Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Poutní místo Malenisko u Provodova
Památky

Poutní místo Malenisko u Provodova

Poutní místo Provodov nalezneme asi 10 km jihovýchodně od města Zlín. Poutní kostel Panny Marie Sněžné stojí na kopci na místě zvaném Malenisko.
Počátky poutního místa pochází ze začátku 18. století, kdy se ve snu mlynářce Anně Vlaštovicové zjevilo místo s léčivým pramenem. Mlynářka trpěla oční chorobou a po omývání vodou ze studánky se uzdravila.

V roce 1720 zde byla postavena majitelem luhačovického panství hrabětem Wolfgangem Serenyem kaplička Panny Marie Sněžné jako dík za uzdravení.

Zprvu dřevěná kaplička byla přestavěna na zděnou s oltářem a v roce 1750 byla přestavěna v barokní poutní kostel, který zde stojí dodnes.

V jednoduchém interiéru kostela je nad oltářem zavěšen obraz kojící Panny Marie, nad sakristií je umístěn obraz Panny Marie Sněžné a na boční stěně křížová cesta z roku 1947od Emila Brendla. Další výzdobu tvoří sochy sv. Antonína Paduánského, sv. Františka z Assisi, sousoší sv. Anny s Pannou Marií a sv. Terezie od Dítěte Ježíše.

Nedaleko kostelíka stojí kaplička do níž je vyveden pramen vyvěrající pod hlavním oltářem. 

V lese nad kostelem se nachází křížová cesta, která pochází z let 1917-1918.

Otevírání pramenů v Luhačovicích 2023 – zahájení lázeňské sezony

V Luhačovicích se bude konat bohaté pásmo Otevírání pramenů 2023 spojené se zahájením letošní lázeňské sezóny.
Luhačovice, Zlínský kraj

Zlín Film Festival 2023

63. ročník zlínského filmového festivalu, který je jednou z nejstarších a největších filmových přehlídek svého druhu na světě, a který každoročně jej navštěvuje více než 120 tisíc diváků.
Zlín, Zlínský kraj

Rákosníček a jeho rybník

Pohádka.
Zlín, Zlínský kraj

Vinnetou

Dobrodružná pohádka.
Zlín, Zlínský kraj

Zřícenina hradu Rýsov

Skromné pozůstatky nevelkého skalního hradu Rýsova z doby kolem poloviny 13. století, který se připomíná roku 1517 již jako pustý.
Provodov, Zlínský kraj

Hrad Starý Světlov

Zřícenina hradu Starý Světlovs e nachází 10 km od Vizovic a asi kilometr od Podhradí u Luhačovic. Dodnes se zachovaly jen nepatrné zbytky kdysi velké pevnosti: val, příkop a část zdiva.
Podhradí, Zlínský kraj

Dřevěná kaplička sv. Zdislavy v Podhradí na Luhačovicku

Přání mít v obci vlastní kapli se obyvatelům Podhradí vyplnilo v roce 2014, kdy obec zakoupila pozemek v centrum, na němž dnes stojí roubená kaplička, která připomíná Jurkovičovy stavby na rozhlednách.
Podhradí, Zlínský kraj

Ekopark Starý Světlov – ukrytá perla nedaleko Luhačovic

Během půldenního výletu uvnitř ekoparku oceníte bezprostřední kouzlo panenského přírodního prostředí s rozmanitou faunou a florou, zatímco vaše děti v tu samou chvíli budou dovádět na speciálních herních prvcích ze dřeva anebo studovat naučné a zábavné informační panely podél významných míst.
Podhradí, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Party sport hotel Březůvky

Chcete mile překvapit svoji manželku nebo přítelkyni? Pozvěte ji do kouzelného prostředí party-sport-hotelu, kde můžete vstávat, kdy se vám zachce, na rozdíl od jiných hotelů, kde musíte opustit pokoj např. do 12 hodin.
Březůvky, Zlínský kraj

Lázeňský & wellness hotel Niva Luhačovice

V klidné části nad luhačovickou přehradou se nachází rekonstruovaný hotel Niva, který nabízí více než 40 léčebných procedur a 15 wellness procedur.
Luhačovice, Zlínský kraj

Wellness Apartmány Panorama v Pozlovicích

Wellness Apartmány Panorama jsou určeny pro všechny, kteří si chtějí v příjemném prostředí odpočinout a načerpat energii. Apartmánový dům se nachází se v klidné části Pozlovic s dostatečnou dopravní obslužností.
Pozlovice, Zlínský kraj

Penzion U Hráze v Pozlovicích u Luhačovic

Penzion U Hráze se nachází v Pozlovicích, na okraji lázeňského městečka Luhačovice, uprostřed zeleně, zcela mimo městský ruch. Součástí penzionu je Sport bar s TV, letní terasa a vlastní parkoviště.
Luhačovice, Zlínský kraj