Úvod > Aktuality > Zdolejte Jizerské tisícovky na běžkách!
Zdolejte Jizerské tisícovky na běžkách!
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Zdolejte Jizerské tisícovky na běžkách!

  • Vydáno29. ledna 2022
Vzpomínáte si na legendární závod na běžkách „Jizerské tisícovky“? Jezdíval se každou zimu vždy v lednu a účastníci měli zdolat co nejvíce tisícových vrcholů Jizerských hor za jeden den. Závod byl sice před několika lety zrušen, a navíc současná pandemická situace nedovoluje pořádání hromadných akcí, ale proč si neudělat výlet po stopách tohoto slavného vytrvalostního a orientačního závodu po své vlastní ose? Na horách panují ideální sněhové podmínky, tak hurá do bílé krajiny!
Jizerky BukovecZkusíte zdolat jizerské vrcholy jako vzpomínku na slavný závod? Jizerské tisícovky se jely poprvé roku 1983 a naposledy v roce 2017. Cílem bylo navštívit co nejvíce tisícových vrcholů Jizerských hor v daný den. Start byl od 6:00 a cíle muselo být dosaženo do 21:00 hodin. Trasa a tempo záleželo pouze na volbě závodníků. A z toho můžeme vycházet i dnes. Pečlivě si zvolte trasu a vyrazte do stopy hned ráno. Nemusíte se bát, trasy byly v pátek 28.1.2022 upraveny, Jizerská o.p.s upravuje rolbou a skútry přes 200 km tratí Jizerské magistrály a tentokrát zajela i do Studeného údolí a dokonce i k Novému Městu pod Smrkem! Projeté jsou všechny trasy Jizerské magistrály a její odbočky.

BěžkyZávod obvykle začínal a končil v Tanvaldu u sportovní haly, ale jako místa startu doporučujeme i další východiště běžeckých stop, například Kořenov (U Zvonku), Polubný (parkoviště U pralinky), Martinské údolí, parkoviště Souš nebo Josefův důl (Peklo). Nejznámější výchozí body v Bedřichově (centrální parkoviště, Maliník) nebo Jizerku (Bukovec) není třeba představovat. Určitě si s sebou vezměte vydatnou svačinu, čelovku a mapu nebo GPS navigaci. Hodit se bude i výstroj pro případ zhoršeného počasí.
 

Zvolte si správnou trasu a dobré parťáky

jizerské horyTradičně byly do závody zařazeny tyto jizerskohorské tisícovky: Smrk 1 124 m, Jizera 1 122 m, Černá hora 1 085 m, Smědavská hora 1 084 m, Holubník 1 070 m, Sněžné věžičky 1 055 m, Černý vrch 1 026 m, Jelení stráň 1 017 m, Ptačí kupy 1 013 m, Knajpa 1 012 m, Polední kameny 1 006 m, Bukovec 1 005 m, Milíř 1 002 m a Zámky 1 002 m. Nyní zde kontrolory již nepotkáte, přesto (nebo právě proto) si užijete nejen „výživný“ výlet, ale i špetku dobrodružství. Odměnou vám bude skvělý pocit ze zdolání této velké a obtížné výzvy i kót, které někdy není lehké v zasněženém terénu dobýt. Určitě se na tuto výpravu nevydávejte sami, zkuste sestavit tým kamarádů nebo sportovních členů rodiny.
 
Jizerské horyPůvodní nápad na pořádání Jizerských tisícovek se zrodil v hlavě Josefa KunyTanvaldu, kterému nikdo neřekl jinak než než Joe, v roce 1981. Tento milovník přírody, turista a nadšenec pro Jizerské hory si nejdříve projel trasu sám, aby zjistil, zda je reálné vše zvládnout a také zorganizovat jako veřejnou turisticko-sportovní akci. Prvního oficiálního ročníku se tak Jizerské hory dočkaly o dva roky později, tedy v sobotu 22. ledna 1983. Labutí píseň závodu dozněla 21. ledna 2017.
Jizerské hory na běžkách – běžecký okruh z Maliníku k Hašlerce

Jizerské hory na běžkách – běžecký okruh z Maliníku k Hašlerce

Také vám vadí tlačenice na jizerskohorských hřebenech a hledáte klidnější místa, kde si nerušeně zaběžkovat svým tempem, aniž by vás míjeli desítky „polykačů kilometrů“? Pak vyzkoušejte nové okruhy okolo Maliníku na Vysokém hřebeni a zpět pod Prostředním hřebenem.

Sedlo Maliníku v Jizerských horách

Sedlo Maliníku v Jizerských horách

Sedlo Maliník v Jizerských horách leží v nadmořské výšce 845 metrů nad mořem nedaleko Bedřichova. Pro mnoho sportovců představuje vstupní bránu na Jizerskou magistrálu. Kromě přilehlého parkoviště se zde nachází také oblíbený kiosek s občerstvením.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Přírodní rezervace Ptačí kupy

Přírodní rezervace Ptačí kupy

Ptačí kupy jsou skalní skupinou tří skalních masivů v Jizerských horách. V severozápadním svahu se nachází stejnojmenná přírodní rezervace, chránící smíšené vrcholové lesy a skalní útvary. Na vrcholu a v okolí značné polomy a imisemi zdevastovaný původní prales.

Protržená přehrada v Jizerských horách

Protržená přehrada v Jizerských horách

Přehrada na řece Bílé Desné leží u obce Desná, v nadmořské výšce 806 m n. m. Její stavba byla dokončena v roce 1915, ale hned v září následujícího roku došlo k jejímu protržení.

Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50

Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

Vrchol Jizera v jizerském pralese

Vrchol Jizera v jizerském pralese

Dominantou střední části Jizerských hor je mohutný masiv Jizery, druhé nejvyšší hory. Jizera je součástí hejnického hřebene a její z daleka viditelné vrcholové skalisko je opatřeno upravenou vyhlídkou, z níž je majestátný kruhový rozhled.

Sedlo Holubníku

Sedlo Holubníku

Velmi známé místo mezi Černou horou (1085 m) a Holubníkem (1070 m) s malým rašeliništěm, přes nějž vede mezi zakrslými smrky dřevěný povalový chodník. V sedle je tradiční přístřešek, často v nepříznivém počasí vyhledávaný turisty putujícími touto nepříliš zarostlou částí Jizerských hor.

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava je královnou mezi jizerskohorskými chatami, první zmínka o ní pochází z již roku 1814. Chata leží v nadmořské výšce 847 m u sezónně otevřené Smědavské silnice a tvoří významný turistický bod v Jizerských horách.

Horská stanice Knajpa

Horská stanice Knajpa

Kiosek stojí na křižovatce turistických cest na úpatí hory Jizery u rezervace Klečové louky. Německé jméno křižovatka dostala podle bývalé dřevorubecké chaty. Z vrcholových rašelinišť Na Knajpě odtékají vody do čtyř stran a dvou moří.

Přehrada Souš v Jizerských horách

Přehrada Souš v Jizerských horách

Vodní nádrž Souš (Soušská přehrada) postavená v letech 1911–1915 na Černé Desné leží nad městem Desná v Jizerských horách. Podél přehrady vede cesta na Smědavu, která spojuje Tanvaldsko s Frýdlanstkem, otevřená je však pouze v letních měsících.

Hřebínek v Jizerských horách

Hřebínek v Jizerských horách

Rozcestí Hřebínek leží na křižovatce pěti cest a patří k nejznámějším odpočinkovým místům Jizerek. Občerstvení i přístřeší za špatného počasí zde zajišťuje oblíbený bufet. Z Hřebínku lze pokračovat do Ferdinandova, na Bílou kuchyni, Pod Ptačí kupy, na Novou louku či po NS Černá Nisa.

Polední kameny v Jizerských horách

Polední kameny v Jizerských horách

Polední kameny jsou horským vrcholem o nadmořské výšce 1006 m s výrazným seskupením skalních věžiček a osamocených balvanů. Nacházejí se nad vyhlídkou Frýdlantské cimbuří kousek od Smědavské hory. Z nejvyššího vrcholu je krásný kruhový výhled na Frýdlantské cimbuří, Smrk, Jizeru a Černou horu.

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Rozhledna Smrk v Jizerkách

Rozhledna Smrk v Jizerkách

Rozhledna stojí na nejvyšší hoře Jizerských hor, na Smrku (1124 m). Vrchol této hory svůj název získal podle ohromného smrku, který zde rostl a po bouři roku 1790 byl vyvrácen. 23 metrů vysoká ocelová rozhledna Smrk poskytuje nádherný výhled do širokého okolí.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Přehrada Černá Nisa Bedřichov – nejvýše položená přehrada v Čechách

Přehrada Černá Nisa Bedřichov – nejvýše položená přehrada v Čechách

Vodní nádrž na Černé Nise 3 km severně od Bedřichova splynula za sto let své existence s okolní horskou přírodou. Čisté, patnáct metrů hluboké vody jsou v létě vyhledávány jako přírodní koupaliště, mimo jiné i naturisty.

Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Nad osadou Jizerka se nachází nejvyšší čedičový kužel ve střední Evropě, Bukovec. Předmětem ochrany jsou kamenité svahy s významnými lesními společenstvy, vlhké louky s výskytem řady vzácných druhů rostlin – nejbohatší botanická lokalita v CHKO Jizerské hory.

Jizerské hory na běžkách – běžecké tratě okolo Štěpánky

Jizerské hory na běžkách – běžecké tratě okolo Štěpánky

V Kořenově a okolí se nachází zhruba 60 km upravovaných lyžařských běžeckých tras, které navazují na další stopy – jedním směrem na Smědavu a Bedřichov, druhým směrem na Krkonoše. Součástí tohoto systému jsou též tři vyznačené trasy kolem vrcholku Hvězda s rozhlednou Štěpánka.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl