Úvod > Co chcete dělat? > Skalní masiv Velká jezerní stěna a skalní útvar Starý Kamýk

Skalní masiv Velká jezerní stěna a skalní útvar Starý Kamýk

Příroda
Uprostřed Kamýcké přehrady, na 137 říčním kilometru, se nachází při pravém břehu krásné strmé skály, které rádi využívají horolezci. Jejich krásnou se pokochá ten, kdo pluje po Vltavě, ale i ten, kdo se vydá na výlet po červené značce z Kamýka směrem na Přední Chlum.
Velmi romanticky působící skály se nacházejí na pravém říčním pobřeží, naproti osadě Žebrakov a strmě padají do řeky. Pokud poplujete po Vltavě směrem z Orlíka na Slapy, spatříte je kousek za místem, kde vtéká Mlýnský potok do řeky. Směrem od Kamýka vzhůru se nacházejí ve druhém meandru řeky za přehradou.

Ze břehu se ke skalám dostanete po červené značce z Kamýka na Přední Chlum. Největší z útvarů se jmenuje Starý Kamýk, z něj je také pěkný výhled dolů na řeku. Skály jsou vysoké 26 až 8 m.

Milovníkům skalního lezení poskytují skalky pěkné zážitky v krásném prostředí. Cesty jsou částečně vyboltovány a opatřeny slaňáky, vedou spárami a puklinami. Nejhezčím úsekem je Velká Jezerní Stěna, kde je i několik těžších cest. Velká Jezerní stěna uprostřed spadá až k vodě, některé cesty začínají traverzem nad hladinou.

Každá skalka má také své pojmenování: Plotna (10 m), Zobák (8 m), Velká jezerní stěna (18 - 26 m), Poběhlice (10 m), Kriminálník (8 m), Malá jezerní stěna (15 m).
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 3. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Solenice u Orlické přehrady

Hotel Solenice u Orlické přehrady

Solenice, Jižní Čechy
Kemp Popelíky na Orlíku

Kemp Popelíky na Orlíku

Milešov, Jižní Čechy
Wellness hotel Orlík

Wellness hotel Orlík

Kozárovice, Střední Čechy