Úvod > Co chcete dělat? > Betonová křesla v brněnském Bronxu
Památky

Betonová křesla v brněnském Bronxu

Brňané si mohou odpočinout v černobílých betonových ušácích, které se vyskytují na území takzvaného brněnského Bronxu. Křesla vznikají díky projektu Brnox II, jehož autorkou je výtvarnice Kateřina Šedá, která se prostředím vyloučených oblastí zabývá už několik let.
Velká betonová křesla s namalovaným vzorem a kostky, které váží okolo 600 kilogramů, jsou od července 2021 k vidění na několika místech Brna, v lokalitě s pověstí nechvalně známého místa. Jde o součást projektu Brnox, jehož cílem je revitalizace čtvrti s průmyslovou minulostí, nyní často označované za vyloučenou lokalitu. Právě to se rozhodla změnit umělkyně Kateřina Šedá, jejíž projekt Brnox II navazuje na stejnojmennou první část, která spatřila světlo světa už v roce 2017. Kostky slouží jako mobiliář a navíc jako infosystém.

Netradiční posezení se nachází ve Vranovské ulici a naproti základní škole v Merhautově ulici anebo na cyklostezce u řeky Svitavy. Součástí projektu jsou kromě černobílých betonových křesel a kostek také stejnobarevné malby na ulici Hvězdová, na mostě na ulici Vlhká a u parčíku Pohoda. Posezení v betonových ušácích si můžete vyzkoušet, jen si dejte pozor, jsou oproti běžným křeslům dosti tvrdá.

Brněnský Bronx se nachází kolem Bratislavské ulice a Cejlu, na severovýchodě od centra města, na rozhraní dvou městských částí. Ještě donedávna se sem kromě místních odvážil málokdo. Zdejší čtvrti se kvůli velkému hluku, vysoké kriminalitě a omšelému vzhledu už půlstoletí neřekne jinak než Bronx. Nutno říci, že se však v poslední době výrazně mění k lepšímu.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí