V noci z 20. na 21. srpna 1968 začala
okupace Československa, která zcela zastavila reformní politický vývoj Pražského jara.
Brno bylo mezi prvními městy, která byla okupována, a jeho obyvatelé vyjádřili svůj nesouhlas formou tichého protestu. Černé prapory, protiokupační nápisy ve výlohách, na zdech, tramvajích a dalších místech jasně vysvětlovaly okupantům nesmyslnost fašistické kontrarevoluce, která byla záminkou pro vpád.
Nápis na Merhautově ulici vznikl v těchto dnech a
přečkal dlouhých 56 let jako memento vypjatých událostí konce srpna roku 1968. Po podepsání Moskevského protokolu, který znamenal konec Pražského jara a nástup normalizace, byly všechny nápisy a připomínky okupace pečlivě ničeny. Je proto s podivem, že se tento poměrně velký a nápadný nápis dochoval až do dnešních dnů.
Nápis byl v roce 2024 odborně konzervován zaměstnanci
Muzea města Brna. Iniciativa k zachování tohoto pamětního místa vzešla od místních obyvatel a Muzeem města Brna,
Moravským zemským muzeem, organizací
Paměť národa a městskou částí
Brno – Sever.