Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hrádku Skara u Úval

Zřícenina hrádku Skara u Úval

Památky
Doba vzniku i historie málo známé zříceniny není zcela známá. Zbytky hradu snad bývaly kolébkou rodu pánů z Pardubic. Do dones se dochoval dvoudílný areál chráněný příkopy a valy se zbytky opevnění a obytné budovy, upravovaný poč. 19. st. při stavbě obory.
Doba vzniku či historie, dnes zaniklého hradu, není známá. Současně jméno Skara není původní, poprvé ho použil v 17. století Bohuslav Balbín, když špatně přečetl název v mapě Munsterovy komografie. K roku 1341 se totiž v majetku Arnošta I. z Hostyně uvádí „Stará“, po níž se také někdy Arnošt psal. V této souvislosti se nabízí, že se hrad u Úval původně jmenoval Stará. Písmena „t“ a „k“ (Stará x Skara) psaná kurentem jsou si velmi podobná a mohlo snadno dojít k záměně.
 
Dnes na místě gotického hradu z počátku 13. století naleznete jasně patrné rozdělení hradu na lichoběžníkové předhradí na západě a jádro na severu. Dále je patrný příkop a val chránící předhradí. Samotné pětiúhelné jádro bylo chráněno výrazným valem a místy až 6 metrů hlubokým, mohutným příkopem.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Resort Cedrus Tuklaty

Resort Cedrus Tuklaty

Tuklaty, Střední Čechy
Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Šestajovice, Střední Čechy
Hotel Lony

Hotel Lony

Mochov, Střední Čechy