Úvaly

Středočeskému městu, které leží východně od Prahy směrem na Český Brod, dalo jméno údolí potoka Výmoly. Na rozdíl od okolních rovin leží v „úvalu“, v krajině plné lesů a hájů, rybníků a malebných přírodních zákoutí. Vydejte se pátrat po tajemství lesa Vidrholec nebo na procházku Škvoreckou oborou.

Úvaly: město Arnošta z Pardubic

Dominantou Úval je barokní kostel Zvěstování Páně poblíž náměstí Arnošta z Pardubic, najdete tu také pomník Arnošta z Pardubic z roku 1869, jejímž autorem je akademický sochař Jindřich Čapek. První pražský arcibiskup a pravá ruka císaře Karla IV. se totiž podle některých pramenů měl narodit na Hostyni u Úval, ale podle dnešních historiků bylo všechno jinak. Možná šlo o jinou Hostyni nebo tvrz Hostinka na panství pánů z Pardubic ve východních Čechách.
 

Loupežníci z Vidrholce

Ve středověku se neblaze proslulý les Vidrholec táhl od Prahy až k Českému Brodu, dnes je jeho pozůstatkem Klánovický les společně s přírodním parkem Klánovice – Čihadla a Škvoreckou oborou. Vidrholec podobně jako anglický Sherwood poskytoval útočiště lapkům a zlodějům. Co tady loupežníky drželo? Důvod je zřejmý: lesnatou krajinou vedla důležitá císařská silnice z Prahy na Moravu, po níž coby snadná kořist jezdívali obchodníci se zbožím.
 

Menhiry, rozhledna a Králičina

S většinou zajímavých míst v Úvalech vás seznámí Městská naučná stezka. Provede vás Masarykovým hájemrozhledně na vrchu Vinice a seznámí vás také s místním Stonehenge, spirálou z velkých kamenů pro hry na schovávanou, skákání, lezení nebo odpočinek. Oblíbeným cílem vycházek je rovněž přírodní památka Králičina podél toku Výmoly s několika skalkami, zbytky středověkého hrádku Skara, kamenným můstkem a Květnickou studánkou.

Aktivity

Rozhledna Vinice v Úvalech

Rozhledna Vinice v Úvalech

Úvaly, Středočeský kraj
Úvalské menhiry

Úvalské menhiry

Úvaly, Středočeský kraj
Městská stezka Úvaly

Městská stezka Úvaly

Úvaly, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Pivovar Libertas

Pivovar Libertas

Úvaly, Středočeský kraj