Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Lom Špička v Radotíně
Příroda

Lom Špička v Radotíně

Dosud činný lom na levém břehu Radotínského potoka byl otevřen již roku 1948. Celková plocha dobývacího prostoru je 14 575 m2 a z toho přibližně polovina leží v CHKO Český kras. V lomu zbývá k vytěžení cca 900 000 t cementářské suroviny.
Lom je umístěn v jižní části města Prahy v městské části Praha 16 – Radotín. Lom nezasahuje do městské zástavby, ale západně se v jeho těsné blízkosti nachází osada Cikánka. V lomu stále probíhá těžba, roku 2004 v něm byla objevena Nedělní jeskyně – nejdelší jeskyně na území Prahy (přes 100 m). V platném plánu sanace a rekultivace se počítá s minimálními zásahy do stavu lomu po jeho dotěžení, tj. ponechání lomových stěn a vytvoření prohlubní pro přirozené zatopení.

V lokalitě se vyskytují jak chráněné druhy rostlin (hvězdnice chlumní, chrpa chlumní, plamének přímý, koniklec luční, kavyl Ivanův), tak i významné druhy (třezalka, sesel roční, devaterníček šedý…atp). Z fauny zde žijí zejména bezobratlí živočichové – ploskoroh pestrý, otakárek feniklový, otakárek ovocný, bělopásek, chrobák ozbrojený, roháč a obratlovci, mezi kterými jsou chráněné druhy (ropucha obecná, ropucha zelená, ještěrka obecná, slepýš křehký, užovka obojková, užovka hladká), 7 druhů zvláště chráněných ptáků a ze savců veverka obecná.

V místech lomu stával Böhmův hostinec Na Cikánce. Byl to rozsáhlý areál, jehož součástí byla i malá kaple s věží. Soustřeďoval se zde společenský život Radotínského údolí, slavné byly zejména zdejší mlynářské bály, při nichž vyhrávala kapela vytvořená z hudebníků z bezprostředního okolí (mimo jiné i manželé Kalinovi z blízkého mlýna). Hostinec vznikl údajně počátkem 20. století, ale zbořen byl už ve 2. polovině 20. stol. v souvislosti s otevřením lomů.

Provozovatel

Českomoravský cement, a.s.

Lom Špička
Na Cikánce
153 02 Praha 5
WWW:
https://www.heide...
WWW:
https://www.quarr...
GPS:
49,999755 14,327535
 
Region:
Praha
Město:
Praha 5
Tipy na výlet:
Praha 5 a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Recitál Jany Koubkové

Básně z jazzové dásně – recitál Jany Koubkové.
Praha 16, Praha

Filharmoniště v Koruně

Gadrew Way.
Praha 16, Praha

Mimus

Mimické scénky.
Praha 16, Praha

Fe-érie o Kladně

Fe-érie o Kladně – divadlo V.A.D.
Praha 16, Praha

O kobylce Šmajdě

Pohádka pro děti.
Praha 16, Praha

Nemáš pravdu drahý

Kulturně komunitní centrum Koruna srdečně zve na interaktivní talk show Veroniky Žilkové a Bořka Slezáčka, ve které se můžete zeptat na cokoliv chcete.
Praha 16, Praha

Pingls aneb Hot Café Revue

Hudebně taneční groteska.
Praha 16, Praha

Il Congelatore – Zmrazovač

Kultovní, komediální, operní a mafiánské drama.
Praha 16, Praha

Aktivity v okolí

Přírodní památka Cikánka

Přírodní památka zahrnuje dvě lokality, které jsou součástí lomů na horních svazích Radotínského údolí.
Praha 16, Praha

Mramorový lom Cikánka

Slivenecký lom na dekorační mramory je druhé nejdéle těžené ložisko této suroviny na světě, po italské Carraře. Na Slivenci se těží již od ranného středověku, najdete ho v chrámu svatého Víta, v Národním divadle, ale i v pražské dlažbě nebo metru.
Praha 5, Praha

Bývalý zámeček a osada Cikánka u Radotína

Původně hospodářský statek vyrostl nad osadou Cikánka roku 1906. Fantazie místních obyvatel jej opředla mnoha pověstmi a domněnkami. Nejčastěji byl považován za lovecký zámeček, který byl postaven ruským šlechticem v 18. století. Dnešní budova není původní.
Praha 5, Praha

Maškův mlýn na Radotínském potoce

Maškův mlýn je tím nejzachovalejším ze všech mlýnů Radotínského údolí. Pro odlišení od Maškova mlýna, který stával v místech dnešní Lochkovské cementárny, se označoval také jako Zadní Mašek.
Praha 5, Praha

Přírodní rezervace Radotínské údolí

Na samém jihozápadním okraji velké Prahy se nalézá přírodní rezervace Radotínské údolí. Jedná se o členitý lesní a skalnatý komplex v okolí soutoku Radotínského a Mlýnského potoka mezi Zadní Kopaninou na severu, osadou Cikánka na východě, Kosoří na jihu, a sahající až téměř k Chotči na západě.
Praha 5, Praha

Taslarův mlýn v Radotínském údolí

Dnes obytný dům býval známým mlýnem na středním toku Radotínského potoka. První zmínky o něm pochází z roku 1665, stavba samotná je však ještě staršího data.
Praha 5, Praha

Naučná stezka Kosoř – Černá rokle

Naučné stezka s pěti zastavením, která Vám představí přírodní i kulturní památky obce Kosoř.
Kosoř, Středočeský kraj

Stará mlýnská cesta v údolí Radotínského potoka

Údolí Radotínského potoka lze označit za údolí krásných mlýnů. Na pouhých 22 kilometrech od pramene k ústí se jich tu uživilo v různých dobách dvaadvacet. Všechny mlýny byly postaveny proto, aby semlely obilí, které sedláci vypěstovali na úrodných polích nad údolím Radotínského potoka.
Choteč, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Horymír – první radotínský vzájemný pivovar

Moderní minipivovar s restaurací a bezbariérovým přístupem v srdci Radotína. Součástí restaurace je bowling a zahrádka s vjezdem pro cyklisty.
Praha, Praha

Restaurace Rapír – vítejte v časech rytířů, dobrého jídla a pití!

Restaurant Rapír je dobová středověká restaurace, ve které máte pocit, že jste se vrátili o několik století zpět. Obsluha restaurantu není výjimkou, každý den se strojí do dobového oblečení.
Ořech, Středočeský kraj

Restaurace U Rytíře – gastronomie v klasickém stylu

Skvělá restaurace nabízí straročeskou kuchyni a speciality české kuchyně. Přímo před hosty se pečou selata, steaky... stačí objednat!
Praha 5, Praha

Dalejka kafe & koloniál

Kavárna, kterou byste neměli minout, chystáte-li se na procházku do Prokopského a/nebo Dalejského údolí.
Praha 13, Praha

Kastrol

Milujete českou? Pak milujete Kastrol! Tam je pod pokličkou vždy nějaká dobrota. Kančí se šípkovou, půlka kachničky, steak ze zvěřiny a na konec povidlové taštičky s cukrem, ořechy, máslem a šlehanou smetanou.
Praha 5, Praha

Restaurace Gao Den – moderní vietnamská gastronomie

V Gao Denu se vaří moderní vietnamská kuchyně. Zdejší kuchaři dbají na autentickou chuť, používají čerstvé suroviny a nebojí se inovovat.
Praha 5, Praha

Rosmarina Restaurant u Vltavy v Modřanech

Rosmarina Restaurant situovaný na lodi s výhledem na řeku a okolí je součástí volnočasového areálu Sport & Relax Rosmarina v Praze Modřanech. Rosmarina Restaurant není jen restaurací, ale nabízí také celou řadu doprovodných služeb a zajímavých gastronomických akcí.
Praha 4, Praha

Restaurace Škoda lásky na Zbraslavi

Světově proslulou polku složil slavný zbraslavský kapelník Jaromír Vejvoda. Napsal ji v místech, kde dnes stojí restaurace Škoda lásky.
Praha 5, Praha