!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Mariánský sloup v Krásné Hoře nad Vltavou
Památky

Mariánský sloup v Krásné Hoře nad Vltavou

Uprostřed náměstí v Krásné Hoře stojí vysoký Mariánský sloup – oblý sloup s pozlacenou sochou Panny Marie Immaculaty, kterou ulily ze železa rožmitálské hutě roku 1862.
Barokní oblý sloup s pozlacenou sochou Panny Marie byl postaven roku 1772. Později roku 1860 byla horní část podstavce opravena. Roku 1862 byla vyměněna původní dřevěná socha za sochu ze železa, kterou nově ulily rožmitálské hutě na náklad obecního výboru a 27. června téhož roku byla slavnostně vysvěcena.

Sloup byl postaven za purkmistra Hynka Ondráka. Starou dřevěnou mariánskou sochu, která tu dříve stávala, umístil šenkýř M. Ondrák do kapličky ve svém stavení čp. 41.

A co znamená tajemné přízvisko Immaculata? Jedná se o typ zobrazení Panny Marie Neposkvrněné ve výtvarném umění. Barokní podobu immaculaty definoval Francisco Pacheco. Představuje dle Apokalypsy ženu oděnou sluncem, s měsícem pod nohama a korunou dvanácti hvězd kolem hlavy. Pacheco určil, že má být zobrazena jako dvanácti až třináctiletá dívka, v bílém šatu a modrém plášti, se srpkem měsíce špičkami otočenými dolů a františkánským provazem se třemi uzly kolem pasu. Někdy je znázorněna na kouli symbolizující svět. Ale pozor – jedná se o neposkvrněné početí Panny Marie v lůně její matky (dle apokryfů svaté Anny), a netýká se tedy početí Ježíše Krista.
Zobrazit více

Provozovatel

Město Krásná Hora nad Vltavou

Krásná Hora nad Vltavou 90
262 56 Krásná Hora nad Vltavou
Tel.:
+420 318 862 309
Email:
mesto@krasna-hora.cz
WWW:
www.krasna-hora.cz
GPS:
49,604192 14,276180
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 
5.8.
6.8.
Highjump 2022

Highjump 2022

Hřiměždice, Střední Čechy
27.1.
Talkshow Posedlí Dakarem 2022 v Sedlčanech

Talkshow Posedlí Dakarem 2022 v Sedlčanech

Sedlčany, Jižní Čechy
4.3.
Dark snow Ski areál Monínec

Dark snow Ski areál Monínec

Sedlec-Prčice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

U Květů

U Květů

Milešov, Jižní Čechy
Kemp Popelíky na Orlíku

Kemp Popelíky na Orlíku

Milešov, Jižní Čechy
Hotel Solenice u Orlické přehrady

Hotel Solenice u Orlické přehrady

Solenice, Jižní Čechy