Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Stará mlýnská cesta v údolí Radotínského potoka
Příroda

Stará mlýnská cesta v údolí Radotínského potoka

Údolí Radotínského potoka lze označit za údolí krásných mlýnů. Na pouhých 22 kilometrech od pramene k ústí se jich tu uživilo v různých dobách dvaadvacet. Všechny mlýny byly postaveny proto, aby semlely obilí, které sedláci vypěstovali na úrodných polích nad údolím Radotínského potoka.
První dva mlýny na Radotínském potoce byly parní, a to proto, že pramen vody zde ještě nebyl tak silný. Parní mlýn v Úhonicích leží jen jeden kilometr od pramene potoka. Dále se pokračuje po silnici č. 101 přes Drahelčice, část Rudné – Hořelice až do Nučic. Druhým a zároveň posledním parním mlýnem na Radotínském potoce byl Váhalův mlýn. Stál v centru Nučic v blízkosti rynku a kaple.

Odtud vás stezka zavede do centra Tachlovic k šachové figuře mlynáře. Prostřednímu mlýnu v Tachlovicích se také říká Kalinův či Krunclův mlýn. Dnes objekt slouží jako hospodářské stavení. Dodnes je zachována mlýnice a část technologie, vodní kolo se již před lety rozpadlo a mlýnská vodní nádržka je zanesená. Stezka poté dále vede po silnici č. 101 směrem do Chýnic. Dolní mlýn v Tachlovicích také nazývaný Kalinův či Rážův. Dnes je mlýn v soukromém vlastnictví a slouží k bydlení.

V centru obce Chýnice vás stezka zavede na horní autobusovou zastávku, kde se napojíte na zelenou turistickou značku a budete pokračovat na Choteč. Další z mlýnů je zde Hladkovský mlýn, zvaný také Karlštejnský, Jelínkův, Hladký či Hladkých. Podle pověsti zde stával již ve 14. století. Dnes jsou na místě jen zbytky zdiva. Zelená turistická značka směrem na Choteč vás dovede k Prchalovu mlýnu, kterému se také říkalo Malá mlejnice. Současný majitel mlýn využívá k chovu jezdeckých koní.

Dubečský mlýn
dostal označení podle vzrostlých dubových stromů. Dnes je mlýn v soukromých rukou a slouží k bydlení. Dále cesta vede do Chotče po zelené turistické značce. Prantlův (pivovarský) mlýn nebo též mlýn Nad Chotčí stál v sousedství pivovaru. Tento panský pivovar vyráběl a dodával pivo nejen do hospod, ale i do některých mlýnů na Radotínském potoce. V součastnosti je mlýnská nádržka zavezena, objekt je využíván k bydlení a jsou zde zbytky mlýnské technologie. Pokračovat dále můžete po červené turistické značce směrem na Radotín. Mlýn U Veselých také nazývaný Měchurův nebo Pod Chotčí – v dnešní době působí ve mlýně již sedmá generace rodu Veselých. Jako jediný mlýn na Radotínském potoce má mlýn zachovanou kompletní technologii z první poloviny 20. století. Dnes mlýn slouží k trvalému žití rodiny Veselých, mlýn i turistické návštěvnické centrum jsou přístupné veřejnosti.

Červená turistická značka vás dále povede směrem na Radotín, po cestě potkáte ještě Cvrčkův či Suchých mlýn, který dnes slouží jako rekreační objekt. Posledním mlýnem je Kalinův mlýn zvaný "Podvořešský" je číslem popisným 1 v Ořechu. Rod Kalinů vlastní mlýn do dnešních dob, mlýn slouží k bydlení a jsou zde zbytky mlýnské technologie.

Mletí mouky již neslouží ani jeden mlýn. Naposledy mlel Veselých mlýn na Chotči v letech 1991 až 1993. Svůj význam mlýny ztratily především na konci 19. a začátku 20. století, kdy se obilí začalo mlýt průmyslově ve velkých parních mlýnech v Praze.

Aktuality

Řeporyjský salón

O víkendu 2. – 3. března se uskuteční Řeporyjský salón, výstava výtvarných prací umělců z Řeporyj a okolí.
Praha 5, Praha

Tatínek není k zahození

Tři pohádky podle stejnojmenné knížky.
Praha 16, Praha

Blbec k večeři

Francouzská komedie Francise Vebera.
Praha 16, Praha

Ztratili jsme Sputina

Další divadelní představení v sezóně 2023/2024, odehrajeme reprízu hry Ztratili jsme Sputina (celovečerní satirická komedie), od Ondřeje Suchého (a kolektiv souboru).
Praha 5, Praha

Královna Koloběžka první

Další divadelní představení v sezóně 2023/2024, odehrajeme hru Královna Koloběžka první (pohádka), od Jana Wericha (zdramatizoval Karel Texel).
Praha 5, Praha

Druhá smrt Johanky z Arku

Další divadelní představení v sezóně 2023/2024, odehrajeme reprízu hry Druhá smrt Johanky z Arku (celovečerní tragikomedie), od Stefana Canev.
Praha 5, Praha

Horymírova sváteční jízda 2024

Zveme všechny přátelé koní a historie k zahájení jezdecké sezóny 2024, a to v podobě Horymírovy sváteční jízdy. Odjezd je tentokrát z Neumětel v 9 hodin, příjezd do Radotína je naplánován na 16.00 – 16.30 hodin. U radotínské radnice bude připraveno malé přivítání.
Praha 16, Praha

Havelské posvícení v Radotíně

Tradiční kulturní akce pořádaná Městskou částí Praha 16 spojená se staročeským jarmarkem. Další ročník Havelského posvícení se v Radotíně uskuteční 12. – 13. října 2024.
Praha 16, Praha

Aktivity v okolí

Taslarův mlýn v Radotínském údolí

Dnes obytný dům býval známým mlýnem na středním toku Radotínského potoka. První zmínky o něm pochází z roku 1665, stavba samotná je však ještě staršího data.
Praha 5, Praha

Přírodní rezervace Radotínské údolí

Na samém jihozápadním okraji velké Prahy se nalézá přírodní rezervace Radotínské údolí. Jedná se o členitý lesní a skalnatý komplex v okolí soutoku Radotínského a Mlýnského potoka mezi Zadní Kopaninou na severu, osadou Cikánka na východě, Kosoří na jihu, a sahající až téměř k Chotči na západě.
Praha 5, Praha

Maškův mlýn na Radotínském potoce

Maškův mlýn je tím nejzachovalejším ze všech mlýnů Radotínského údolí. Pro odlišení od Maškova mlýna, který stával v místech dnešní Lochkovské cementárny, se označoval také jako Zadní Mašek.
Praha 5, Praha

Bývalý zámeček a osada Cikánka u Radotína

Původně hospodářský statek vyrostl nad osadou Cikánka roku 1906. Fantazie místních obyvatel jej opředla mnoha pověstmi a domněnkami. Nejčastěji byl považován za lovecký zámeček, který byl postaven ruským šlechticem v 18. století. Dnešní budova není původní.
Praha 5, Praha

Přírodní památka Cikánka

Přírodní památka zahrnuje dvě lokality, které jsou součástí lomů na horních svazích Radotínského údolí.
Praha 16, Praha

Vodní mlýn v Chotči – procházka mlýnem u Veselých

V malebném koutku Radotínského potoka již od nepaměti stojí vodní mlýn s kompletní výbavou strojů z 1. poloviny 20. století. Nabízíme hezké zážitky z prohlídky mlýna a romantické chvíle v těsném sousedství Prahy a Karlštejna.
Choteč, Středočeský kraj

Lom Špička v Radotíně

Dosud činný lom na levém břehu Radotínského potoka byl otevřen již roku 1948. Celková plocha dobývacího prostoru je 14 575 m2 a z toho přibližně polovina leží v CHKO Český kras. V lomu zbývá k vytěžení cca 900 000 t cementářské suroviny.
Praha 5, Praha

Mramorový lom Cikánka

Slivenecký lom na dekorační mramory je druhé nejdéle těžené ložisko této suroviny na světě, po italské Carraře. Na Slivenci se těží již od ranného středověku, najdete ho v chrámu svatého Víta, v Národním divadle, ale i v pražské dlažbě nebo metru.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Rapír – vítejte v časech rytířů, dobrého jídla a pití!

Restaurant Rapír je dobová středověká restaurace, ve které máte pocit, že jste se vrátili o několik století zpět. Obsluha restaurantu není výjimkou, každý den se strojí do dobového oblečení.
Ořech, Středočeský kraj

Pivovar Horymír – první radotínský vzájemný pivovar

Moderní minipivovar s restaurací a bezbariérovým přístupem v srdci Radotína. Součástí restaurace je bowling a zahrádka s vjezdem pro cyklisty.
Praha, Praha

Dalejka kafe & koloniál

Kavárna, kterou byste neměli minout, chystáte-li se na procházku do Prokopského a/nebo Dalejského údolí.
Praha 13, Praha

Kastrol

Milujete českou? Pak milujete Kastrol! Tam je pod pokličkou vždy nějaká dobrota. Kančí se šípkovou, půlka kachničky, steak ze zvěřiny a na konec povidlové taštičky s cukrem, ořechy, máslem a šlehanou smetanou.
Praha 5, Praha

Mlýnský domov

Perfektní steaky, grilovaná masa, pizzu z italských surovin, dokonalé tradiční i moderní dezerty.
Jinočany, Středočeský kraj

Restaurace U Rytíře – gastronomie v klasickém stylu

Skvělá restaurace nabízí straročeskou kuchyni a speciality české kuchyně. Přímo před hosty se pečou selata, steaky... stačí objednat!
Praha 5, Praha

HQ Pippi Grill v Řeporyjích

Nejlepší grilovaná kuřata, pravá italská porchetta, pastrami a kuřecí sendviče v podání předního českého šéfkuchaře a porotce prvních dvou řad úspěšné série MasterChef Mirka Kaliny.
Praha 5, Praha

Restaurace Gao Den – moderní vietnamská gastronomie

V Gao Denu se vaří moderní vietnamská kuchyně. Zdejší kuchaři dbají na autentickou chuť, používají čerstvé suroviny a nebojí se inovovat.
Praha 5, Praha