Úvod > Aktuality > Skanzen v Kouřimi se již v sobotu opět otevře veřejnosti
Skanzen v Kouřimi se již v sobotu opět otevře veřejnosti
"> "> ">
Památky

Skanzen v Kouřimi se již v sobotu opět otevře veřejnosti

  • Vydáno28. července 2016
V sobotu 30. července se slavnostně, po delší rekonstrukci, otevře kouřimský skanzen. Přijďte si poslechnout folklorní soubor Lipka, podívat se na stará řemesla nebo na prohlídku skanzenu v novém kabátě, který se navíc rozšířil o pět nových stavení.
Skanzen KouřimMuzeum lidových staveb v Kouřimi je jediným skanzenem v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z celého území Čech. Letos byl z důvodu plánované rekonstrukce zavřený a jeho slavností otevření proběhne v sobotu 30. července od 10 do 18 hodin.
 
Skanzen láká hlavně na nové repliky budov: usedlost šperkovna ze Strašic, chalupu z Masojed se stodolou, výměnek z Krchleb, mariánský sloup z Konárovic a špýchar z Kornatic. Milovníci lidové architektury by si neměli nechat ujít komentovanou prohlídku muzea, která se bude konat v
11:30 hodin
.
 
V Kouřimi je dále možné navštívit Muzeum Kouřimska s rozsáhlou expozicí o dějinách regionu a raně gotický kostel sv. Štěpána s unikátní středověkou kryptou sv. Kateřiny a zvonicí s obrácenými zvony. Muzeum je celoročně také dějištěm mnoha nejen národopisných programů.
Muzeum Kouřimska v Kouřimi

Muzeum Kouřimska v Kouřimi

Muzeum Kouřimska, založené roku 1906, sídlí v historické budově Staré radnice uprostřed kouřimského náměstí. Zdejší sbírkový fond dokumentuje bohaté dějiny někdejšího krajského a královského města Kouřim a jeho bezprostředního okolí.

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Obrácené zvony jsou v České republice pouze na dvou místech a jedním z nich je Kouřim. Po staletí se o církevních svátcích z jejích útrob rozeznívají zvony, zavěšené atypicky srdci vzhůru. Zvony se rozeznívají šlapáním.

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Již sedm a půl století je chrám sv. Štěpána Prvomučedníka v Kouřimi architektonickou i duchovní dominantou města. Stavba se dodnes zachovala v relativně autentické podobě, která napovídá mnohé o charakteru raně gotického stavitelství.

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.