy na Lysou horu, Malou a Velkou Fatru na Slovensku a samozřejmě okolní beskydské vrcholy.

Kaple sv. Anny s rozhlednou leží na hřebenové trase Kozubová – Kamenitý – Slavíč. Cestou se nabízejí jedinečné výhledy nejen do údolí Lomné a na prales Mionší, ale také na Moravskoslezské Beskydy, včetně Lysé hory. Turisticky velmi atraktivní je také hřebenovka z Lomné přes Muřinkový vrch, Velký Polom a Severku do Mostů u Jablunkova. Z části vede po československé hranici a je součástí pochodu „Stezka Českem“. Nedaleko Velkého Polomu se nachází rozhledna Tetřev. Byla postavena teprve nedávno, v roce 2011. V interiéru zaujme zajímavou světelnou scenérií a kovovým točitým schodištěm.

Díky blízkosti hranic s Polskem a Slovenskem má zdejší gastronomie svá specifika. Bramborové placky, halušky nebo polský bigos – to jsou místní speciality, na které budou vaše chuťové buňky dlouho a rády vzpomínat.
 
Pohodové i náročné – takové je Těšínské Slezsko na kole
Také cyklisté si v Těšínském Slezsku přijdou na své. Těšínské Slezsko se pyšní hustou sítí cyklotras různé obtížnosti. Těšínské Beskydy prověří fyzickou zdatnost a odhodlání. Rovinatý terén kolem Olše je zase ideální pro pohodové výlety s dětmi nebo pro aktivní seniory.

Územím Těšínského Slezska prochází několik regionálních cyklotras. Stěžejní v rámci Těšínského Slezska je cyklotrasa č. 10, označována jako „Olše – Olza“ nebo také jako „Desítka“. Začíná v Bukovci, kopíruje tok řeky Olše (Olzy) a končí v Bohumíně u hraničního přechodu s Polskem (Chałupki). Délka trasy je necelých 80 km a v terénu je po celé své délce značena tradičním způsobem, tj. žlutými cedulkami s číslem cyklotrasy. Je sjízdná na běžném cykloturistickém kole. Na Jablunkovsku a Třinecku vede po silnicích a místních komunikacích, na Karvinsku pak po samostatné cyklostezce v bezprostřední blízkosti řeky Olše.

Na cyklotrase č. 10 je několik zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Mezi ně patří např. Muzeum trojmezí v Jablunkově, Muzeum Těšínska v Českém Těšíně a Zámecký vrch v Cieszyně (Polsko), Archeopark Chotěbuz – Podobora, Rybí dům v Chotěbuzi, zámek Fryštát v Karviné nebo přírodní památka Meandry Odry v Bohumíně.

Pro svou nenáročnost je především rodinami s dětmi velmi oblíbená „Lomňanská cyklostezka“. Začíná v nejvýchodnějším městě Česka, v Jablunkově. Po 3 km, u železničního viaduktu, pak začíná samostatná cyklostezka vhodná i pro inline bruslaře. Vine se podél toku v příjemném stínu okolních stromů a dovede cyklisty do centra Dolní Lomné, kde se nachází restaurace i cukrárna, a dále až do Horní Lomné.

V minulosti vzniklo v Těšínském Slezsku několik „tematických“ cyklotras. Jsou značeny originálním logem a cyklisty provedou zajímavými místy v horském i podhorském terénu. Tyto okruhy jsou pro svou délku, a často i vzhledem k převýšení, velmi náročné. Je ale možné je rozdělit na kratší úseky, případně využitím cyklotras v okolí vytvořit kratší nebo méně náročnou variantu.

Trojmezí Cyklotrack je 90 km dlouhý, fyzicky náročný okruh, který v sobě zahrnuje horské a podhorské úseky. Nejvyšším bodem na trase je vrchol Javorový (1 032 m n. m.). Cyklisty trasa zavede také na česko-polsko-slovenské trojmezí na Hrčavě.

Další tematickou trasou na území Těšínského Slezska je cyklotrasa Po stopách hutnictví. Je dlouhá něco málo přes 60 km a spojuje místa spjatá s historií hutnictví na Třinecku a Jablunkovsku.

Pro vyznavače horské cykloturistiky je k dispozici mobilní aplikace MTB Beskydy. Ta kromě horských cyklotras na české straně Těšínského Slezska zahrnuje také horské cyklotrasy na polské straně. Trasy jsou rozděleny podle obtížnosti. Ať už dáte přednost pěší turistice nebo výletům na kole, Těšínské Slezsko nabízí nespočet zážitků. Bohatá historie a zachovalá beskydská příroda, to jsou jedinečné kulisy pro Vaši dovolenou v nejvýchodnějším cípu Česka.

Provozovatel

Regionální rada rozvoje a spolupráce v Třinci, z. s.

Nádražní 348, 739 61 Třinec
739 61 Třinec
Tel.:
+420 605 297 428
Email:
management@tesins...
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://www.tesin...
GPS:
49,687589 18,662214
 
 

Časová náročnost

3,5 hodiny

 
 

Advent a vánoční strom v Těšíně

Adventní čas v Těšíně je naplněn koledami, vánočními trhy, společným setkáváním a sváteční atmosférou blížících se svátečních dnů. Přijďte si užít akci "Vánoční strom", která se uskuteční na obou březích řeky Olše – v Českém Těšíně i Cieszynie.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Terry Haas – výstava ke 100. výročí narození v Českém Těšíně

Výstavu ke 100. výročí narození světoznámé umělkyně Terry Haass připravil spolek Respekt a tolerance ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc. Součástí výstavy je filmový dokument Olgy Špátové s názvem Terry z Montmartru.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Den válečných veteránů v Českém Těšíně

U příležitosti konce první světové války se celosvětově slaví 11. listopadu Den válečných veteránů.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Plebiscit 1920 – Plebiscyt 1920

Výstava byla připravena ve spolupráci českých a polských historiků pod autorským vedením PhDr. Tomáše Ruska ze Slezské univerzity v Opavě v rámci přeshraničního projektu Těšínské Slezsko / Śląsk Cieszyński 1920–2021, realizovaného společně Slezskou univerzitou v Opavě a Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Vánoční punč v Jablunkovském centru kultury a informací

Přijďte s námi nasát adventní atmosféru a dát si vánoční punč.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Vánoční punč v Jablunkovském centru kultury a informací

Přijďte s námi nasát adventní atmosféru a dát si vánoční punč.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Vánoční punč v Jablunkovském centru kultury a informací

Přijďte s námi nasát adventní atmosféru a dát si vánoční punč.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Vánoční punč v Jablunkovském centru kultury a informací

Přijďte s námi nasát adventní atmosféru a dát si vánoční punč.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Procházka Těšínem – jedno město ve dvou zemích

Procházka Těšínem je nenáročná a zavede návštěvníky na místa, kde se psala historie. Těšín je jedním z mála měst na světě, jehož středem prochází státní hranice. Tento přeshraniční česko-polský výlet je jako stvořený pro rodiny s dětmi nebo milovníky historie.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Cyklotrasa podél řeky Olše v českopolském příhraničí

Cyklotrasa č. 10 se vine podél řeky Olše a nabízí jedinečné zážitky. O tom svědčí její oblíbenost. V soutěži Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje se umístila na 2. místě. Ze sedla kola návštěvníci mohou poznat krásy i zajímavosti českopolského příhraničí – Těšínského Slezska.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Via Czechia – Stezka Slezskem

Stezka Slezskem nabízí průchod pohraničními oblastmi českého Slezska mezi Rychlebskými horami a Slezskými Beskydy. Její krajní body tvoří na západě trojmezí Moravy, Slezska a Polska a na východě nejvýchodnější bod ČR. Stezka Slezskem je alternativou Severní stezky v její nejvýchodnější části.
Třinec, Moravskoslezský kraj

MTB Beskydy – trasy pro horská kola v Beskydech

Všichni nadšení cyklisté na horských kolech určitě ocení speciální trasy pro MTB v Beskydech, regionu Těšínské Slezsko. Projekt "MTB Beskydy" je turistickým produktem zaměřeným na aktivní turistiku na česko-polské hranici s důrazem na horskou cyklistiku.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Steel Ring – nejrychlejší půjčovna motokár

Moderní motokárová dráha o délce 1150 m, kterou stojí za to navštívit.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Těšínské Slezsko Region Card

Těšínské Slezsko Region Card je slevová karta, která vám umožní plnohodnotně prožít letní nebo zimní dovolenou v turistické oblasti Těšínské Slezsko s heslem: Více zážitků za méně peněz!
Třinec, Moravskoslezský kraj

Muzeum Třineckých železáren a města Třince

Muzeum Třineckých železáren a města Třince v současné době spravuje tyto výstavní prostory – stálou expozici, tři místnosti pro konání krátkodobých výstav a Galerii Na schodech. Stálá expozice představuje návštěvníkům chronologicky, podrobně a poutavě vývoj a rozvoj dějin Třineckých železáren a měst
Třinec, Moravskoslezský kraj

Cyklostezka Olše z Bukovce do Bohumína

Dálková cyklotrasa Bohumín – Bukovec, v terénu značená jako číslo 10, začíná v Bukovci a téměř po celé trase vede kolem řeky Olše (Olzy) a končí v Bohumíně, kde se Olše vlévá do Odry. Trasa měří celkem 80 km.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Včeláska – zdravé vánoční cukroví

Ručně dělané vánoční cukroví z těch nejkvalitnějších surovin bez lepku a bez cukru, ale se spustí lásky. Dle domluvy lze cukroví objednat také ve verzi bez ořechů, Regan nebo bez laktózy.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Penzion Svět

Penzion se nachází 5 minut pěší chůze od hlavního autobusového stanoviště v Třinci.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Steelhouse

Budova nabízí zejména restaurační a hotelové služby. Restaurace je k dispozici pro širokou veřejnost již od brzkého rána s nabídkou bohatých snídaní.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Kopečková

Marek Žyla absolvoval různá školení v Itálii, převážně pak v Bologni, Miláně a Rimini. Po 15 letech snů, příprav, studia se to konečně povedlo a s manželkou Žanetou otevřeli v Třinci Kopečkovou.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Hotel Vitality – hotel ve Vendryni

Hotel Vitality se nachází ve Vendryni v podhůří Těšínských Beskyd v těsné blízkosti turistických tras a CHKO Beskydy. Hotel poskytuje široké zázemí firmám, sportovně založené klientele i rodinám s dětmi. Hotel disponuje unikátním dvoupatrovým wellness.
Vendryně, Moravskoslezský kraj

Penzion a restaurace Mlýn Ropice – útulné ubytování uprostřed přírody

Užijte si dovolenou nebo si zpříjemněte služební cestu v útulném Penzionu Mlýn v Ropici s nádechem starého vodního mlýnu, který se nachází v krásném lesnatém prostředí přímo pod golfovým areálem.
Ropice, Moravskoslezský kraj

Restaurace na Golfu v Ropici

Pokud hledáte restauraci v klidném a nerušeném prostředí, zpříjemněte si volné chvíle návštěvou naši Restauraci Golf Ropice, jejíž součástí je bar a venkovní posezení s krbem.
Ropice, Moravskoslezský kraj

Pekárna U Hranice

Kamil Sirotek se po 13 letech práce v pražské restauraci Pizza Nuova posunul o 400 km dál za svým kamarádem Honzou Florkem, který dlouhá léta provozoval podnik v Londýně a dneska má Těšínskou Radegastovnu.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj