!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kuřimská štola - nahlédněte do tajemných chodeb pod Kuřimí
Památky

Kuřimská štola - nahlédněte do tajemných chodeb pod Kuřimí

Štola pod kopcem Záruba vznikla za druhé světové války původně jako úkryt pro dělníky pracující v tamních strojírnách. Odhaduje se, že v posledních čtrnácti dnech války se ve štolách ukrývalo asi 3000 civilistů nejen z Kuřimi, ale i z okolních vesnic.
Systém protileteckých štol pod kuřimským kopcem Záruba byl vybudován ke konci 2. světové války v roce 1944 a počátkem roku 1945. Kryty pro své zaměstnance se zde rozhodl vybudovat závod Zbrojovky - v plánu bylo přenést do podzemních prostor pod krycím názvem Axinit i část výroby. Budování štol však nebylo pro nedostatek času dokončeno. Během osvobozovacích bojů na přelomu dubna a května 1945 v nich našlo bezpečný úkryt mezi 2 - 3 tisíci obyvatel Kuřimi i okolních obcí.

Z komplexu chodeb je však zpřístupněná jen malá část o délce zhruba 110 metrů. Starosta celkovou délku chodeb odhadl na více než kilometr. Kromě zpřístupněné části nejsou ostatní vstupy do chodeb nijak upravené, jen byly kvůli bezpečnosti zavaleny hlínou. V roce 2020 by mělo dojít k zahájení prací pro zpřístupnění dalších částí štol. Nejde totiž jen o odstranění závalů, ale dokonce i prokopání chybějících částí. Němci totiž na konci války nestihli podzemní prostor dokončit, to je například případ krajních štol, kde bude třeba desítky metrů skály prokopat. Dvojnásobně dlouhá trasa by se prvním návštěvníkům mohla otevřít v roce 2021.

 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 3. 2020
16.8.
27.8.
AIM Kempy

AIM Kempy

Brno, Jižní Morava
24.7.
Brněnské drak 2021

Brněnské drak 2021

Brno, Jižní Morava
30.7.
31.7.
Letní kulturní festival Hrady CZ - Veveří

Letní kulturní festival Hrady CZ - Veveří

Veverská Bítýška, Jižní Morava
5.6.
RunTour Brno

RunTour Brno

Brno, Jižní Morava