Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Napoleon v Brně 2022
Historické a vojenské akce

Napoleon v Brně 2022

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města.
Podnětem pro uspořádání této akce byly skutečné historické události, neboť 20. listopadu 1805 přijel francouzský císař se svým vojskem do Brna a ubytoval se v Místodržitelském paláci. Francouzská armáda tehdy obsadila město prakticky bez boje, rakouská posádka opustila dokonce i pevnost Špilberk a ustoupila k Olomouci. Napoleonovi a jeho vojákům tak město poskytlo nedobrovolně zázemí, které potřeboval pro přípravu nadcházející vítězné bitvy u Slavkova (2. prosince 1805).

Dne 20. listopadu, ve středu, přijíždí do města císař Napoleon. Bez okázalostí, v prostém šedém plášti, na koni, provázen nejbližším štábem a osobní stráží. Jeho příjezd a pobyt je však následně oslavován tím, že obyvatelé musí do svých oken vyložit zapálené svíce. Možná slavnostní iluminace? Podle pozdějších pověstí mělo osvětlení fungovat tak, aby bylo případně zabráněno útoku na císaře vedeného z oken. Jedna příprava atentátu je historicky skutečně zadokumentována. Dne 29. listopadu odjel císař do prostoru budoucího slavkovského bojiště, kde byl  bitvou dne 2. prosince určen další vývoj v Evropě na mnoho let dopředu.

Akce začíná v 17:00 hod. před Místodržitelským palácem na Moravském náměstí v Brně (ve kterém v roce 1805 pobýval Napoleon celkem 15 dní). V 17:00 hod. se vyrazí historický průvod s císařem Napoleonem. Kočár doprovodí bubeníci a 20 jezdců na koních. V 17.30 dorazí průvod na Dominikánské náměstí před Novou radnici. Zde se uskuteční ceremonie předání klíčů od města. V 18:00 se průvod vydá ke katedrále sv. Petra a Pavla. V 18:15 hodin proběhne v katedrále na Petrově modlitba za oběti válek.
 

Program akce: 

  • 17:00 zahájení – vstup císaře Napoleona do města Brna – průvod městem
  • 17:30 vstup průvodu do prostoru Nové radnice: ceremonie předání klíčů od města primátorkou města Brna – paní Markétou Vaňkovou
  • 18:00 odchod do katedrály sv. Petra a Pavla 
  • 18:15  slavností shromáždění v katedrále, zakončené pietním aktem a modlitbou
  • 18:45 konec akce

Vyhlídkové kolo na Moravském náměstí v Brně

Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidí návštěvníci nad střechy starého Brna, dohlédnou na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Jízda trvá minimálně pět minut.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Pojízdná klubovna v Praze

Klubovna na kolejích, plná skvělé muziky a fajn lidí.
Brno, Jihomoravský kraj

Výstava Oldřicha Tichého v Brně

Zveme vás na výstavu Oldřicha Tichého, která se uskuteční od 8.12.2022 do 31.1.2023 v galerii Graciano na Veselé 39 v Brně.
Brno, Jihomoravský kraj

Krajem vína – Májové putování okolím Modrých Hor 2023

Užijte si zvlněnou vinařskou krajinu s dalekými výhledy a zažijte atmosféru pozdního jara mezi vinicemi. Na kole nebo pěšky vyrazíte v sobotu 20. května z Velkých Pavlovic objevovat Modré hory.
Brno, Jihomoravský kraj

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici Brno předměstí Vídně, která přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla.
Brno, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí

Římskokatolický kostel Zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše apoštola, známý jako kostel svatého Tomáše, se nachází v městské části Brno-střed na Moravském náměstí. Jeho počátky sahají do 14. století. Kostel byl během staletí mnohokrát přestavován. Současná barokní podoba je ze 17. století.
Brno, Jihomoravský kraj

Kino Scala v Brně

První univerzitní kino v Česku provozuje Masarykova univerzita ve spolupráci se společností Aeropolis.
Brno, Jihomoravský kraj

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Jakoby

Vychutnejte si skvělou atmosféru na Jakubském náměstí v centru Brna přímo z restaurace Jakoby.
Brno, Jihomoravský kraj

Výčep Na stojáka na Jakubském náměstí v Brně

Výčep Na stojáka se nachází pár desítek metrů za kostelem sv. Jakuba v Brně. Milovníkům piva nabízí pivo z menších pivovarů v perfektní kvalitě a pivní speciály. Nechybí ani obědové menu a nejrůznější pochoutky k pivu.
Brno, Jihomoravský kraj

Rumový a koktejlový bar Cubana v Brně

Cubana bar je rozdělený na několik částí, což vám umožní usadit se na místo, které vyhovuje vaší náladě.
Brno, Jihomoravský kraj

Beer Restaurant Panoptikum v Brně

V restauraci Panoptikum v Brně ochutnáte nejen kuchyni, která ladí ke zlatavému moku, ale také pokrmy zaměřené na moderní gastronomii.
Brno, Jihomoravský kraj