Úvod > Co chcete dělat? > Reliéf hlavy básníka Theodora Körnera
Příroda

Reliéf hlavy básníka Theodora Körnera

Poblíž silnice z Liberce do Nového Boru se nedaleko města Cvikova rozkládá skalnatý hřbet Dutý kámen, při jehož jihovýchodním okraji se ve skalním labyrintu skrývá reliéf zobrazující německého básníka Karla Theodora Körnera.
Skalám východně od Cvikova poblíž Cvikovského rybníka, kde se reliéf nachází, se kdysi říkalo Kunratické Švýcarsko. Cesta po hřebenu skalního masivu se v jižní části dostává na malé prostranství mezi skalami, vytvořené lámáním pískovcových bloků. Do jedné ze svislých stěn je vytesán reliéf hlavy s vavřínovým věncem. Právě to je upomínka na Theodora Körnera (1791 - 1813), který psal s velkým úspěchem básně, divadelní hry i libreta pro opery. Miloval romantický a dobrodružný život, a zemřel příliš mladý. Osud saského umělce a romantika v lecčems připomíná příběh českého Karla Hynka Máchy.

Do pískovce vytesaná podoba básníka ve vojenské uniformě připomíná jeho úmrtí v pouhých 21 letech po bitvě u Gadebusche 26. srpna 1813. Je obklopen stylizovaným věncem, do kterého je vepsán také motiv lyry a meče, odkaz na nejslavnější Körnerovo literární dílo. Letopočty 1813 a 1913 pak návštěvníkovi připomínají, že básníkův obraz sem, do tichého koutu lužickohorské přírody, sto let po Körnerově skonu vytesali Karl Beckert a Karl Bundesmann. Tvůrčí duch těchto dvou mužů dal vzniknout i další místní skalní památce – reliéfu na tzv. Skále smrti jižně od blízkých Kunratic.

Hned nad Körnerovým reliéfem návštěvníky láká další zajímavé mís­to – plošina se zbytkem slunečních hodin a s vyhlídkou na romantické kužely Lužických hor.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Sladovna

Restaurace Sladovna

Cvikov, Liberecký kraj
Medvědí kemp v údolí Svitávky

Medvědí kemp v údolí Svitávky

Velenice, Liberecký kraj