ÚvodAktualityOrloje: kde mají smrtky a kde chemiky, mariášové karty nebo trkající kozly?
Památky

Orloje: kde mají smrtky a kde chemiky, mariášové karty nebo trkající kozly?

Poslechněte si audio verzi článku
Nejznámější český orloj v Praze na Staroměstském náměstí určitě zná každý, ovšem po České republice je jich víc, než byste čekali. Tak například v Olomouci se každou celou hodinu objeví figurky dělníků a dalších poctivých pracujících, figurky žateckého orloje zase předvádějí práce ve chmelnicích, reliéf s motivy vesnického života se objevuje v Kryštofově Údolí. Jeden z nejnověji sestavených orlojů byste našli v Zašové. A to není zdaleka všechno. Pojďte s námi objevovat další rarity a kuriozity českých hodinářů!

Nejznámější celebrita – staroměstský orloj

orloj prahaCo vlastně znamená slovo orloj? Slovo odvozené z latinského výrazu horologium, hodiny, ve středověku označovalo mechanické věžní hodiny, doplněné dalšími mechanismy; ty většinou ukazují kalendáře, zvěrokruhy, východy a západy Slunce a Měsíce či polohu některých těles na obloze. Staroměstský orloj prošel rozsáhlou opravou, byl postupně demontován a opravený se na své místo vrátil v září 2018. Po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. V rámci rekonstrukce byl do orloje osazen nový ciferník – hodinový čtyřiadvacetník, restaurátoři také vrátili původní lesk sochám a několikrát v minulosti poškozený stroj získal vzhled odpovídající historickým dokumentům.

orloj kadaňPrastarý orloj ze Staroměstské radnicePraze není jen nejznámější, ale také největší. Roku 1410 jej zhotovil Mikuláš z Kadaně – a právě na počest královského hodináře dalo město Kadaň na Nábřeží Maxipsa Fíka v prostoru pod Kadaňským hradem před několika lety postavit kovovou repliku původního hodinového stroje staroměstského orloje. Je sice větší než originál, ale nehýbe se – sochu alespoň nebude nutné opakovaně opravovat a seřizovat.
 

Budovatelský orloj v Olomouci

orloj OlomoucÚsměvy, údiv, opovržení i nadšení vzbuzuje v 
návštěvnících Olomouce orloj na tamní radnici, v jehož kalendáři bylo svého času zaznamenáno i narození J. V. Stalina. Aby člověk pochopil, k čemu tu došlo, měl by se podívat trochu dál do minulosti. Olomoucký orloj kdysi vypadal úplně jinak a býval překrásný; prý vznikl už v první polovině 15. století, písemní zprávy se o něm ale zmiňují až roku 1519. Zdobily jej figury Adama a Evy, světců i králů, součástí býval obraz stávajícího panovníka.

orloj OlomoucNa konci druhé světové války však radnici poškodily německé granáty, a následná rekonstrukce orloje podle návrhů Karla Svolinského se v té době patrně nemohla odehrát jinak než v duchu socialistického realismu a šťastných budovatelských zítřků. Původní stroj zůstal, ale místo apoštolů se objevují figurky dělníků a dalších poctivých pracujících, místo smrtky z mozaikové fasády lidem kyne dělník a chemik, a každou celou hodinu oznamují figurky kovářů bušící do kovadliny. Medailony na bočních stranách výklenku znázorňují práce charakteristické pro jednotlivé měsíce, jen vrchol patří neškodnému folklornímu motivu Jízdy králů a zvonkohra k tomu hraje hanácké písně. Je to dílo lehce kontroverzní, ale patří ke kulturním památkám města, přímo v budově radnice je mu věnována menší expozice a místní jej mají rádi podobně jako Pražané svůj staroměstský orloj.
 

Radniční orloje v Prostějově a Litomyšli

prostějov orlojCentrum Prostějova tvoří náměstí T. G. Masaryka s Novou radnicí. Orloj na 66 metrů vysoké věži ukazuje postavení Slunce na ekliptice, hodiny nad orlojem se starají o přesný čas. Orloj je poměrně vysoko a detailně si jej prohlédnete jen na fotografiích, nejblíž se k němu dostanete při výstupu na věž, kdy budete procházet kolem hodinového stroje a celého mechanismu. Zatímco prostějovský orloj byl dekorací plánovanou při stavbě budovy, orloj v prvním patře věže Staré radnice na Smetanově náměstí v Litomyšli se objevil dodatečně – oba ale pocházejí z dob před první světovou válkou. Secesní orloj z Litomyšle dodala stejně jako věžní hodiny roku 1907 firma z Čáslavi, o výtvarné řešení desky orloje se postaral Antonín Růžička, pozdější profesor kreslení na Státní průmyslové škole v Praze. Zajímavost? V době práce na orloji mu bylo pouhých dvacet let.
 

Pivní orloj v Žatci

orloj žatecOd roku 2010 mají v Žatci unikátní orloj, zdobený motivy z pěstování a sklizně chmele. Ukazuje nejen hodiny, ale i astronomický čas, a je součástí turistické atrakce Chrám chmele a piva. Figurky předvádějí práce ve chmelnicích, slaví konec sklizně chmele, takzvanou dočesnou, a připíjejí si pivem, ve spodní části orloj doplňuje symbolické pivní peklo a nahoře pivařské nebe. Každou celou hodinu poctivě odzvoní kostlivec se zvonečkem, jen místo apoštolů se za dvířky objevují mariášové karty; motiv zelených listů tvůrci orloje vyměnili za chmelové šišky.


Lidovým orlojem se chlubí beskydská Zašová

orloj ZašováZašovský pohádkový orloj, umístěný od září 2022 nedaleko říčky Stračky v místní části Kotěhůlky, je v provozu několikrát denně. S pomocí svých přátel jej postavil místní občan pan Miroslav Španer. Orloj má digitálně řízené hodiny a v okénkách se postupně ukazují pohádkové postavy – uvidíte například Krakonoše, Křemílka a Vochomůrku, Kocoura v botách, vodníka, kašpárka anebo čerta s řetězem. Mezi statickými figurkami poznáte Cyrila a Metoděje, zbojníka nebo rytíře. Orloj se spouští o víkendech každou hodinu od 10:00 do 18:00 hodin.
 

Další orloje a kuriózní hodinové stroje

brno orlojKapitolou samu pro sebe, kterou musíme zmínit, je "brněnský orloj", šestimetrová černá moderní "časomíra" z leštěné jihoafrické žuly, která má připomínat střelu. Nezasvěceným kolemjdoucím však o čase neřekne vůbec nic. Navíc značí poledne o hodinu dříve (podle místní legendy o švédských vojácích). Každý den se také přesně v 11 hodin vydá na svou pouť útrobami hodin skleněná kulička a proletí jedním z jejich tří otvorů. Kdo má to štěstí a kuličku chytne, může si ji nechat na památku.

Zvláštní představení se několikrát denně odehrává také na fasádě Divadla loutek v Ostravě. Zdejší pohádkový orloj nabízí šest dřevěných postav: krále a královnu, čerta a anděla a smrtku bojující s Kašpárkem, astronomický ciferník nahrazuje symbol hvězdné oblohy.

Další orloj objevíte u vstupu na lázeňskou kolonáduPoděbradech; formou dětských kreseb představuje historii populárního lázeňského města a po vhození mince se pohybuje a hraje. O jeho výtvarnou podobu se postarala poděbradská rodačka a výtvarnice Lucie Seifertová, jejíž devítimetrové leporelo Dějiny udatného českého národa získalo mimo jiné cenu Magnesia litera.

orloj hojsova strážMezi nové přírůstky patří orloj, který od podzimu 2017 zdobí Hojsovu Stráž na Šumavě. Orloj každé poledne odbije prvních osm tónů české státní hymny a po jejich doznění dvanáctkrát zazvoní smrtka se zvonečkem. Celek doplňuje otočná mapa hvězdné oblohy.

A nakonec ještě jedny hodiny, které tak docela nesplňují definici orloje, ale působí hravě a mile: když odbíjejí hodiny na Rynárecké věžiPelhřimově, dva kozlíci nad nimi se trkají hlavami. Jistě, nebeská tělesa to nejsou, ale podívaná je to pěkná.
Děčínské hodinárium na zámku Děčín Kultura

Děčínské hodinárium na zámku Děčín

Na půdě děčínského zámku se zajímavými trámovými konstrukcemi krovu vznikla ve spolupráci s Českým spolkem horologickým expozice, která je zaměřena na prolínání technických exponátů, zejména velkých věžních strojů, a výstavní galerie.

Nová radnice s orlojem a vyhlídkovou věží v Prostějově Památky

Nová radnice s orlojem a vyhlídkovou věží v Prostějově

Náměstí T. G. Masaryka v Prostějově dominuje nová radnice s věží vysokou 66 m a orlojem. Zdejší hodinový stroj a orloj jsou unikátem, jedním z pouhých čtyř tohoto druhu u nás.

Radnice s orlojem a věží v Olomouci Zážitky

Radnice s orlojem a věží v Olomouci

Budova olomoucké radnice, která vévodí Hornímu náměstí, představuje již po 6 staletí symbol hospodářského a politického významu někdejšího královského hlavního města. Orloj je zasazen do severní fasády radnice. Během prohlídky nahlédnete do kaple a věže, objednat si lze také návštěvu obřadní síně.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje Kultura

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem Zážitky

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Orloj Hojsova Stráž – první orloj na Šumavě Památky

Orloj Hojsova Stráž – první orloj na Šumavě

První šumavský orloj se nachází v centru rekreačního střediska Hojsova Stráž na Železnorudsku, v jedné z nejmalebnějších obcí Šumavy.

Dětský orloj v Poděbradech Zážitky

Dětský orloj v Poděbradech

Dětský orloj v Poděbradech, který je umístěn u vstupu na kolonádu z náměstí Krále Jiřího naproti soše T.G. Masaryka, vytvořila výtvarnice Lucie Seifertová. Střecha orloje je celá z mědi a jsou v ní umístěny čtvery kulaté hodiny.

Pokojový orloj v Ostravském muzeu Kultura

Pokojový orloj v Ostravském muzeu

Chloubou Ostravského muzea je pokojový orloj od Jana Maška, který byl technikem ve Vítkovických železárnách v Ostravě v letech 1924 -1935. Byl také amatérským astronomem a svůj technický um zdokonaloval i po práci, a tak vznikl nejoriginálnější pokojový orloj.

Orloj v Táboře Památky

Orloj v Táboře

Funkční replika Pražského orloje s průměrem sto dvacet centimetrů společně s věžními hodinami na domě pana Volfa v Táboře. Replika zobrazuje všechny časy a modeluje pohyb Slunce a Měsíce na astrolábu ciferníku.

Pohádkový orloj v Zašové na Vsetínsku Památky

Pohádkový orloj v Zašové na Vsetínsku

Novou zajímavostí v Zašové v lokalitě Kotěhůlky je od září 2022 dřevěný pohádkový orloj, který postavil s pomocí svých přátel místní občan pan Miroslav Španer.

Šumperský orloj ve vilové čtvrti Památky

Šumperský orloj ve vilové čtvrti

Ve vilové čtvrti v Šumperku se na domě pana Miroslava Nečase nachází orloj, který odbíjí každou celou hodinu od osmi do šesti večer. I když se jedná o kopii pražského orloje, rozdíly však pozorný divák najde. Objeví například věrozvěsty nebo švestkovou ratolest.

Valašský orloj v Držkové s řezbami slovanských bohů Památky

Valašský orloj v Držkové s řezbami slovanských bohů

Obec Držková v Ráztokách se chlubí valašským orlojem, který vyrobil místní umělec, pan Pavel Čihař se svými přáteli. Orloj obsahuje vyřezávané obrazy pohanských bohů a také pohyblivé panorama s tradičními řemesly. V provozu je každý den, dřevořezby se objevují v pravé poledne.

Stará radnice s orlojem v Litomyšli Památky

Stará radnice s orlojem v Litomyšli

Stará radnice s věží byla na Smetanově náměstí postavena roku 1418. Dnes má barokní fasádu z 18. století, kdy bývala spojená se sousedním domem č. 53. Orloj se nachází na východní straně prvního patra věže. Má čtvercový tvar, v jeho rozích jsou secesní ženské postavy symbolizující roční období.

Ptačí orloj v Zoo Liberec Zážitky

Ptačí orloj v Zoo Liberec

Na Mezinárodní den zvířat byla v liberecké zoo otevřena nová atrakce – ptačí orloj, který má připomínat ohrožené druhy pěvců. Najdete ho ve spodní části zoologické zahrady.

Znojemský orloj – Pomník telefonním budkám Památky

Znojemský orloj – Pomník telefonním budkám

Telefonní budky pomalu mizí z ulic města obcí. Umělec Maxim Velčovský navrhl proto ve Znojmě pomník nejen všem telefonním budkám, ale také pomník doby „předmobilové“, doby off-linové, kdy jsme ještě nebyli všichni nonstop k zastižení.

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly Památky

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Hodinový stroj je naprostým unikátem. Šestimetrová černá moderní časomíra z leštěné africké žuly, dovezené až z Jihoafrické republiky, má připomínat střelu.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas Památky

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Replika orloje v Kadani Památky

Replika orloje v Kadani

V Kadani na Nábřeží Maxipsa Fíka stojí replika Staroměstského orloje. Oproti originálu je jednou tak velký – měří přes pět metrů a váží více než pět tun. Kadaňský orloj však nemá pohyblivá kolečka, jedná se o kovovou sochu.

Olomoucký orloj s figurkami proletářů Památky

Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Dnešní kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, plesající a sportující Hanáci. Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru.

Další aktuality

Kde objevíte málo známé řopíky, sruby a muzea čs. opevnění?

Haničku, Boudu, Hůrku a další velké dělostřelecké pevnosti zná každý, ale co méně známá opevnění a objekty, o které se starají soukromníci a party nadšenců? Prozradíme vám nejenom to, kde je najdete, jak se k nim dostanete a kdy mají otevřeno.
14. červen 2024 8:00
Památky

Najděte svůj poklad: výlet do podzemí nebo na hrad?

Chtěli byste najít poklad z dávných časů? Pojďte s námi do míst, kde už někdo něco objevil! Zavedeme vás do podzemí a také na několik hradů, kde tajemství na své objevitele teprve čekají. Pokud se chcete připojit k hledačům pokladů, možná bude stačit jen málo – třeba jen se dobře rozhlížet kolem sebe.
13. červen 2024 18:00
Památky

Tři trubky, Lešná, Větruše nebo Hněvín: naplánujte si výlety k našim nejmladším zámkům

Hledáte zajímavé tipy na rodinné výlety? Nechte se pozvat na nejmladší zámky, hrady a zámečky u nás. Dýchají romantikou a nabízejí nevšední příběhy i rozmanité zážitky: někde objevíte úžasné vyhlídky, jinde hotely nebo výletní restaurace. Dokonce se svezete lanovkou a navštívíte zoologickou zahradu!
13. červen 2024 8:00
Památky

Vyhlídky z kostelních věží: zajímavosti, rarity a kuriozity

I když Praha má Petřínskou rozhlednu, na Ostravu, Znojmo a Olomouc se podíváte z radničních věží a na Zlín z vyhlídkové terasy slavné Baťovy Jednadvacítky, rozhledny v centrech měst jsou velkou vzácností. Jejich úlohu pak často přebírají kostelní či městské věže, které navíc v záplavě starých i nových rozhleden zůstávají trochu utajené – a věřte, že pohled na hemžení v městských ulicích je leckdy zábavnější než výhled do luk a lesů.
9. červen 2024 12:00
Památky

10 tipů na výlety na nejkrásnější tvrze aneb ve stínu i na výsluní

Historické památky ze středověku a dávní strážci našich dějin: to jsou tvrze. Pojďte se podívat, jak různou podobu kamenné staré stavby mají. Některé můžete prozkoumat do nejmenších podrobností, jinde ale slouží jako soukromé domy a obdivovat je budete jen jako krásné stavby, zrcadlící se v hladinách rybníků.
7. červen 2024 6:36
Památky

Noc kostelů 2024: tipy, kam se podívat na jižní Moravě

V pátek 7. června 2024 se již pošestnácté v rámci Noci kostelů otevřou chrámy a modlitebny v celé České republice. Na svátek všech chrámů, kostelů, kaplí a dalších církevních staveb se připravuje i brněnská diecéze, která pro vás letos otevře 261 kostelů. Některé z nich vám přináší ve svých tipech Kudy z nudy, úplný výčet pak naleznete na webových stránkách Noci kostelů.
6. červen 2024 12:30
Památky

Vydejte se s námi do časů gotiky!

Přeneste se zpět do doby, kdy ideálem muže byl ušlechtilý rytíř na válečném oři, který byl odvážný i slitovný, jemný a kultivovaný. Vznosné gotické stavby vám přiblíží nejen víru tehdejšího člověka, ale mocné kamenné hradby přiblíží i jeho bojovnost a touhu po bezpečí. Navštivte gotické skvosty podle tipů Kudy z nudy.
6. červen 2024 8:26
Památky

Věda a historie není nuda: Mohyla míru a další památníky válek i míru

Války a bitvy provázejí lidstvo celou jeho historií. Na památku krvavých střetnutí se staví pomníky a památníky, od maličkých a nenápadných až po pompézní, které zná celý svět. Málokteré ale mají jiný smysl než připomenout historickou událost – a právě proto je unikátní Mohyla míru na někdejším bojišti Slavkovské bitvy. S Kudy z nudy vás pozveme i do do Hrabyně a na Ploštinu.
4. červen 2024 15:08
Památky