Úvod > Aktuality > Orloje: kde mají smrtky a kde chemiky, mariášové karty nebo trkající kozly?
Památky

Orloje: kde mají smrtky a kde chemiky, mariášové karty nebo trkající kozly?

  • Vydáno31. prosince 2022
Nejznámější český orloj v Praze na Staroměstském náměstí určitě zná každý, ovšem po České republice je jich víc, než byste čekali. Tak například v Olomouci se každou celou hodinu objeví figurky dělníků a dalších poctivých pracujících, figurky žateckého orloje zase předvádějí práce ve chmelnicích, reliéf s motivy vesnického života se objevuje v Kryštofově Údolí. Nejnověji sestavený orloj byste našli v Zašové. A to není zdaleka všechno. Pojďte s námi objevovat další rarity a kuriozity českých hodinářů!

Nejznámější celebrita – staroměstský orloj

orloj prahaCo vlastně znamená slovo orloj? Slovo odvozené z latinského výrazu horologium, hodiny, ve středověku označovalo mechanické věžní hodiny, doplněné dalšími mechanismy; ty většinou ukazují kalendáře, zvěrokruhy, východy a západy Slunce a Měsíce či polohu některých těles na obloze. Staroměstský orloj prošel rozsáhlou opravou, byl postupně demontován a opravený se na své místo vrátil v září 2018. Po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. V rámci rekonstrukce byl do orloje osazen nový ciferník – hodinový čtyřiadvacetník, restaurátoři také vrátili původní lesk sochám a několikrát v minulosti poškozený stroj získal vzhled odpovídající historickým dokumentům.

orloj kadaňPrastarý orloj ze Staroměstské radnicePraze není jen nejznámější, ale také největší. Roku 1410 jej zhotovil Mikuláš z Kadaně – a právě na počest královského hodináře dalo město Kadaň na Nábřeží Maxipsa Fíka v prostoru pod Kadaňským hradem před několika lety postavit kovovou repliku původního hodinového stroje staroměstského orloje. Je sice větší než originál, ale nehýbe se – sochu alespoň nebude nutné opakovaně opravovat a seřizovat.
 

Budovatelský orloj v Olomouci

orloj OlomoucÚsměvy, údiv, opovržení i nadšení vzbuzuje v 
návštěvnících Olomouce orloj na tamní radnici, v jehož kalendáři bylo svého času zaznamenáno i narození J. V. Stalina. Aby člověk pochopil, k čemu tu došlo, měl by se podívat trochu dál do minulosti. Olomoucký orloj kdysi vypadal úplně jinak a býval překrásný; prý vznikl už v první polovině 15. století, písemní zprávy se o něm ale zmiňují až roku 1519. Zdobily jej figury Adama a Evy, světců i králů, součástí býval obraz stávajícího panovníka.

orloj OlomoucNa konci druhé světové války však radnici poškodily německé granáty, a následná rekonstrukce orloje podle návrhů Karla Svolinského se v té době patrně nemohla odehrát jinak než v duchu socialistického realismu a šťastných budovatelských zítřků. Původní stroj zůstal, ale místo apoštolů se objevují figurky dělníků a dalších poctivých pracujících, místo smrtky z mozaikové fasády lidem kyne dělník a chemik, a každou celou hodinu oznamují figurky kovářů bušící do kovadliny. Medailony na bočních stranách výklenku znázorňují práce charakteristické pro jednotlivé měsíce, jen vrchol patří neškodnému folklornímu motivu Jízdy králů a zvonkohra k tomu hraje hanácké písně. Je to dílo lehce kontroverzní, ale patří ke kulturním památkám města, přímo v budově radnice je mu věnována menší expozice a místní jej mají rádi podobně jako Pražané svůj staroměstský orloj.
 

Radniční orloje v Prostějově a Litomyšli

prostějov orlojCentrum Prostějova tvoří náměstí T. G. Masaryka s Novou radnicí. Orloj na 66 metrů vysoké věži ukazuje postavení Slunce na ekliptice, hodiny nad orlojem se starají o přesný čas. Orloj je poměrně vysoko a detailně si jej prohlédnete jen na fotografiích, nejblíž se k němu dostanete při výstupu na věž, kdy budete procházet kolem hodinového stroje a celého mechanismu. Zatímco prostějovský orloj byl dekorací plánovanou při stavbě budovy, orloj v prvním patře věže Staré radnice na Smetanově náměstí v Litomyšli se objevil dodatečně – oba ale pocházejí z dob před první světovou válkou. Secesní orloj z Litomyšle dodala stejně jako věžní hodiny roku 1907 firma z Čáslavi, o výtvarné řešení desky orloje se postaral Antonín Růžička, pozdější profesor kreslení na Státní průmyslové škole v Praze. Zajímavost? V době práce na orloji mu bylo pouhých dvacet let.
 

Pivní orloj v Žatci

orloj žatecOd roku 2010 mají v Žatci unikátní orloj, zdobený motivy z pěstování a sklizně chmele. Ukazuje nejen hodiny, ale i astronomický čas, a je součástí turistické atrakce Chrám chmele a piva. Figurky předvádějí práce ve chmelnicích, slaví konec sklizně chmele, takzvanou dočesnou, a připíjejí si pivem, ve spodní části orloj doplňuje symbolické pivní peklo a nahoře pivařské nebe. Každou celou hodinu poctivě odzvoní kostlivec se zvonečkem, jen místo apoštolů se za dvířky objevují mariášové karty; motiv zelených listů tvůrci orloje vyměnili za chmelové šišky.


Nejnovější orloj má od podzimu beskydská Zašová

orloj ZašováZašovský pohádkový orloj, umístěný od září 2022 nedaleko říčky Stračky v místní části Kotěhůlky je v provozu několikrát denně. S pomocí svých přátel jej postavil místní občan pan Miroslav Španer. Orloj má digitálně řízené hodiny a v okénkách se postupně ukazují pohádkové postavy – uvidíte například Krakonoše, Křemílka a Vochomůrku, Kocoura v botách, vodníka, kašpárka anebo čerta s řetězem. Mezi statickými figurkami poznáte Cyrila a Metoděje, zbojníka nebo rytíře. Orloj se spouští o víkendech každou hodinu od 10:00 do 18:00 hodin.
 

Další orloje a kuriózní hodinové stroje

kryštofovo údolí orlojPřed několika lety se v orloj proměnila bývalá trafostanice v Kryštofově Údolí na Liberecku. Fáze Měsíce a znamení zvěrokruhu doplňují apoštolové, sochy svaté Barbory a svatého Kryštofa s Ježíškem v náručí, pohyblivá socha ponocného s trubkou a psíkem, kteří celé představení zahajují, a pohyblivý reliéf s motivy vesnického života, který naopak produkci ukončuje.

Kapitolou samu pro sebe, kterou musíme zmínit, je "brněnský orloj", šestimetrová černá moderní "časomíra" z leštěné jihoafrické žuly, která má připomínat střelu. Nezasvěceným kolemjdoucím však o čase neřekne vůbec nic. Navíc značí poledne o hodinu dříve (podle místní legendy o švédských vojácích). Každý den se také přesně v 11 hodin vydá na svou pouť útrobami hodin skleněná kulička a proletí jedním z jejich tří otvorů. Kdo má to štěstí a kuličku chytne, může si ji nechat na památku.

orloj OstravaZvláštní představení se několikrát denně odehrává také na fasádě Divadla loutek v Ostravě. Zdejší pohádkový orloj nabízí šest dřevěných postav: krále a královnu, čerta a anděla a smrtku bojující s Kašpárkem, astronomický ciferník nahrazuje symbol hvězdné oblohy.

Další orloj objevíte u vstupu na lázeňskou kolonáduPoděbradech; formou dětských kreseb představuje historii populárního lázeňského města a po vhození mince se pohybuje a hraje. O jeho výtvarnou podobu se postarala poděbradská rodačka a výtvarnice Lucie Seifertová, jejíž devítimetrové leporelo Dějiny udatného českého národa získalo mimo jiné cenu Magnesia litera.

orloj hojsova strážMezi nové přírůstky patří orloj, který od podzimu 2017 zdobí Hojsovu Stráž na Šumavě. Orloj každé poledne odbije prvních osm tónů české státní hymny a po jejich doznění dvanáctkrát zazvoní smrtka se zvonečkem. Celek doplňuje otočná mapa hvězdné oblohy.

A nakonec ještě jedny hodiny, které tak docela nesplňují definici orloje, ale působí hravě a mile: když odbíjejí hodiny na Rynárecké věžiPelhřimově, dva kozlíci nad nimi se trkají hlavami. Jistě, nebeská tělesa to nejsou, ale podívaná je to pěkná.
Stará radnice s orlojem v Litomyšli

Stará radnice s orlojem v Litomyšli

Stará radnice s věží byla na Smetanově náměstí postavena roku 1418. Dnes má barokní fasádu z 18. století, kdy bývala spojená se sousedním domem č. 53. Orloj se nachází na východní straně prvního patra věže. Má čtvercový tvar, v jeho rozích jsou secesní ženské postavy symbolizující roční období.

Radnice s orlojem a věží v Olomouci

Radnice s orlojem a věží v Olomouci

Budova olomoucké radnice, která vévodí Hornímu náměstí, představuje již po 6 staletí symbol hospodářského a politického významu někdejšího královského hlavního města. Orloj je zasazen do severní fasády radnice. Během prohlídky nahlédnete do kaple a věže, objednat si lze také návštěvu obřadní síně.

Děčínské hodinárium na zámku Děčín

Děčínské hodinárium na zámku Děčín

Na půdě děčínského zámku se zajímavými trámovými konstrukcemi krovu vznikla ve spolupráci s Českým spolkem horologickým expozice, která je zaměřena na prolínání technických exponátů, zejména velkých věžních strojů, a výstavní galerie.

Pohádkový orloj v Zašové na Vsetínsku

Pohádkový orloj v Zašové na Vsetínsku

Novou zajímavostí v Zašové v lokalitě Kotěhůlky je od září 2022 dřevěný pohádkový orloj, který postavil s pomocí svých přátel místní občan pan Miroslav Španer.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Nová radnice s orlojem a vyhlídkovou věží v Prostějově

Nová radnice s orlojem a vyhlídkovou věží v Prostějově

Náměstí T. G. Masaryka v Prostějově dominuje nová radnice s věží vysokou 66 m a orlojem. Zdejší hodinový stroj a orloj jsou unikátem, jedním z pouhých čtyř tohoto druhu u nás.

Ptačí orloj v Zoo Liberec

Ptačí orloj v Zoo Liberec

Na Mezinárodní den zvířat byla v liberecké zoo otevřena nová atrakce – ptačí orloj, který má připomínat ohrožené druhy pěvců. Najdete ho ve spodní části zoologické zahrady.

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Znojemský orloj – Pomník telefonním budkám

Znojemský orloj – Pomník telefonním budkám

Telefonní budky pomalu mizí z ulic města obcí. Umělec Maxim Velčovský navrhl proto ve Znojmě pomník nejen všem telefonním budkám, ale také pomník doby „předmobilové“, doby off-linové, kdy jsme ještě nebyli všichni nonstop k zastižení.

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Hodinový stroj je naprostým unikátem. Šestimetrová černá moderní časomíra z leštěné africké žuly, dovezené až z Jihoafrické republiky, má připomínat střelu.

Orloj a expozice betlémů v Kryštofově Údolí

Orloj a expozice betlémů v Kryštofově Údolí

V obci Kryštofovo Údolí nedaleko Liberce najdeme, po Praze a Olomouci, třetí orloj v České republice. Hojně navštěvované je také místní muzeum betlémů. Dominantou údolí je také 30 m vysoký železniční viadukt z roku 1903.

Pokojový orloj v Ostravském muzeu

Pokojový orloj v Ostravském muzeu

Chloubou Ostravského muzea je pokojový orloj od Jana Maška, který byl technikem ve Vítkovických železárnách v Ostravě v letech 1924 -1935. Byl také amatérským astronomem a svůj technický um zdokonaloval i po práci, a tak vznikl nejoriginálnější pokojový orloj.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Dětský orloj v Poděbradech

Dětský orloj v Poděbradech

Dětský orloj v Poděbradech, který je umístěn u vstupu na kolonádu z náměstí Krále Jiřího naproti soše T.G. Masaryka, vytvořila výtvarnice Lucie Seifertová. Střecha orloje je celá z mědi a jsou v ní umístěny čtvery kulaté hodiny.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Replika orloje v Kadani

Replika orloje v Kadani

V Kadani na Nábřeží Maxipsa Fíka stojí replika Staroměstského orloje. Oproti originálu je jednou tak velký – měří přes pět metrů a váží více než pět tun. Kadaňský orloj však nemá pohyblivá kolečka, jedná se o kovovou sochu.

Orloj Hojsova Stráž – první orloj na Šumavě

Orloj Hojsova Stráž – první orloj na Šumavě

První šumavský orloj se nachází v centru rekreačního střediska Hojsova Stráž na Železnorudsku, v jedné z nejmalebnějších obcí Šumavy.

Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Dnešní kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, plesající a sportující Hanáci. Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru.

Další aktuality

Olomoucký kraj: tradiční gastronomie, tvarůžky, pivo a lázně

Tradice Olomouckého kraje udělají radost všem vašim smyslům: tradiční regionální produkty totiž báječně chutnají i voní, a skvěle vypadají i naservírované na talířích a ve sklenicích. Tady se zrodily olomoucké tvarůžky, k návštěvě láká i prostějovská palírna U Zeleného stromu. A dopřejte si také stylový odpočinek v kolébce vodoléčby, v Lázních Jeseník.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Jarní prázdniny 2023 – Olomoucký kraj

Cestování rozšiřuje obzory a přináší zážitky. Připravte dětem parádní jarní prázdniny v Olomouckém kraji. Vydejte se na výlet nebo si vyberte báječnou dovolenou na lyžích.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jeskyně Na Špičáku zve vůbec poprvé na prohlídky i během zimy!

Se startem roku 2023 přináší jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku první letošní novinku. A to v podobě série garantovaných zimních prohlídek. Do podzemního labyrintu se mohl turista v průběhu ledna, února a března podívat už dříve, jenže si musel vstup dopředu telefonicky nebo mailem zajistit. Od letoška se může kdokoliv vypravit do jeskyně i bez objednávky, a to každý čtvrtek, vždy v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně patří k nejstarším písemně doloženým ve střední Evropě. Čtyři sta metrů dlouhý labyrint chodeb a puklin ukrývá restaurované nápisy a unikátní renesanční malby, které se v podzemních prostorách dochovaly jako svědectví časů dávno minulých. Nejcennější výjevy se nacházejí v tzv. Kalvárii, nejzáhadnějším místě celé jeskyně.
Olomoucký kraj | Příroda

Hrad Helfštýn mimořádně otevře první lednovou sobotu své brány

Zájemci o historii mohou i letos navštívit mimořádně v sobotu 7. ledna středověký hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou. Jeho brány se otevřou pro účastníky tradičního zimního výstupu na tuto historickou památku. Akce každoročně pořádá správa hradu a Klub českých turistů. Je jedinou příležitostí, kdy veřejnost může hrad navštívit v zimním čase. Během novoročního výstupu budou zpřístupněny pouze venkovní plochy hradu.
Olomoucký kraj | Památky