Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Napoleon v Brně 2023
Historické a vojenské akce

Napoleon v Brně 2023

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihomoravský kraj nebo navštivte Historické a vojenské akce v celé ČR.
Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města.
Podnětem pro uspořádání této akce byly skutečné historické události, neboť 20. listopadu 1805 přijel francouzský císař se svým vojskem do Brna a ubytoval se v Místodržitelském paláci. Francouzská armáda tehdy obsadila město prakticky bez boje, rakouská posádka opustila dokonce i pevnost Špilberk a ustoupila k Olomouci. Napoleonovi a jeho vojákům tak město poskytlo nedobrovolně zázemí, které potřeboval pro přípravu nadcházející vítězné bitvy u Slavkova (2. prosince 1805).

Dne 20. listopadu, ve středu, přijíždí do města císař Napoleon. Bez okázalostí, v prostém šedém plášti, na koni, provázen nejbližším štábem a osobní stráží. Jeho příjezd a pobyt je však následně oslavován tím, že obyvatelé musí do svých oken vyložit zapálené svíce. Možná slavnostní iluminace? Podle pozdějších pověstí mělo osvětlení fungovat tak, aby bylo případně zabráněno útoku na císaře vedeného z oken. Jedna příprava atentátu je historicky skutečně zadokumentována. Dne 29. listopadu odjel císař do prostoru budoucího slavkovského bojiště, kde byl  bitvou dne 2. prosince určen další vývoj v Evropě na mnoho let dopředu.

Program s Napoleonem a jeho vojáky začíná v 17:30 hod. před Místodržitelským palácem na Moravském náměstí v Brně (ve kterém v roce 1805 pobýval Napoleon celkem 15 dní). V 17:40 hod. se vyrazí historický průvod s císařem Napoleonem. Kočár doprovodí bubeníci a 20 jezdců na koních. V 17:50 průvod dorazí na nám. Svobody a o chvíli později na Dominikánské náměstí před Novou radnici. Zde se uskuteční ceremonie předání klíčů od města – v 18:00 si je Napoleon vyzvedne z rukou primátorky JUDr. Markéty Vaňkové na Dominikánském nám. Následovat bude deklarace císaře Napoleona. V 18:20 se průvod vydá ke katedrále sv. Petra a Pavla. V 19:00 hodin proběhne v katedrále na Petrově modlitba za oběti válek a pietní chvíle doplněná uvedením části připravované "Symfonie Austerlitz".
 

Program celého dne: 


I. část akce:

 • 10:00 Zahájení akce na hlavním bastionu. Slavnostní salva děl.
 • 11:00 Představení Rakouské armády. Historie – situace v Brně roku 1805 v českém království. 
 • 12:00 Prezentace Ruské armády. Historie – Rusko-Rakouská koalice. Poslední salva z děl. 
 • 13:00 Představení Brněnské městské domobrany. Historie – situace v Brně a okolí před bitvou.
 • 14:00 Příjezd Muratových jezdců – představení francouzského jezdectva. Střet s ustupujícími ruskými kozáky. Historie – "Když Francouzi zabrali Brno". 
 • 14:30 Příjezd generálního inspektora francouzské armády. Historie o převzetí pevnosti. Napoleonův pobyt v Brně
 • 15:00 Představení Francouzské armády. Historie – přípravy na bitvu u Slavkova.
 • 16:00 Konec I. části, salva děl. 
 

II. část akce:

 • 17:30 Setkání Napoleona s Rytíři vína na Moravském náměstí. Řazení průvodu a příprava na trasu. 
 • 17:40 Historický průvod vojáků na koních s Napoleonem městem Brnem.
 • 17:50 Příchod průvodu na nám. Svobody. 
 • 18:00 Ceremonie předání klíče od města z ruky primátorky JUDr. Markéty Vaňkové na Dominikánském nám. Deklarace císaře Napoleona. 
 • 18:20 Odchod průvodu do katedrály sv. Petra a Pavla. 
 • 19:00 In Nomine – pietní chvíle doplněná uvedením části připravované "Symfonie Austerlitz 1805". Modlitba za oběti válek. 
 • 19:30 Ukončení akce Napoleon v Brně.

Aktuality

Velikonoční festival duchovní hudby – Schola Gregoriana Pragensis: Eben

Věhlasná Schola Gregoriana Pragensis se po pěti letech vrací na festival jako svrchovaný a autentický interpret zásadních liturgických skladeb Petra Ebena.
Brno, Jihomoravský kraj

Velikonoční festival duchovní hudby – Tenebrae I: Hurník, Klauda

Prolnutí světových premiér soudobých kompozic českých a moravských autorů nejlépe naplňují letošní temné hodiny.
Brno, Jihomoravský kraj

Den Brna 2024

Na památku úspěšné obrany města Brna před švédskými vojsky v roce 1645 se pravidelně v srpnu koná akce Den Brna. Nechybí na ni připomínka dvou hlavních postav bitvy – Raduita de Souches a generála Torstensona.
Brno, Jihomoravský kraj

Bedřich Smetana 200

Na 2. března 2024 připadá 200. výročí narození Bedřicha Smetany, zakladatele české národní hudby. Koncerty Filharmonie Brno nabídnou nejen hudbu Smetanovu, ale i dvou skladatelů, kteří jeho tvorbu významně ovlivnili.
Brno, Jihomoravský kraj

Bedřich Smetana – Prodaná nevěsta

Jak prodat nevěstu? Nejlépe prostřednictvím inscenace režiséra Ondřeje Havelky.
Brno, Jihomoravský kraj

Bedřich Smetana – Dalibor

Smetanův Dalibor vypráví příběh touhy po pomstě, milostné vášně a politických intrik. Byl Dalibor padouchem či hrdinou?
Brno, Jihomoravský kraj

JazzFestBrno 2024

Celoroční mezinárodní festival JazzFestBrno 2024 se stává rájem pro držitele Grammy. Do léta nabídne Snarky Puppy, zpěvačku Samaru Joy, trumpetistu Chrise Bottiho nebo banjistu Bélu Flecka.
Brno, Jihomoravský kraj

JazzFestBrno 2024

Celoroční mezinárodní festival JazzFestBrno 2024 se stává rájem pro držitele Grammy. Do léta nabídne Snarky Puppy, zpěvačku Samaru Joy, trumpetistu Chrise Bottiho nebo banjistu Bélu Flecka.
Brno, Jihomoravský kraj

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác – z důvodu rekonstrukce uzavřeno

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici Brno předměstí Vídně, která přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla.
Brno, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí

Římskokatolický kostel Zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše apoštola, známý jako kostel svatého Tomáše, se nachází v městské části Brno-střed na Moravském náměstí. Jeho počátky sahají do 14. století. Kostel byl během staletí mnohokrát přestavován. Současná barokní podoba je ze 17. století.
Brno, Jihomoravský kraj

Kino Scala v Brně

První univerzitní kino v Česku provozuje Masarykova univerzita ve spolupráci se společností Aeropolis. V sezóně 2023/24 je z technicko-provozních důvodů mimo provoz.
Brno, Jihomoravský kraj

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.
Brno, Jihomoravský kraj

Lázeňské a relaxační centrum Rašínova v Brně

Zažijte příjemnou pohodu přímo v centru Brna – v bazénu, vířivce, sauně nebo v posilovně. Dobrou kávu vám připraví v prvním patře budovy Lázní Rašínova.
Brno, Jihomoravský kraj

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.
Brno, Jihomoravský kraj

Jumping Fitness Brno

Chcete si dát pořádně do těla? Jumping neboli trampolínky jsou zábavný způsob, jak toho docílit. Přijďte si to zkusit – trenéři vám zaručí, že toho nebudete litovat! Zkuste Jumping, každý si přece rád poskočí!
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Půjčovna elektrických dvoukolek v Brně

Poznejte Brno z jedinečné perspektivy elektrické dvoukolky a spojte jedinečný zážitek z jízdy s objevováním města a jeho zajímavostí.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Jakoby

Vychutnejte si skvělou atmosféru na Jakubském náměstí v centru Brna přímo z restaurace Jakoby.
Brno, Jihomoravský kraj

Výčep Na stojáka na Jakubském náměstí v Brně

Výčep Na stojáka se nachází pár desítek metrů za kostelem sv. Jakuba v Brně. Milovníkům piva nabízí pivo z menších pivovarů v perfektní kvalitě a pivní speciály. Nechybí ani obědové menu a nejrůznější pochoutky k pivu.
Brno, Jihomoravský kraj

Rumový a koktejlový bar Cubana v Brně

Cubana bar je rozdělený na několik částí, což vám umožní usadit se na místo, které vyhovuje vaší náladě.
Brno, Jihomoravský kraj

Beer Restaurant Panoptikum v Brně

V restauraci Panoptikum v Brně ochutnáte nejen kuchyni, která ladí ke zlatavému moku, ale také pokrmy zaměřené na moderní gastronomii.
Brno, Jihomoravský kraj

Soul Bistro v Brně

Autentické bistro Soul najdete v Brně v Jezuitské ulici, vaří pouze z čerstvých surovin. Můžete si pochutnat na české kuchyni a nechat se hýčkat nabídkou lahodných pokrmů.
Brno, Jihomoravský kraj

Shot bar v Brně

Nově otevřený bar v centru Brna nabízí široký výběr prémiových destilátů z celého světa.
Brno, Jihomoravský kraj

Element Restaurant & Bar v Brně

Element v sobě kloubí prvotřídní gastronomii a koktejly. Za jejich světem inspirovaným menu z lokálních surovin stojí zcestovalý šéfkuchař Tomáš Reger, který nasbíral gastronomické zkušenosti z celého světa, a jeho jídlo doplňují drinky od barmanského šampióna Jana Lišky.
Brno, Jihomoravský kraj

Hotel Avion v Brně

Objekt navržený architektem Bohuslavem Fuschem na parcele široké pouhých osm metrů prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Při rekonstrukci se vycházelo jednak z projektu architektky Evy Jiřičné, ale také z původních plánů Bohuslava Fuchse. Hotel nově otevřel po rekonstrukci v květnu 2022.
Brno, Jihomoravský kraj